Wpis z mikrobloga

Mieszkam w #holandia i szukam małego samochodu w dobrym stanie do 1000 €.

Chciałabym coś kupić na miejscu, na blachach NL, ale nie wiem z jakimi kosztami będzie się to wiązało, jakie są procedury i czy nie lepiej kupić w Polsce i wziąć ojca na współwłaściciela. Generalnie to jestem laikiem w 100% ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Miał ktoś z tym styczność i mógłby coś doradzić?

Dodam, że mam 23 lata, nigdy nie byłam właścicielem pojazdu.

#emigracja #wiatraki
  • 14
  • Odpowiedz
@Naturalnie_Piekna:

Oferty samochodów najwygodniej jest wstępnie poszukać w internecie na stronach typu autoscout24, gaspedaal lub maarktplaats. Komisy są na ogół akredytowane przez urząd RDW i na miejscu można wypełnić wstępne dokumenty a reszta zostanie dosłana pocztą.

Trzeba opłacać:
1. Podatek drogowy - zwykle kwartalnie, jest on zależny od rodzaju paliwa, wagi auta i wybranej prowincji. Tu możesz obliczyć https://www.belastingdienst.nl/rekenhulpen/motorrijtuigenbelasting/
2. Ubezpieczenie - zależy od większej liczby czynników, można policzyć na stronach
  • Odpowiedz
czy nie lepiej kupić w Polsce i wziąć ojca na współwłaściciela


@Naturalnie_Piekna: Jak cię capnie douane, to policzą ci podatek wstecz, więc raczej nie warto. Jeżeli nie masz meldunku to jeszcze czasami można się wykręcić, ale jeżeli masz zarejestrowany adres to "no tak średnio bym powiedział".

nie wiem z jakimi kosztami będzie się to wiązało


Ubezpieczenie za małe auto bez żadnych zniżek w Twoim wieku to tak pewnie około 40E, możesz
  • Odpowiedz
prawda to, że polskie prawko będę musiała wtedy wymienić na holenderskie?

@Naturalnie_Piekna: nie. Jeżeli będziesz dalej mieszkać w Holandii to gdy skończy ci się termin ważności obecnego prawa jazdy to dopiero wtedy masz obowiązek. Jednak z tego co wiem nawet jeżeli tego zrobisz, to puszczają płazem z tego co wiem ;)

jest możliwość kupna samochodu bez meldunku?

Nie ma. Chyba, że znajdziesz kogoś życzliwego, kto zarejestruje na siebie Twoje auto...
  • Odpowiedz
@Naturalnie_Piekna:

Geuze ma pełną rację,

Dopiszę tylko, że formalnie polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Holandii 10 lat, od momentu jego wydania. Auto możesz kupić- ale tylko na eksport. Nie posiadając meldunku, nie zarejestrujesz niestety na siebie w Niderlandach.
  • Odpowiedz
  • 0
@Naturalnie_Piekna i ja jeszcze dodam od siebie, że jeżeli zarejestrowalabys auto na znajomego, to musisz wykupic drozsze ubezpieczenie, aby moc poruszac sie autem. U mnie w podstawowym nie moge pozyczac auta ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
U mnie w podstawowym nie moge pozyczac auta ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Irie_: bzdura. U każdego ubezpieczyciela wybierasz kto będzie główym użytkownikiem samochodu. W praktyce nikt tego nie sprawdzi. Masz przy wykupie ubezpieczenia pozycję " Regelmatige bestuurder" co znaczy "regularny użytkownik"... I nie zawsze jeżeli wybierzesz kogoś innego jest drożej - jeżeli jest starszy od ciebie, to ubezpieczenie będzie tańsze. Poza tym różni ubezpieczyciele liczą różnie zniżki.
  • Odpowiedz
  • 0
@geuze Możliwe, ale jak ubezpieczalam poprzednie auto, to dokopalam sie do zapisu, ze osoba ktora bedzie sie poruszala autem, musi byc zameldowana pod tym samym adresem co wlasciciel. Jezeli bedzie stluczka, to niestety ale ubezpieczenie nie bedzie obowiazywalo.
  • Odpowiedz
@Irie_: z chęcią bym to zobaczył, bo trudno mi w to uwierzyć szczerze mówiąc. Wiem, że jest zapis, że jeżeli wybierzesz kogoś obcego (spoza twojego gospodarstwa domowego) to nie będą ci się naliczały lata bezszkodowej jazdy, ale gdyby było tak jak mówisz to nikt nikomu przecież nie mógłby pożyczyć auta.
  • Odpowiedz
  • 1
@geuze wiesz co, poszperam w mailach i poszukam tego, zeby miec jasnosc, bo mozliwe, ze sie myle- chociaz nie sadze ( ͡° ʖ̯ ͡°) a jezeli chodzi o pozyczanie auta, to utwierdzilam sie, jak zobaczylam pare meisiecy temu na fb reklame Ohry z przeslaniem "od teraz mozesz pozyczac swoje auto bez strachu", ale moze chodzilo o strach przed utrata znizek ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@Irie_ daj znać jak znajdziesz. Jak będę miał chwilę to zadzwonię do OHRY się podpytać jak to działa, bo nie słyszałem tego o czym mówisz.
  • Odpowiedz