Wpis z mikrobloga

Jakis czas temu pisalem w #podrugiejstroniebajora o historii powstania projektu amerykanskiej skrzynki na listy. W USA jest sporo takich rzeczy ktore nawet jak sa nowe to wygladaja jak by mialy conajmniej kilkanascie jak nie kilkadziesiat lat.

Generalnie odnosze wrazenie ze w Europie bardziej stawia sie na design i wyglad sprzetu a w USA jest wiecej klientow ktorzy sa w stanie zaakceptowac prostote produktu i wymagaja trwalosci (I POZA SAMYM WYMAGANIEM SA GOTOWI ZA NIA ZAPLACIC).

Chce wam dzisiaj pokazac (bez glebszego wdawania sie w szczegoly) kilka takich rzeczy.

Na zdjeciu jedna z ikon amerykanskiego wzornictwa przemyslowego. Sprzet ktory od ponad 80 lat okupuje czolowe miejsca na liscie najczesciej kupowanych prezentow slubnych. Robot kuchenny KitchenAid. Co prawda nie ma on 20 programow i ekranu dotykowego ale ma za to jedna dzwignie z 10 poziomami predkosci, mocny silnik i przekladnie planetarna z metalowymi kolami zebatymi.

Fajna rzecza jest to ze w zaleznosci od potrzeb mozesz dokupic dziesiatki roznych przystawek jak maszynke do miesa, mlynek do zboza, krajalnice itp. Poniewaz poza dodawaniem roznych wersji kolorystycznych i wariantow wykonczenia niewiele sie zmienilo to akcesoria kupione kilkadziesiat lat temu beda pasowac do nowego modelu i na odwrot. A jak po kilkudziesieciu latach padnie ci jakas czesc to nie ma problemu z dokupieniem i wymiana.

No jest tez minus. Poniewaz czesci sa metalowe, prawie wszystko da sie rozkrecic i naprawic to niestety zamiast wtrysku sa odlewy i frezowanie, zamiast kleju i zgrzewania plastiku sa srubki i wkrety to produkcja niestety kosztuje wiecej. Cena niestety jest adekwatna do jakosci. Za najtansza wersje z najslabszym silnikiem trzeba zaplacic na Amazonie 180$ to tak ze 3 razy tyle co za przyzwoity "plastikowy" mikser.

Pare dodatkowych przykladow w komentarzach

#wzornictwoprzemyslowe #wzornictwo #design

No i #podrugiejstroniebajora <- moj tag autorski o roznych ciekawostkach z usa
Taco_Polaco - Jakis czas temu pisalem w #podrugiejstroniebajora o historii powstania ...

źródło: comment_pwQ9V58bkVPD8D9BKek2KdFJ9pAHIrvv.jpg

Pobierz
  • 117
  • Odpowiedz
@piwniczak:

nna podobna firma jest Dyson - swietna jakosc wykonania i parametry, do dzisiaj nawet kilkudziesiecioletnie odkurzacze pozostaja w uzytku, a jak sie cos popsuje to nie ma problemow z nabyciem czesci zamiennych. Kazdy element odkurzacza mozna wymienic samemu przy uzyciu srubokreta..


Tak, Dysony są rozbieralne i naprawialne, bo trzeba je częściej niż normalne odkurzacze czyścić i także naprawiać.
W UK kręcą się biznesy które zajmują się naprawami tych odkurzaczy, bo
  • Odpowiedz
@medevacs: oj byly byly. Może nie w Polsce, ale przecież w Polsce do dzis nie są popularne (głownie ze względu na cenę, bo kto u nas da na giełdzie 1000zl za 20 letni używany odkurzacz
  • Odpowiedz
@quit13: od 5 lat (kupiłem juz mocno używanego) mam DC25 (upright), jest tez używany przez moich lokatorów którzy obchodzą sie z nim jak ze wszystkim co dostają "za darmo". Jest praktycznie zawsze noszony za cos za co odkurzacza nie wolno nosić, używany wbrew instrukcji obsługi, a nawet zdrowemu rozsądkowi, obijany o ściany, a nawet zrzucany ze stromych schodów, często tez chodzi bez przerwy ponad 1,5 godziny (bo w końcu prąd tez
  • Odpowiedz
@piwniczak: Mam DC27(pionowy), kupiony używany, otwarty do oczyszczenia, działał dobrze. Po ostatnim remoncie malutkim pt. malowanie ścian i odkurzaniu po tym - myśle, że jakbym zostawił na kolejne odkurzania ten syf co się przylepił w środku, to byłby czas na nowy odkurzacz.
  • Odpowiedz
W tym silniku nie ma znaczenia częstotliwość sieciowa. Chociaż jak ktoś stosuje transformator powinien to uwzględnić.


@Analityk: Ja tam elektrykiem nie jestem ale przy zmianie czestotliwosci z 60 na 50 to przypadkiem obroty nie spadna o 20% (i moc)?
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco: Obroty spadną z 3600 do 3000 rpm dla silnika jednobiegunowego asynchronicznego. Dla silników komutatorowych nie ma znaczenia częstotliwość prądu (większego, wiadomo zmienia się indukcyjność i potrzebna ilość zwojów itp).
  • Odpowiedz