Wpis z mikrobloga

3247 - 1 = 3246

Tytuł: Rosja carów
Autor: Richard Pipes
Gatunek: Historia
★★★★★★★★★

Książka przedstawia historię Rosji od średniowiecza po koniec XIX wieku - w szczególności zaś to, jak uwarunkowania geograficzne, różne wydarzenia historyczne i zmiany instytucjonalne doprowadziły do wykształcenia się w tym kraju ustroju odmiennego od tego panującego w Europie Zachodniej. Pipes opisuje chociażby wpływ, jaki na korupcję (z której do dziś słynie Rosja) miało to, że urzędnicy carscy początkowo nie otrzymywali wynagrodzeń, a później otrzymywali bardzo niskie i otwarcie im mówiono, że zarabiać mają na urzędzie. Autor zwraca również uwagę na to, że przez bardzo długi czas nie odróżniano państwa i jego własności, od cara i jego własności. Ciekawe jest również to, że w zasadzie aż do XIX wieku państwo interesowało się praktycznie tylko przestępstwami przeciwko Rosji lub carowi - a i później były karane znacznie bardziej surowo niż gwałty czy ciężkie okaleczenia osób prywatnych.
Pipes stawia tezę, że do powstania totalitarnego Związku Radzieckiego przyczyniła się nie tylko rewolucja - lecz ważne były narastające od setek lat cechy instytucjonalne czy kulturowe rosyjskiego społeczeństwa, oraz sprawnie tej tezy broni (przynajmniej w tej części - jest to pierwszy tom trylogii o historii Rosji). Polecam.

#ksiazki #czytajzwykopem #historia #rosja

#bookmeter
B.....a - 3247 - 1 = 3246 

Tytuł: Rosja carów
Autor: Richard Pipes
Gatunek: Hist...

źródło: comment_tAoGvdUgiulwlxSrarBYI4MnsDdZ3GaY.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BarekMelka: Przyjacielu a czyta się to jak? Jak powieść, czy akademickie dywagacje? Bo straszy mnie ta trylogia Pipesa z półki już szmat czasu, ale o ile historia Związku Radzieckiego, to coś, co mogę poznawać z wypiekami na twarzy, tak boję się, że historia Caratu i rewolucji mnie zanudzi.
  • Odpowiedz