Wpis z mikrobloga

Fluoresceina – organiczny związek chemiczny o pomarańczowożółtym zabarwieniu. W roztworach zasadowych wykazuje zielonożółtą fluorescencję, widoczną częściowo nawet w świetle dziennym, przy bardzo dużych rozcieńczeniach (jak jeden do kilkudziesięciu milionów). Dzięki tym właściwościom stosowana jest jako znacznik m. in. przy sprawdzaniu szczelności instalacji hydraulicznych, w motoryzacji do wykrywania wycieków w układach hamulcowych, klimatyzacyjnych oraz chłodzących, w medycynie głównie w diagnostyce chorób oczu, a także w kryminalistyce do wykrywania śladów krwi.

Tak mi się dzisiaj spodobała przy tej szarości za oknem :)

#chemia #nauka #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_gZwPGSF5hkC7Nhf5KxNedSE4UwKxPqQ5.jpg
  • 49
@Iperyt: Spoko, kolega pewnie z tych, co sądzą, że jak się poszło na chemię czy inne pokrewne kierunki to automatycznie oznacza, że nie dostało się na prestiżową medycynę, która jest przecież marzeniem każdego. Przy okazji dobry z niego wróżbita, skoro na podstawie jednego wpisu dotyczącego związku chemicznego wywnioskował, że byłam leniem w liceum i jestem bardzo nudnym człowiekiem :)

@zielonyRozowyPasek: Mission completed.
Pobierz
źródło: comment_qGOhjnz4YorqscxQs3zf5z7r1jshRVNp.jpg
@technic: Do zabarwienia roztworu wystarczy zaledwie kilka ziarenek, więc TEORETYCZNIE taka ilość nie powinna być toksyczna dla organizmu. Ja sama nie próbowałam tego pić, więc nie zachęcam do takich eksperymentów, poza tym każdy organizm może reagować na takie substancje inaczej.