Wpis z mikrobloga

#usa #historiajednejfotografii #historia #wojnasecesyjna #ciekawostki
Rok 1913. Około 50 lat po wojnie secesyjnej, stary czarnoskóry weteran CSA (Armii Skonfederowanych Stanów Ameryki) robi sobie pamiątkowe zdjęcie. W czasie owej wojny mógł mieć między naście, a dwadzieścia lat.

W czasie wojny secesyjnej po obydwu stronach walczyli ludzie o różnym kolorze skóry i odmiennym pochodzeniu. Indianie, murzyni, a także Polacy i przedstawiciele innych europejskich nacji. Murzyni często walczyli za swoją Amerykę pod przymusem, zaś inni chcieli się wykazać swym zaangażowaniem i zdobyć uznanie, gdyż była to ich szansa.

Z kolei dla wielu Indian, opcja konfederacji była lepsza z uwagi na poszanowanie ich praw i suwerenności, których nie za bardzo chciał respektować rząd federalny. Co ciekawe Indianie z plemion określanych jako "pięć cywilizowanych szczepów" (ze względu na zintegrowanie się białą kultura ówczesnej Ameryki) - Czirokezi, Czikasaw, Seminole, Czoktaw i Krik, też posiadali swych niewolników (Indian innych plemion, a także murzynów), ale kto ich nie posiadał? Oprócz Indian nawet sami murzyni posiadali niewolników co jest udokumentowane i jest to mało znana historia, którą warto zbadać. Historia cały czas zaskakuje i nie zawsze jest czarno-biała :)

Tu można sobie poczytać więcej o czarnoskórych żołnierzach w armii CSA
http://www.theroot.com/yes-there-were-black-confederates-here-s-why-1790858546
dr_gorasul - #usa #historiajednejfotografii #historia #wojnasecesyjna #ciekawostki
R...

źródło: comment_wN6Y3vpzijw6Vmh5yyV0bWExYlXJnML9.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Oprócz Indian nawet sami murzyni posiadali niewolników co jest udokumentowane i jest to mało znana historia, którą warto zbadać. Historia cały czas zaskakuje i nie zawsze jest czarno-biała :)


Właśnie, historia nie jest czarno-biała. Chyba czas zacząć mówić, że: człowiek zawsze zniewalał drugiego człowieka, niezależnie od wiary, narodowości czy koloru skóry.
  • Odpowiedz
@dr_gorasul: "Murzyni często walczyli za swoją Amerykę pod przymusem, zaś inni chcieli się wykazać swym zaangażowaniem i zdobyć uznanie, gdyż była to ich szansa."

Przecież właśnie czarnoskórzy uciekali z południa na północ i wstępowali dobrowolnie do armii Północy.
  • Odpowiedz
@Balcerek: Delikatnie mówiąc trzeba być mało zorientowanym w tej historii by mówić, że była to wojna o niewolnictwo. Dla przykładu jankeski generał Ulisses Grant, zwolnił swych murzynów dopiero w 1865, na pytanie czemu nie zrobił tego wcześniej odparł - ciężko dziś znaleźć dobrych służących :)
  • Odpowiedz
@Balcerek: Fakty historyczne jednak mówią co innego
"Kluczowymi punktami wojny stała się Proklamacja Emancypacji oraz uchwalenie 13. poprawki do Konstytucji USA, które uwalniały niewolników i delegalizowały niewolnictwo. W trakcie drugiej kadencji, Abraham Lincoln cieszył się już dużym poparciem i otwarcie nawoływał do abolicji niewolnictwa"
  • Odpowiedz
@dominiksese: Czy źli to bym nie powiedział, zacofane gospodarczo południe oparte na niewolnictwie chciało się odłączyć od USA, a na to nie mogło być zgody, w końcu to Południe pierwsze zaatakowało po uchwaleniu 13-tej poprawki do konstytucji.
  • Odpowiedz
@EmDeCe: W czasach kolonialnych te wspominane pięć plemion było najbardziej ciemiężonym ludem Ameryki Północnej. Liczba rdzennych Amerykanów zniewolonych przez Francuzów, Anglików i Hiszpanów przekraczała kilkukrotnie całkowitą liczbę murzyńskich niewolników w czasach postkolonialnych.
  • Odpowiedz
w końcu to Południe pierwsze zaatakowało po uchwaleniu 13-tej poprawki do konstytucji.


@smaky78: skoro już mówimy o faktach historycznych, to 13. poprawkę uchwalono niedługo przed końcem wojny secesyjnej, a weszła w życie już po wojnie. A kwestia niewolnictwa była raczej dobrym pretekstem do prowadzenia wojny aniżeli główną przyczyną.
  • Odpowiedz
@adibor: No bo 13 poprawka była już tylko konsekwencją tego w jakim kierunku chce iść Unia, czyli nie nastawiać się na produkcję bawełny rękami niewolników tylko stawiać na produkcję przemysłową z wykwalifikowanymi pracownikami. Konfederaci się z tym nie zgadzali i pierwsi zaatakowali. To były różnice cywilizacyjne.
  • Odpowiedz
@dr_gorasul:

stary czarnoskóry weteran CSA (Armii Skonfederowanych Stanów Ameryki) robi sobie pamiątkowe zdjęcie


Tak sobie przeglądam stare fotografie amerykańskie i zauważyłem, ze w tamtych czasach każdy był czarny, albo biały.
Czasem też szary. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Balcerek

niech ktoś teraz napisze że wojna secesyjna toczyła się przeciwko niewolnictwu. to była zwykła agresja ze strony północy.


No to ja napiszę że to była wojna nie przeciwko niewolnictwu, ale spowodowana przez narastający od lat konflikt pomiędzy Północą i Południem na temat niewolnictwa.
  • Odpowiedz
@dr_gorasul:

Prawdopodobnie pierwszym czarnym posiadającym niewolników był wywodzący się z Angoli plantator tytoniu Anthony Johnson, który sam wcześniej był niewolnikiem. I połowa XVII w.


przypomina mi to pewien western(nie pamiętam tytułu) gdzie czarny nadzorca(samuel jackson) katował niewolników
  • Odpowiedz