Wpis z mikrobloga

Po sieci krąży nowa, groźna, facebookowa zabawa pod nazwą "Biblia". Polega to na tym: bierzemy do ręki Biblię, otwieramy na dowolnej, losowej stronie i robimy wszystko, co jest tam napisane. Wygrywa ostatnia osoba, która trafi do więzienia.
#grajzwykopem
  • 70
  • Odpowiedz
Wszystko co nie pasuje obecnej moralności ludzi, jest "przypowieścią" xDD

@Wynoszony: dokładnie, według wykopowych ekspertów teologicznych biblia to tylko zbiór metafor (nie dotyczy fragmentów o gejach). Co innego koran, tam oczywiście wszystko trzeba brać dosłownie..
  • Odpowiedz
Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.


@Iperyt: elity żydowskie były bardzo wyspecjalizowane w wykonywaniu prawa starotestamentowego. Wszystko mu podporządkowały i stały się niewolnikami prawa, nie mając przy tym serca. Stąd konflikt z Jezusem, który zupełne inaczej rozumiał prawo. "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie.
  • Odpowiedz
@Chrystus:

Jeżeli kobieta ma upławy , to jest krwawienie miesięczne ze swojego ciała , to pozostanie siedem dni w swojej nieczystości . Każdy , kto jej dotknie , będzie nieczysty aż do wieczora . Wszystko , na czym ona się położy podczas swojej nieczystości , będzie nieczyste . Wszystko , na czym ona usiądzie , będzie nieczyste . Każdy , kto dotknie jej łóżka , wypierze ubranie , wykąpie się
  • Odpowiedz
@durielek: Całe szczęście ze żydzi już tak nie postępują, dobrze że sie zracjonalizowali. Zaskakuje mnie to jak ateisci są zacofani i na jak wczesnym etapie jest ich pojecie na temat religii chrześcijańskiej.
  • Odpowiedz
@Chrystus: Czym można wywołać tsunami które zniszczy całą ludzkość?

A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały. Wtedy Bóg rzekł: Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną; niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat. A w owych czasach byli na
  • Odpowiedz
Owszem prawo wojenne i starotestamentowe było bardzo surowe i dotyczyło konkretnej społeczności wczesnego Izraela aby dosłownie kijem wpoić mu zasady bez których rozpłynąłby się pośród innych ludów. Stąd kara śmierci za konkretne przewinienia. Wykonywanie tych przepisów obecnie byłoby złem ponieważ chrześcijanie nie są pojedynczym ludem z pogańskim wyobrażeniem swojego bóstwa czerpiącym mentalnie i religijnie od innych ludów. Zmieniła się choćby kwestia pokarmów, czy obrzezania. Chrześcijanie także nie muszę tego wykonywać i nie
  • Odpowiedz
@kubako
Biblia jest też źródłem historycznym, zbiorem przekazów, historii i opowiadań, została napisana przez ludzi (!), pierwsze słyszę, że Biblię należało kiedykolwiek traktować dosłownie. Co najwyżej ludzie robili tak ponieważ nie mieli lepszych dokumentów historycznych.

A tego, dlaczego ST ma taką formę jaką ma, a nie uniwersalną jak NT, nie wiemy. Natomiast Chrześcijanie muszą wszystko, co jest w ST, podporządkować i rozpatrywać w kontekście życia i nauczania Jezusa Chrystusa z Nazaretu.
  • Odpowiedz
Biblia jest też źródłem historycznym, zbiorem przekazów, historii i opowiadań, została napisana przez ludzi (!)


@lazzyday: Zgadzam się. Tak samo jak na przykład teksty babilońskie, hinduskie czy egipskie, w których na przykład żywy bóg Amon/Ra wcielony w faraona pogonił tych czy tamtych w jakiejś bitwie.
Jak chyba wszystkie ówczesne zapiski, ST jest mieszaniną prawdziwych wydarzeń okraszonych całą masą mitów danej społeczności lub zapożyczonymi z religii sąsiadów.

pierwsze słyszę, że Biblię należało kiedykolwiek
  • Odpowiedz
@kubako

Jeszcze raz.

Twój argument: Biblia i chrześcijaństwo nie są autentyczne i wiarygodne jako treści natchnione, bo dlaczego Bóg nie zawarł równie uniwersalnych treści w ST.

Moja odpowiedź: Nie wiem. Bo jest Bogiem i widział w tym sens. Być może Izraelici nie podążyliby za Nim dobrowolnie i świadomie, gdyby nie przystosował treści do ich kultury, uwarunkowań i doświadczeń. Lub z jakiegoś innego powodu. Nie wszystko musi być perfekcyjnie klarowne i jasne,
  • Odpowiedz