Wpis z mikrobloga

#programowanie #pracbaza

Jakie macie doświadczenia z uzyskiwaniem podwyżek? W IT poziom cebuli jest troszkę niższy niż w reszcie branż i janusze są w stanie się zgodzić bez stękania jaka to firma biedna a pracownik niewydajny, czy tak czy inaczej powinno się negocjacje zaczynać od złożenia wypowiedzenia?
  • 37
  • Odpowiedz
@Khaine jak pójdziesz prosić to on powie, że firma na razie nie przynosi zysku i on dokłada do interesu. A jak rzucisz wypowiedzeniem tak mu portki się zluzują i może zaproponuje nawet stanowisko zastępcy dyrektora.
  • Odpowiedz
@Khaine: różnie, zależy w jakiej firmie pracujesz, ale z tego co wiem to raczej nie ma podwyżek, chyba, że awansujesz na wyższe stanowisko np z juniora na normalnego developera, ewentualnie jak przyjdziesz z wypowiedzeniem. xD
  • Odpowiedz
@Stulejusz_Wielki: @Ewentualnie: U mnie jakby prezes tak zrobił to bym się tylko roześmiał i od razu mu je wypisał. Bo mam wrażenie, że facet jest odrealniony od warunków jakie obecnie są na rynku i on sobie nie zdaje sprawy chyba nadal, że jak chce "tanio", to będzie miał takiego gościa jakiego przyjęli na tydzień przede mną - ostatnio nie dość, że poprawiałem po nim kod, to jeszcze mu tłumaczyłem jak
  • Odpowiedz
@Khaine jak ktoś od wielu lat w jednej pracy to nie będzie wiedział co jest na zewnątrz a większość powie, że gdzie on do pracy pójdzie.

@benzdriver traume to ma reszta z tamtego zakładu bo nagle okazuje się, że ich stała praca jest zagrożona. 1/4 zwolniona. 3/4 w ciągu roku ma odejść i spółka znika. A mieli już umowy na stałe xD
  • Odpowiedz
negocjacje zaczynać od złożenia wypowiedzenia


@Khaine: złożenie wypowiedzenia to nie jest początek, tylko koniec negocjacji imho. Jak wszystko inne zawiedzie. Zacząłbym od normalnej rozmowy:
"Szefie, stawki rynkowe dla kogoś z moim doświadczeniem znacznie przewyższają to co aktualnie zarabiam, chciałbym dostać co najmniej XX% podwyżkę."

Jak to nie pomaga to weź udział w rekrutacji do innej firmy i przyjdź z gotową ofertą:
"Szefie, mam ofertę z innej firmy, z chęcią bym został,
  • Odpowiedz
@Ewentualnie: Sami starzy pracownicy (10+ lat stażu, dla niektórych to była pierwsza firma kilkanaście lat temu). W czasach kiedy zaczynali zapewne było inaczej. Teraz po kilkunastu latach zapewne wszyscy starsi zarabiają zapewne +/- normalnie (należy pamiętać, że to zakonserwowani programiści bez zbytnio wszechstronnej wiedzy i znajomości najnowszych technologii, skoro tak długo się kiszą w jednym miejscu).

Problem w tym, że prezesowi może się wydawać, że do takich zarobków nadal dochodzi się
  • Odpowiedz
Dlaczego nei chcesz iśc gdzies indziej?


@JudeMason: Ludzie w firmie są ogółem spoko, klimat jest ok. Jedynie prezes jest dla mnie dosyć irytujący, bo mam wrażenie, że się zbyt pewny siebie zrobił we współczesnych realiach i zapewne gdzieś w przyszłości będzie powodem upadku firmy.

Poszedłbym generalnie nawet gdzieś indziej, nawet nie tyle dla kasy, co żeby zdobyć wszechstronniejsze doświadczenie, ale jak sobie przypomnę ostatnie rekrutacje i te testy na #!$%@?, to
  • Odpowiedz
@Khaine: Ostatnio przywalczyłem o podwyżkę w firmie gdzie pracuje. Uderzyłem do przełożonego, mówię, że zakres moich obowiązków jak i sam skill sie zwiększył i w związku tym czuje, że jestem wart więcej. Wrócił do mnie 2 dni później z pytaniem jaka kwota mnie interesuje - rzuciłem. 3 dni później dostaje maila, że moja propozycja została zaakceptowana. To w sumie była druga podwyżka w czasie 16 miesięcy kiedy tam pracuje. Całkiem sporo
  • Odpowiedz