Wpis z mikrobloga

Fluoresceina – organiczny związek chemiczny o pomarańczowożółtym zabarwieniu. W roztworach zasadowych wykazuje zielonożółtą fluorescencję, widoczną częściowo nawet w świetle dziennym, przy bardzo dużych rozcieńczeniach (jak jeden do kilkudziesięciu milionów). Dzięki tym właściwościom stosowana jest jako znacznik m. in. przy sprawdzaniu szczelności instalacji hydraulicznych, w motoryzacji do wykrywania wycieków w układach hamulcowych, klimatyzacyjnych oraz chłodzących, w medycynie głównie w diagnostyce chorób oczu, a także w kryminalistyce do wykrywania śladów krwi.

Tak mi się dzisiaj spodobała przy tej szarości za oknem :)

#chemia #nauka #ciekawostki
namietna_kaszanka - Fluoresceina – organiczny związek chemiczny o pomarańczowożółtym ...

źródło: comment_gZwPGSF5hkC7Nhf5KxNedSE4UwKxPqQ5.jpg

Pobierz
  • 49
  • Odpowiedz
@Analityk: no dobra, ale żeby sprawić by wódka świeciła potrzebujesz mniej niż 1% roztwór. I wiadomo, że pije się tego mało, a nie wali litrami niczym zwykłą wódę. Bo tak, to oczywiście jest niezdrowe jak każdy inny czysty związek organiczny z labu.
  • Odpowiedz
@Analityk: Moja wina, bo nie sprecyzowałam, proszek faktycznie jest w postaci drobnych, czerwonych kryształków, zielonożółte zabarwienie pojawia się dopiero w przypadku roztworu.
I też nie twierdzę, że jest to zdrowe ani broń borze nie zachęcam do spożywania. Chyba nikt z odrobiną zdrowego rozsądku nie piłby tego typu roztworów dla zabawy.
  • Odpowiedz
@Precypitat: Jak możesz powiedzieć, że coś jest niezdrowe jak każdy inny związek chemiczny? To bełkot. Jedne substancje są zdecydowanie bardziej szkodliwe od innych i nie próbuj z tym dyskutować. Fluoresceina nie jest obojętna dla organizmu człowieka i trzeba to sobie uświadomić.
Poza tym 1% roztwór fluoresceiny to też bełkot. To będzie żółta ciecz. Dla zabarwienia i wywołania fluorescencji wystarczy kilka mg/litr. (tonik też świeci w UV za sprawą chininy i nie
  • Odpowiedz
@Analityk: to trzeba mieć pecha, tyle chemii to człowiek normalnie w labie łapie. Zresztą, wiadomo że taka zabawa nie jest dostępna dla wszystkich, więc nawet jak przeczytają to nie będą próbować, więc chill.
  • Odpowiedz
@Wychwalany: W takim razie nie jest to fluorescencja tylko fosforescencja, przypadkiem zielona, i nie ma nic wspólnego (prawdopodobnie nic) z fluoresceiną.
Fluoresceina wykazuje fosforescencje tylko w stopie z boraksem.
  • Odpowiedz
Te zawieszki na spławiki kupowalismy zawsze z kolegami na koloniach za gowniaka i na ciszy nocnej rozgryzalismy je i chlapalismy tym po sobie i po całym pokoju :D ehhh ale to była zabawa :D
  • Odpowiedz
Nie chciało sie uczyc w liceum :) medycynka weta stoma poza zasięgiem :))))?


@jaspedzeswojezyciemyslac: Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale twierdzisz, że chemia to

strasznie nudny głupi i nierozwojowy kierunek.

i jednocześnie wychwalasz medycynę, stomatologię i weterynarię jako nadnauki?
  • Odpowiedz