Wpis z mikrobloga

Fluoresceina – organiczny związek chemiczny o pomarańczowożółtym zabarwieniu. W roztworach zasadowych wykazuje zielonożółtą fluorescencję, widoczną częściowo nawet w świetle dziennym, przy bardzo dużych rozcieńczeniach (jak jeden do kilkudziesięciu milionów). Dzięki tym właściwościom stosowana jest jako znacznik m. in. przy sprawdzaniu szczelności instalacji hydraulicznych, w motoryzacji do wykrywania wycieków w układach hamulcowych, klimatyzacyjnych oraz chłodzących, w medycynie głównie w diagnostyce chorób oczu, a także w kryminalistyce do wykrywania śladów krwi.

Tak mi się dzisiaj spodobała przy tej szarości za oknem :)

#chemia #nauka #ciekawostki
namietna_kaszanka - Fluoresceina – organiczny związek chemiczny o pomarańczowożółtym ...

źródło: comment_gZwPGSF5hkC7Nhf5KxNedSE4UwKxPqQ5.jpg

Pobierz
  • 49
@Neapol: O, tego nie wiedziałam, a może się przydać jakbym kiedyś nabrała ochoty na moczenie kija :D
@Kapitan_Nemo_na_koniu_Mewa: Nie, rękawiczki na zdjęciu akurat były założone "z rozpędu" :) Używa się jej między innymi poprzez wkropienie do oczu i obserwowanie, które miejsce zacznie świecić, w ten sposób określa się ubytki rogówki.
@Precypitat: Dokładnie tak, chociaż pić akurat nie próbowałam ( ͡° ͜ʖ ͡°). Możliwe, że za
@Kapitan_Nemo_na_koniu_Mewa: To prawda, ale dopóki się nie spróbuje to się nie będzie widziało :D A serio, to aby uzyskać tak intensywne zabarwienie wystarczy dosłownie drobinka proszku, więc nie podejrzewam, żeby było to w jakiś sposób szkodliwe.
@Iperyt: O proszę i do tego w mojej ulubionej kolbie :D Z ciekawości, używasz do czegoś czy posiadasz tylko "kolekcjonersko"?