Wpis z mikrobloga

Jakis czas temu pisalem w #podrugiejstroniebajora o historii powstania projektu amerykanskiej skrzynki na listy. W USA jest sporo takich rzeczy ktore nawet jak sa nowe to wygladaja jak by mialy conajmniej kilkanascie jak nie kilkadziesiat lat.

Generalnie odnosze wrazenie ze w Europie bardziej stawia sie na design i wyglad sprzetu a w USA jest wiecej klientow ktorzy sa w stanie zaakceptowac prostote produktu i wymagaja trwalosci (I POZA SAMYM WYMAGANIEM SA GOTOWI ZA NIA ZAPLACIC).

Chce wam dzisiaj pokazac (bez glebszego wdawania sie w szczegoly) kilka takich rzeczy.

Na zdjeciu jedna z ikon amerykanskiego wzornictwa przemyslowego. Sprzet ktory od ponad 80 lat okupuje czolowe miejsca na liscie najczesciej kupowanych prezentow slubnych. Robot kuchenny KitchenAid. Co prawda nie ma on 20 programow i ekranu dotykowego ale ma za to jedna dzwignie z 10 poziomami predkosci, mocny silnik i przekladnie planetarna z metalowymi kolami zebatymi.

Fajna rzecza jest to ze w zaleznosci od potrzeb mozesz dokupic dziesiatki roznych przystawek jak maszynke do miesa, mlynek do zboza, krajalnice itp. Poniewaz poza dodawaniem roznych wersji kolorystycznych i wariantow wykonczenia niewiele sie zmienilo to akcesoria kupione kilkadziesiat lat temu beda pasowac do nowego modelu i na odwrot. A jak po kilkudziesieciu latach padnie ci jakas czesc to nie ma problemu z dokupieniem i wymiana.

No jest tez minus. Poniewaz czesci sa metalowe, prawie wszystko da sie rozkrecic i naprawic to niestety zamiast wtrysku sa odlewy i frezowanie, zamiast kleju i zgrzewania plastiku sa srubki i wkrety to produkcja niestety kosztuje wiecej. Cena niestety jest adekwatna do jakosci. Za najtansza wersje z najslabszym silnikiem trzeba zaplacic na Amazonie 180$ to tak ze 3 razy tyle co za przyzwoity "plastikowy" mikser.

Pare dodatkowych przykladow w komentarzach

#wzornictwoprzemyslowe #wzornictwo #design

No i #podrugiejstroniebajora <- moj tag autorski o roznych ciekawostkach z usa
Taco_Polaco - Jakis czas temu pisalem w #podrugiejstroniebajora o historii powstania ...

źródło: comment_pwQ9V58bkVPD8D9BKek2KdFJ9pAHIrvv.jpg

Pobierz
  • 117
  • Odpowiedz
KitchenAid


@Taco_Polaco: eh a u mnie żona kupiła sobie takie MikSy Zelmera, już po 7-8 latach czuć spadki obrotów, niby człowiek by rozebrał i zobaczył co i jak. Niestety, zwarta konstrukcja.

Może byś kolego wysyłał je z US do PL ? ((oo)) Na takim amazonie można śmiało za 190$ kupić, przy obecnym kursie to nawet tragicznie nie jest.
  • Odpowiedz
@wacek_1984: Pamiętaj, że wersja amerykańska jest przystosowana do napięcia 110V. Dodatkowo musiałbyś taki Kit montować:

http://www.ebay.com/itm/Kitchenaid-Conversion-Kit-Artisan-5QT-Stand-Mixer-110V-To-220-240V-US-To-UK-/111790846521

