Wpis z mikrobloga

Opuszczony dwór Dąbskich w Zaborowie k. Brzeska

Odwiedzając niszczejące i popadające w ruinę polskie dwory aż serce się kraje... Tak piękne budynki stają się miejscem, gdzie spotykają się okoliczni menele, ściany są niszczone przez domorosłych "grafficiarzy", a szyby wybijane przez wandali...

Dwór w Zaborowie powstał w I połowie XIX wieku. Pierwszym właścicielem był Narcyz Jaworski, który po roku odsprzedał go Franciszkowi i Teresie z Grzybowskich Radeckim. Teresa Radecka, nie mając własnych dzieci zapisała majątek swemu krewnemu Kajetanowi Niedzielskiemu, którego wnuczka Helena wychodzi za mąż w roku 1877 za Władysława Dąbskiego. Do roku 1945 dwór w Zaborowie był własnością tejże rodziny, choć często był wypuszczany w dzierżawę. Budynek dworu jest murowany, klasycystyczny, parterowy z piętrową częścią frontową, na planie zbliżonym do kwadratu, trzytraktowy. Na osi fasady, w ryzalicie portyk wgłębny o trzech arkadach wspartych na dwóch drewnianych kolumnach. Spod niego wejście do hallu z klatką schodową. W zachodniej części dworu salon o pseudorokokowym wystroju plastycznym z wyjściem na taras. Drugi salon odpowiednio w części wschodniej. Okna wąskie, wysokie, zgrupowane w triady. Elewacje zdobione pseudoboniowaniem, dach spłaszczony. Po roku 1945 mieścił się w nim Ośrodek Zdrowia. Dwór zbudowany z cegły, tynkowany. Wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy z piętrowymi ryzalitami. Układ wnętrza trójosiowy, z pomieszczeniami z komunikacją amfiladową. Na osi skrajnej, od południa trzy pomieszczenia – garderoba, dawna sala balowa z wyjściem na werandę oraz pomieszczenie kuchenno-gospodarcze. W osi środkowej westybul, korytarz dzielony ścianą działową oraz dawna jadalnia. W osi skrajnej północnej - garderoba - pokój gościnny - dawna biblioteka - pomieszczenia kuchenne. W części środkowej ryzalitu frontowego od wschodu pomieszczenie korytarzowe odpowiada westybulowi parteru. Po bokach dawne sypialnie i pokoje gościnne. W piętrowej części ryzalitu wschodniego elewacji południowej dawne pomieszczenia służbowe.


Podłogi deskowe i parkietowe, w części pomieszczeń wylewki betonowe. Stolarka okienna różnorodna, jedno-, dwu-, cztero-, i sześciokwaterowa, drewniana, lakierowana. Stolarka drzwiowa, płycinowa, dwuskrzydłowa, lakierowana. Drzwi mocowane na zawiasach w futrynach skrzynkowych, pierwotnie mocowanych razem z słupami. Elewacja frontowa, trójdzielna, z wysuniętym ryzalitem środkowym zakończonym trójkątnym szczytem. Elewacja dziewięcioosiowa, z osiami wydzielonymi za pomocą otworów okiennych i wnęk portyku frontowego. Portyk arkadowy, wsparty na kolumnach drewnianych o kapitelach jońskich. Elewacja boczna (południowa) siedmioosiowa, o artykulacji za pomocą wnęk okiennych i dwóch wnęk portykowych, z kolumnami drewnianymi. We wnękach wejścia do dawnej sali balowej naroża ryzalitów o kostkowej dekoracji tynkowej. Elewacja boczna (północna), niesymetryczna, w części wschodniej ujęte ryzalitem, opracowanych analogicznie jak elewacja frontowa. W części środkowej półkoliście zamknięty ryzalit parterowy dawnej biblioteki. Elewacja tynkowana gładkim tynkiem, z listwowym gzymsem podokapowym obiegającym ściany. Pod oknami boniowane w tynku prostokątne wnęki podokienne. Elewacja tylna (zachodnia), niesymetryczna, z nierytmicznym rozstawieniem otworów okiennych o różnym kształcie i rozmiarach. Elewacja tynkowana gładkim tynkiem. Dwór nakryty dachami dwuspadowymi, o więźbie krokwiowo-stolcowej nad częścią środkową korpusu oraz ryzalitem środkowym. Pozostałe dachy czterospadowe, namiotowe. Obiekt posiada instalacje elektryczną i wodociągową.

#opuszczone #opuszczonemiejsca #fotografia #garrettphotography
S.....j - Opuszczony dwór Dąbskich w Zaborowie k. Brzeska

Odwiedzając niszczejące ...

źródło: comment_kZkwfiEYYU7gJDlYWnh1sM6vLSiI65ax.jpg

Pobierz
  • 6