Wpis z mikrobloga

Mireczki powiedzcie mi jakie przedmioty na studiach energetycznych i około energetycznych (zarówno typowo ciepłowniczych, oze, jak i innych) były dla was:
1. najbardziej interesujące
2. najbardziej przydatne w pracy zawodowej
3. uważacie za najbardziej przyszłościowe
4. lub też czego Wam zabrakło, i musieliście się sami dokształcać lub uważacie, że w przyszłości by się przydało posiąść tę wiedzę.
z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi ( ͡º ͜ʖ͡º)

#energetyka #oze #wegiel #gornictwo #studia #agh #pwr #pw
  • 11
@ksardas: Energetyka to chyba trochę za szerokie pojęcie a odpowiedź może się zmieniać w zależności od tego, co chcesz później w życiu robić. Ja ze swojej strony żałuję, że nie przerobiłem porządnie podstaw automatyki.

Jeżeli celujesz w klasyczną energetykę, to na pewno warto ogarnąć termodynamikę, mechanikę płynów, maszynoznawstwo i kotły energetyczne.
@ksardas: Ad 1 to najciekawszy temat wykładany przez słabego prowadzącego będzie nudny, więc mi póki co podobały się po pierwsze wszystkie przedmioty prowadzone przez bardziej ogarniętych wykładowców, a po drugie, już konkretniej, te łączące energetykę z ekonomią - bardzo ciekawe, syntetyczne podejście do tematu, wykorzystujące sporo wiedzy inżynierskiej od małej po dużą skalę i łączące to z zagadnieniami ekonomicznymi.

Ad 4 - za mało "informatyki w energetyce (i nie tylko)" oczywiście:)
@ksardas: Tak naprawdę cokolwiek. Po pierwsze daje to ewentualny dobry wstęp do innych zagadnień informatycznych, a po drugie zawsze jest to pewna poduszka bezpieczeństwa, gdyby z energetyką jednak nie wypaliło (bo łatwo jest to odnieść do każdej innej branży).
U nas mało jest czegokolwiek w zakresie takiej informatyki w energetyce, a szkoda (choć wiadomo, że i tak najwięcej trzeba się samemu nauczyć).
Myślę, że aktualnie gorącym tematem jest całe "data science",
@ksardas: To proste, studia na energetyce są mocno profilowane, wiedza z niektórych przedmiotów jest już mocno przestarzała, z innymi dziedzinami można się nigdy nie zetknąć. Tymczasem teoria obwodów przydaje się kucharzom, budowlańcom i innym prostym elektrykom, a w samej enegretyce jest wręcz fundamentalna.