Albo postawić transformator w kuchni: http://pl.farnell.com/hammond-power-solutions/ph75mqmj/control-transformer/dp/1629680?mckv=SqzxOhmn_dc|pcrid|181392067608|&grossprice=true&CATCI=pla-90679940354&CAAGID=43838222321&CMP=KNC-GPL-GEN-SHOPPING-HammondPowerSolutions&CAGPSPN=pla&gclid=CJEgv_Go9QCFcKjGAodHLMP2Q&CAWELAID=120185870001048794
  • Odpowiedz
@NeverAngry: @NeverAngry: Osobiscie uzywam termosu od Thermosa. Trzeci rok leci i dziala bez zarzutu. Mialem juz dosc wszystkich termosow gdzie naciskalo sie przycisk i pokrywka sie otwierala. Zawsze po jakims czasie zaczynalo cieknac, pozatym nie dalo sie srodka zakretki dobrze domyc i po jakims czasie poprostu smierdzialo.

Ten z "tradycyjna" zakretka bardzo sobie cenie bo raz ze jest latwiejszy w utrzymaniu a dwa ze herbata po 24h jest dalej goraca
Taco_Polaco - @NeverAngry: @NeverAngry: Osobiscie uzywam termosu od Thermosa. Trzeci ...

źródło: comment_3kaPVFVzOX9SRE57SFB5HC5eydEcKI6z.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@chuckd: ja mam termos i bardzo sobie chwalę, może jest tak jak mówisz i kubki po prostu robią słabe. Termosik super - szczelny, trzyma o połowę dłużej niż jest w specyfikacji i wygląda jak pocisk. xD
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco: Bardzo interesujący wpis, aczkolwiek "kultowość" tego sprzętu delikatnie się zdeaktualizowała przez zmiany w produkcji.
Nie żebym się wybitnie znał na "mikserach" ale z namiętnością śledzę reddit pt: https://www.reddit.com/r/BuyItForLife/
Wg. informacji tam zawartych KitchenAid tak samo jak MayTag wymieniony jest już na liście marek które nie są tak dobre jak kiedyś: https://www.reddit.com/r/BuyItForLife/comments/4ruaub/brands_not_as_good_anymore/

Więc dodam coś od siebie:
Numatic HENRY
Odkurzacz angielskiej marki Numatic, produkowany od 1981 roku. Posiada charakterystyczną twarz na
quit13 - @TacoPolaco: Bardzo interesujący wpis, aczkolwiek "kultowość" tego sprzętu d...

źródło: comment_Wy6lXensprFmNqZSvD9F4vO3oAHWVTz7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Innym takim wynalazkiem jest Chevrolet Express.


@Taco_Polaco: Ciekawym przykładem podobnej zasady jest samochód jakim porusza się amerykańska poczta. Już jego nazwa w 100% określa co to właściwie jest Grumman Long Life Vehicle . Wygląda to dosyć kuriozalnie jak idziesz jakimś amrykańskimi przedmieściami, na podjeździe stoi Tesla a paczki przywozi takie cudo ;)
Morf - > Innym takim wynalazkiem jest Chevrolet Express.

@Taco_Polaco: Ciekawym pr...

źródło: comment_geE3q7wYhkjuYHTbLEYRq5pi9oruWzUX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Wg. informacji tam zawartych KitchenAid tak samo jak MayTag wymieniony jest już na liście marek które nie są tak dobre jak kiedyś:


@quit13: Trzeba brac poprawke na to ze takie watki jak ten na redicie maja to do siebie ze przyciagaja malkontentow. Ja tam osobiscie bardziej wierze rodzinie i znajomym ktorzy uzywaja i sobie chwala i 8 tysiacom opinii na Amazonie gdzie srednia wychodzi 4.5 na 5 gwaizdek niz 5 gosciom
  • Odpowiedz
mocny silnik


@Taco_Polaco: Nie wiem ile Watów to dla Ciebie mocny silnik, ale z tego co wiem to Kitchenaidy zaczynają się od 275W, a najbardziej popularny model - Artisan to 325W. Ja właśnie kupiłem Artisana i te 325W to czasem zbyt mało.
  • Odpowiedz