Wpis z mikrobloga

Mercer opublikował coroczny ranking miast najlepszych do życia dla expatów:

https://www.mercer.com/newsroom/2017-quality-of-living-survey.html

Dziwi mnie bardzo niska pozycja miast azjatyckich, jedynie Singapur zajmuje jako takie miejsce bo 25, kolejne ale już daleko jest Tokio na 47, Yokohama 51, Osaka 60, Nagoya 63. Dalej Hong Kong 71, Seul 76, Taipei 85.

Dla kontrastu, Warszawę sklasyfikowano na 81.

Z Azji Południowo Wschodniej kolejne jest KL na 86 miejscu, Bangkok dopiero 131, Ho Chi Minh 152 a Phnom Penh pod koniec listy na 198.

Z Chińskich miast kontynentalnych na najwyższym miejscu jest Szanghaj, 102.

Najprawdopodobniej wynik jest taki, ponieważ ranking dotyczy expatów w najbardziej podręcznikowym rozumieniu tego określenia, czyli ludzi których firma przenosi do pracy z kraju X do kraju Y.

#azja #ciekawostki #emigracja #chiny #tajlandia #singapur #hongkong #japonia #ekonomia #statystyka
  • 17
  • Odpowiedz
@caribbean:

Mercer evaluates local living conditions in more than 450 cities surveyed worldwide. Living conditions are analysed according to 39 factors, grouped in 10 categories:

1. Political and social environment (political stability, crime, law enforcement, etc.).

2. Economic environment (currency exchange regulations, banking services).

3. Socio-cultural environment (media availability and censorship, limitations on personal freedom).

4. Medical and health considerations (medical supplies and services, infectious diseases, sewage, waste disposal, air pollution,
  • Odpowiedz
  • 0
@unknown_stranger Z tym że tutaj chodzi o duże korporacje dla tego jestem skłonny uwierzyć że łatwiej przenieść i przystosować pracowników do oddziału w Wiedniu niż w Bangkoku. Mercer świadczy usługi relokacji dla dużych firm.
  • Odpowiedz
@dawid-rams: Japońskie miasta są tak wysoko w tym roku chyba tam tylko dzięki silnemu yenowi. Z resztą Seoul też nisko przez zagrożenie z Korei Północnej, a ogólnie to się żyje w nim bardzo przyjemnie z tego co patrzyłem jak tam byłem.
Tokio jest strasznie stare, a mieszkania ciasne. Lata świetności Japonia ma za sobą. Jest realtywnie bezpiecznie, ale tak można powiedzieć też i o Seulu i Hong Kongu. Poza tym jest
  • Odpowiedz