Wpis z mikrobloga

Mirki z #prawo i #budownictwo mam pytanie. Szykuję się do przebudowy starego domu, który nie został wykończony, ani odebrany i tak stoi 25 lat bez żadnych odbiorów itp. Sęk w tym, że planuję tam dość spore przebudowy, bo chcę na przykład wylać strop nad klatką schodową, i zrobić tam pokoje, a klatkę schodową przenieść w inne miejsce.
Doradźcie mi, czy takie przebudowy powinienem gdzieś zgłaszać, czy wystarczy że wezmę ogarniętego majstra, który poprowadzi budowę tak, aby to się nie zawaliło?
To mają być przebudowy wewnątrz, nie chcę stawiać żadnych dobudówek, czy nadstawiać piętra w górę.

#budujzwykopem #remontujzwykopem #remont #budowa
  • 19
@daxter90: Obawiam się, że w końcu ktoś będzie musiał odebrać ten dom (osoba uprawniona). Nie wydaje mi się, żebyś znalazł kogoś, kto podpisze Ci bez projektu odbiór schodów i stropu w nowym miejscu - aczkolwiek różne rzeczy już widziałem. Na pewno porozmawiałbym z jakimś kierownikiem budowy/projektantem. Ponadto (wg mnie) wylanie stropu w miejsce klatki schodowej i budowa nowej klatki schodowej to ingerencja w konstrukcję, a to podlega pod nowe pozwolenie na
@daxter90: @pawmie: Czym jest stan pierwotny według tej definicji remontu? Czy jest to stan w jakim był budynek zbudowany zgodnie z projektem? Jeśli tak, to w tym przypadku na pewno nie mamy do czynienia z remontem.
@daxter90:

przebudowy starego domu,


chcę na przykład wylać strop nad klatką schodową, i zrobić tam pokoje, a klatkę schodową przenieść w inne miejsce


czy wystarczy że wezmę ogarniętego majstra, który poprowadzi budowę tak, aby to się nie zawaliło?


tak ogarnięty majster wystarczy xD w sumie to sam sobie zaprojektuj bo co tam się może stać złego? przecież się chyba nie zawali co HEHE
@daxter90: mówisz że budynek jeszcze jest w trakcie budowy, ktoś prowadzi Ci dziennik budowy? Było wydane pozwolenie na budowę? Jeśli rozpoczęcie budowy było na legalu i masz jeszcze dziennik budowy to musisz pogadać z kierownikiem budowy żeby uzupełnił wpisy, z tego co wiem to max okres bez wpisów to 3 lata.

Takie przebudowy możesz wtedy ogarnąć bez nowego pozwolenia, musialbys zlapac kontakt z architektem który projektował Ci budynek, żeby ogarnął Ci
@xlab: sprawa wygląda tak: mój teść rozpoczął tę budowę 25 lat temu, ale zrobił odbiór tylko na jedną kondygnację (bo prowadził tam działalność). Reszta w ogóle nie była odebrana.
Jak to w tamtych czasach każdy robił po swojemu i plany tego domu nie koniecznie zgadzają się z rzeczywistością...
@daxter90: Mówisz że odebrana została tylko jedna część, a jak z pozostała częścią, bylo budowane bez papierów? Był wogole dziennik budowy prowadzony? Masz moze księgę wieczystą na cały budynek? Jeśli jest księga na caly budynek to dobrze. Jeśli nie to trzeba zastanowić się jak to rozegrać. Może być nieciekawie jak będziesz chciał to legalnie w urzędzie załatwić i oni sprawdza że nie mają u siebie w rejestrze twojego budynku.
@xlab: księga wieczysta jest na dom teścia, który stał pierwotnie na tej działce. Do tego domu został przylepiony właśnie ten nowy dom i wszystko jest na jednej księdze wieczystej.