Wpis z mikrobloga

#programowanie #pracbaza

Jakie macie doświadczenia z uzyskiwaniem podwyżek? W IT poziom cebuli jest troszkę niższy niż w reszcie branż i janusze są w stanie się zgodzić bez stękania jaka to firma biedna a pracownik niewydajny, czy tak czy inaczej powinno się negocjacje zaczynać od złożenia wypowiedzenia?
  • 37
  • Odpowiedz
@rskk: U nas to raczej inaczej wygląda. Mój przełożony "techniczny" wie ile jestem wart i nieprzypadkowo daje mi rzeczy dosyć trudne i upierdliwe, wiedząc że jestem cholernie uparty w kwestii tego, żeby to było zrobione z rigczem i sobie po prostu tego nie pozwolę #!$%@?ć na szarej taśmie i WD-40, bo by mnie szlag trafił. Ale raczej jest niedecyzyjny w kwestiach finansowych, bo o tym decyduje prezes - który nie
  • Odpowiedz
@Khaine: Możesz też uderzyć do "technicznego", że idziesz po podwyżkę i chcesz żeby szef wiedział co potrafisz. Skoro u was prezes jest tak oderwany od rzeczywistości to może zdanie kogoś kto "robi" dla niego hajs od zawsze w jakiś sposób jest istotne.
  • Odpowiedz
@rskk: Na razie wolałbym nie mieszać kierownika do tego. Jak nastawienie prezesa będzie typu "nie bo yyy cośtam", to ja i tak wiem, że muszę zmieniać firmę, bo za każdym razem będzie się trzeba użerać a ja nie mam na to ochoty. Jedynie bezproblemowo uzyskana podwyżka mnie tutaj utrzyma tak naprawdę, bo będę widział że jeszcze mogę podnosić limit. Jak będzie negocjował albo cośtam smęcił, to będzie wiadome, że za
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone: Już opisywałem kiedyś.

Przykładowo najpierw zlecają napisanie miniprogramiku jako zadanie (w domu jeszcze), żeby sprawdzić czy umiesz cokolwiek kodzić. Potem zapraszają na rozmowę gdzie przez 2 godziny wypytują o wszystko. A na sam koniec mówią, że nie chcą, bo facet zaczął wchodzić na tematy Linuxowe a ja mu powiedziałem, że nie znam Linuxa i przecież mam to nawet napisane w CV, żeby nie było potem zdziwienia. I tak oto zmarnowali mi x godzin z życia, bo ktoś nawet #!$%@? nie raczył przeczytać CV.

Kolejny przykład - pytania z dupy o rzeczy nie mające żadnego znaczenia. Na jednej rozmowie pytano się mnie np. czy da się połączyć ze sobą dwa signale albo dwa sloty w Qt. Jeśli nie wiesz o co chodzi, to mówię tylko, że jest to działanie absolutnie bezsensowne, bo jedyne logiczne połączenie to signal-slot i raczej nikt nawet tego nie próbował, bo to jakby próbować podłączyć do siebie dwie męskie wtyczki. I koleś w dodatku był zdziwiony, że nigdy nie próbowałem robić takich bezsensownych rzeczy. Ponadto koleś łapał mnie na undefined behavior XD Tak, podał jakiś przykład tylko po to aby mógł z dumą powiedzieć, że się mylę bo to undefined behavior kompilatora i to nawet nie wiem czy tam było podane jaki to kompilator, czy tak "ogólnie" ( ͡°
  • Odpowiedz
@Khaine potwierdzam z tego powodu też nie jestem za chętny na zmianę pracy a dostał bym spokojnie +60% od tego co zarabiam teraz. Rekrutację są rakiem pytania nie dotyczące faktycznej pracy tylko na sile szukają braków
  • Odpowiedz
@rskk: Wszystko stoi na bazie pewnego frameworka C++ z 97 roku. Nawet nie ma co szukać w internecie, bo już nikt nie pamięta że to istniało kiedyś. Te nowsze rzeczy są już w C#, ale jest ich niewiele.

