Wpis z mikrobloga

@ziemniaczana_krolewna: eee niemożliwe. Chyba że mówimy o agencjach klasy "b" :) 2k na starcie to nie jest możliwe. Ja osobiście nie znam ani jednego grafika, który by tak mało zarabiał. Juiksy to bardziej wireframe'y niż projektowanie graficzne, tak ja to widzę :) ale #!$%@? na klientów to ja rozumiem :)
  • Odpowiedz
@ziemniaczana_krolewna to co napisałaś o rynku graficznym to niestety prawda. Zapewne za kilka lat podobnie będzie z rynkiem it. A dlaczego nie jesteś freelancerem? Ja od lutego założyłem działalność i przez pierwsze dwa lata jest całkiem nieźle jeśli chodzi o zus. PS. W jakim rejonie działasz?
  • Odpowiedz
@voroshmitov: jak wpadają zlecenia to biere jak szalona, ale generalnie zlecenia się dostaje przez znajomości, takie z zewnątrz to orka na ugorze. Ja głównie print robię, chociaż umiejętności mam też i z animacji i z projektowania web/ui ale dużo mniejsze bo nie za często mam takie zlecenia ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Mam wrażenie że rynek IT zawsze będzie nienasycony bo co chwila się jakieś nowe technologie
  • Odpowiedz
@xDrope

frontend to nie programowanie

Bez przesady, poza czasem jako front-end określa się również server side, endpoint służący do komunikacji z klientem, np. REST API. No ale wiem, że nie to miała na myśli OPka. Anyway, jak robisz aplikację webową albo desktopową, a nie sam CSS i HTML, to jak najbardziej jest programowanie.
  • Odpowiedz
@DziadekAlzheimer

2017 a ludzie dalej dają #!$%@? o systemy operacyjne ;D

Windows podnosi próg wejścia w programowanie. O ile nie chcesz akurat wejść w C#/.NET, spotkasz się z problemami, które na innym systemie nie występują. To na początku może zniechęcić albo wydłużyć czas nauki, także warto dać #!$%@?.
  • Odpowiedz
@Vinniczek

No a jakie ma znaczenie w świecie gdzie wszystko się wirtualizuje? Chyba że nie korzystasz ani z vagranta ani dockera

Chyba nie sądzisz, że ktoś kto zaczyna przygodę z programowaniem korzysta?
Poza tym to może być pomocne w deploymencie ale szybki feedback loop: zmiana - build - uruchom, to lepiej mieć jednak na lokalnym środowisku niż się przebijać przez jakieś kontenery czy wirtualki.
  • Odpowiedz
poszłam na kurs stacjonarny, ale wcześniej przerobiłam sobie codecademy z gita, html/css i js żeby już mieć jakieś podstawy


@ziemniaczana_krolewna: jeśli front-endy i chcesz te 15k w nie aż tak dalekiej przyszłości zobaczyć, to najlepiej dalej iść w JavaScript.
  • Odpowiedz
@ziemniaczana_krolewna: jeśli przechodzisz z grafiki, to dobrze zacząć od CSS i HTML. Zresztą do robienia "webów" tak czy inaczej dobrze to znać. Gdy już będziesz uczyć się JavaScript, to pamiętaj - nie rób tego błędu co większość programistów front-end, że hajpują na obecnie modne frameworki zamiast poznać dobrze sam język oraz dobre praktyki programowania w ogóle.
Także jeśli taki znajdziesz, to uderz najpierw na kurs, który faktycznie uczy czystego JavaScript,
  • Odpowiedz