Wpis z mikrobloga

Piotr jechał w K1 prawym pasem. Kierujący samochodem marki Passat zmienił pas na prawy i zatrzymał się. Z Jego tłumaczenia, myślał że to policja i zatrzymał się do kontroli
  • Odpowiedz
@blubi_su: I teraz pytanie, czyja wina od strony prawnej: kierowcy Passata, że się zatrzymał/zajechał, czy kierownika moto, że nie zachował ostrożności i nie wyrobił się z zatrzymaniem?
  • Odpowiedz
@blubi_su jakby się tłumaczył że nie widział, zmieniał pas, to była by wina ambulansu, bo zawsze mają obowiązek upewnienia się czy nie stworzą zagrożenia sobie i innym, takie prawo

Ale przyznał się że widział i że jest idiotą, także jego wina
  • Odpowiedz
upewnienia się czy nie stworzą zagrożenia sobie i innym


@tosyu: tyle że on sobie jechał normalnie swoim pasem a ktoś mu zajechał drogę z lewego na prawy pas. Wydaje mi się że takim przypadku wina jest jednoznaczna.
  • Odpowiedz
@blubi_su: @tosyu: No właśnie tak sobie myślę, że temat może być ciekawy od strony prawnej. Uwaga, taguję #januszeprawa, bo tak sobie tylko spekuluję (i chętnie podyskutuję o przepisach).

W zależności od interpretacji sytuacji być może będzie się mówiło o zmianie pasa ruchu w celu przepuszczenia, a niekoniecznie o zajechaniu drogi (co kierownik passata powiedział w stresie, to jedno, a co powie zeznając w sądzie, to
  • Odpowiedz
Pogoda w stolicy dziś absolutnie gówniana do jazdy. :\


@mr00fk0i4t: @blubi_su: a ja się wybrałem rano do pracy na moto i zaraz pakuję się z powrotem do domu, po drodze kilka rzeczy do ogarnięcia. Trzymajcie kciuki za mój powrót ;)
  • Odpowiedz
Jeszcze inna sprawa, że zdaje się, że motocykl może być uprzywilejowany tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez MSW (Art. 53 PoRD), bo nie jest pojazdem zespołu ratownictwa medycznego (zresztą chyba nie może być w myśl obecnej Ustawy o PRM). Więc istotne dla sądu może być także to, czy pojazdy FJŚ mają takie zezwolenie, czy tylko deal na transporty z poszczególnymi szpitalami/RCKiK. Sygnał świetlny i dźwiękowy to elementy konieczne, ale niewystarczające do uprzywilejowania.
  • Odpowiedz