Wpis z mikrobloga

Po sieci krąży nowa, groźna, facebookowa zabawa pod nazwą "Biblia". Polega to na tym: bierzemy do ręki Biblię, otwieramy na dowolnej, losowej stronie i robimy wszystko, co jest tam napisane. Wygrywa ostatnia osoba, która trafi do więzienia.
#grajzwykopem
  • 70
  • Odpowiedz
@lazzyday: No ok, po prostu różnimy się spojrzeniem na tę sprawę. Ty z założenia wierzysz w Boga, i jego mniej lub bardziej niezrozumiałe (czy bezsensowne) działania tłumaczysz tym, że po prostu nie rozumiemy jego zamysłów, które są jednak z założenia dobre, właściwe i doskonałe. Nie wzbudza to w Tobie wątpliwości, a zapewne wręcz przeciwnie.

A ja mam na odwrót. Najpierw patrzę na historię, którą mi się przedstawia, aby potencjalnie w
  • Odpowiedz
@kubako

Za daleko wybiegasz z dedukcją, mam wrażenie.

Chrześcijaństwo wydało na świat więcej filozofów niż jakikolwiek inny ruch, napisano na jego temat gigatony papieru. Jeżeli masz wątpliwości lepiej rzucić sobie wyzwanie intelektualne sięgając po bardziej uczone źródła.

Próbowałem Ci jedynie wyjaśnić, że absolutna transparentość nie jest konieczna do uznania danej filozofii za koherentną i najlepiej tłumaczącą życie i doświadczenie ludzkie, szczególnie kiedy na temat samych siebie i otaczającego nas świata wiemy
  • Odpowiedz
Chrześcijaństwo wydało na świat więcej filozofów niż jakikolwiek inny ruch, napisano na jego temat gigatony papieru.


@lazzyday: Ale czego ma ten argument dowodzić? Filozofowie na przestrzeni wieków byli różni, jedni czerpali z prac poprzednich, obalając je, rozwijając, lub zmieniając kierunek w którym filozofia podążała. Dotyczy to tak samo filozofów chrześcijańskich - przecież niektórych rzeczy, które głosił taki na przykład Św. Tomasz z Akwinu, nikt dziś nie bierze na serio.
W każdym razie na pewno nie przekonuje mnie argument ilości. Jeśli ktoś 1000 razy napisze nieprawdę to nie stanie się prawdą (choć w sumie byli tacy co mówili inaczej...)

Próbowałem Ci jedynie wyjaśnić, że absolutna transparentność nie jest konieczna do uznania danej filozofii za koherentną i najlepiej tłumaczącą życie i
  • Odpowiedz
@kubako

Ale czego ma ten argument dowodzić?


Wystarczy czytać uważnie :) Ogromnej ilości wiedzy, która pomoże odpowiedzieć lub przynajmniej skonfrontować Twoje wątpliwości w sposób znacznie bardziej dogłębny niż anonimowa osoba na Wykopie.
  • Odpowiedz
Ogromnej ilości wiedzy, która pomoże odpowiedzieć lub przynajmniej skonfrontować Twoje wątpliwości w sposób znacznie bardziej dogłębny niż anonimowa osoba na Wykopie.


@lazzyday: Ja raczej w tym względzie nie mam wątpliwości. A liczba filozofów chrześcijańskich jest pewnie podobna do liczby filozofów niechrześcijańskich (ateistycznych czy propagujących inne religie), więc równie dobrze Tobie mogę polecić ich na rozwiewanie Twoich wątpliwości ;)
A tak na serio, stoimy przed problemem, który najwyraźniej nie jest rozwiązywalny w sposób jednoznaczny - choćby dlatego, że z obu stron padają ciągle te same (i nowe też) argumenty i żadna ze stron nie zwyciężyła nigdy obiektywnie w dyskusji. Żadna religia nie zdobyła też nigdy przewagi nad innymi.

Dlatego moim zdaniem te sprawy każdy musi rozważać samemu we własnym sumieniu, a nie ślepo podążać za "mądrzejszymi" od siebie, bo oni jak widać mówią
  • Odpowiedz
@lazzyday: bardzo chętnie obejrzę, bo lubię takie rozkminy. Może dowiem się czegoś co da mi do myślenia, a może znów okaże się, że jest to masło maślane. Zobaczymy.
Nawet tutaj na wykopie już nie raz trafiałem na bardzo ciekawe argumenty od osób wierzących na różne tematy czy zarzuty, które trudno mi było obalić czy znaleźć jakiś kontrargument.
Tak samo często jak trafiałem na totalny opór materii i - dosłownie -
  • Odpowiedz
@lazzyday: Obejrzałem kilka krótszych filmów z tego kanału. Mam różne przemyślenia i wnioski dotyczące przedstawianych tam argumentów. Chciałbym je w sumie skonfrontować w komentarzach z innymi ludźmi - zobaczyć czy ktoś też to dostrzegł, czy ktoś miał jakieś sensowne argumenty obalające to, czy ktoś dostrzegł coś jeszcze innego wynikającego z treści filmu, a może to ja coś po prostu źle zrozumiałem itp.

Ale się kurna nie da, bo na wszelki
  • Odpowiedz
@kubako
Argument z pupy, zważywszy że połowa tego kanału to debaty na uniwersytetach z największymi oponentami z danych środowisk, gdzie padają wszystkie możliwe obiekcje z każdej możliwej strony, są też pytania od publiczności.
Zazwyczaj takich idei nie komentuje się na YouTube tylko na forach do tego przeznaczonych.

http://www.reasonablefaith.org/forums/

Znalezienie zajęło mi 5 sekund.
  • Odpowiedz