@mesrs123: Gdyby rekrutacje nie były takim rakiem, to bym szukał od czasu do czasu czegoś nowego tak po prostu, aby sprawdzić. Ale niestety jest taka sraka, że szkoda mi na
  • Odpowiedz
@Khaine najlepiej z polecenia po znajomości gdzieś się dostać wtedy masz z głowy

Złapałem tak druga pracę zdalna po godzinach za 3x stawkę tego co zarabiam obecnie na godzinę
  • Odpowiedz
@mesrs123: Ja liczę, że jakiś rekruter mi w końca da coś, co by mnie interesowało. Wtedy zapewne im mniej bije sodówa do głowy niż jak się ktoś sam zgłasza. Szczególnie, że wtedy zawsze mogę powiedzieć, że ja pracę mam i albo mi dają minimum +1000 na rękę do tego co mam teraz albo nawet nie przychodzę rozmawiać. Jak ktoś się sam zgłasza to uważają, że są w dominującej pozycji i
  • Odpowiedz
@Khaine: Jak szukałem pierwszej pracy w IT miałem bardzo podobne doświadczenia. Każdy chciał tylko pokazać mi miejsce w szeregu i móc zaproponować śmieszną stawkę z tego powodu. Natomiast jak rozglądałem się mając już ten ponad rok expa to te rozmowy wyglądały całkowicie inaczej. Nie wiem, może to po prostu kwestia farta gdzie się trafi na tą rekrutacje albo po prostu tak jest.
  • Odpowiedz
@rskk: Wydaje mi się, że problem jest z firmami tutaj po prostu. Te które tak próbują "gnoić" i "pokazywać miejsce w szeregu" zdaje się szukają specjalnie ludzi bez doświadczenia, którzy dadzą się zgnoić. To wyglądało tak jakby szukali piwniczniaka, który generalnie wie dosyć sporo, ale nigdy w zawodzie nie pracował i przez to będzie się go dało doić mówiąc mu ciągle, że jest cienki i może za 2 lata będzie
  • Odpowiedz
wiedząc że jestem cholernie uparty w kwestii tego, żeby to było zrobione z rigczem i sobie po prostu tego nie pozwolę #!$%@?ć na szarej taśmie i WD-40, bo by mnie szlag trafił.


@Khaine: Ogromny minus, brak umiejetnosci pracy w zespole, twoje zdanie wedlug ciebie jest jedyne poprawne.
Kolejny minus, biznesowo nie zawsze idealne rozwiazanie jest dobre.

Po czyms takim nawet jakbys byl geniuszem programistycznym to bys sie
  • Odpowiedz
Ogromny minus, brak umiejetnosci pracy w zespole, twoje zdanie wedlug ciebie jest jedyne poprawne.


@Ojjojo: Nie znasz mnie, nic o mnie nie wiesz, ale oczywiście jak to na mirko - musisz się bawić w janusza psychologii byle komuś dosrać i pomachać e-penisem. Jestem chyba najbardziej komunikatywną osobą w zespole, bo non stop chodzę do kierownika pytać się czy chce abym zrobił coś tak czy srak, bo opcje są takie i takie aby coś zrobić, i chcę wiedzieć, która pasuje mu najlepiej. Ostatnio musiałem właśnie po innych ludziach poprawiać, bo zrobili samowolkę po swojemu. To że chcę zrobić dobrze, nie oznacza, że robię całkowicie po mojemu i nikogo nie słucham - zapisz tę uwagę i wróć za 3-5 lat jak ją zrozumiesz.

Kolejny minus, biznesowo nie zawsze idealne rozwiazanie jest
  • Odpowiedz
@Ojjojo: Albo dobra, jednak nie wrzucam na czarną, bo przejrzałem profil i generalnie dosyć mądrze piszesz, więc uznam, że po prostu tym razem trochę się zagalopowałeś ( ͡º ͜ʖ͡º) Ale nie zmienia to faktu, że pochopnie oceniłeś nie znając zbytnio sprawy.
  • Odpowiedz