Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #12
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Wtorek i lecimy z tematem :) Dziś kawałek znany i lubiany, choć (dla niektórych) kontrowersyjny w polskiej wersji. Cóż to?

Kayah i Bregović - Nie ma, nie ma ciebie [1999]
Kobieta tęskni za swoim ukochanym, spędzając samotnie Wigilię Bożego Narodzenia. Ma świadomość, że ukochany odszedł na zawsze, ale jednak jeszcze, trochę w desperacji woła do gór i dolin, czy może widziały, gdzie odszedł.


Bijelo Dugme - Đurđevdan je a ja nisam s onom koju volim [1988]
Kolejny raz sławna grupa Gorana Bregovića - Biały Guzik.
Tytuł bohatera dzisiejszego wpisu oznacza "Jest Dzień świętego Grzegorza, a ja nie jestem z tą, którą kocham"... i właściwie wyjaśnia wszystko. Mamy tę samą tęsknotę, co i w polskiej wersji.
Dzień Świętego Grzegorza to święto prawosławne*, obchodzone 6 maja (kalendarz gregoriański). Święty Grzegorz jest jednym z najważniejszych świętych kościoła prawosławnego. Zwykle jest przedstawiany jako jeździec walczący ze smokiem.
Poza tym, że Đurđevdan jest świętem religijnym, jest też po prostu świętem wiosny na Bałkanach.

* na angielskiej wiki widzę informację, że jest też rzymskokatolicka wersja święta, obchodzona wg kalendarza juliańskiego 23 kwietnia

Dzisiaj dużo ciekawostek, oj dużo!
- Kayah coveruje Bijelo Dugme, a Bijelo Dugme... coveruje romską tradycyjną piosenkę Ederlezi
- Ederlezi... to romska nazwa Dnia Świętego Grzegorza
- Bregović nagrał duzo wersji Ederlezi. Trzy już są w tym wpisie: wersja z Bijelo Dugme, wersja z Kayah i aranżacja tradycyjnego Ederlezi. Oprócz tego nagrał jeszcze wersję grecką.
- Aranżacja Ederlezi została wykorzystana w filmie Czas Cyganów Emira Kusturicy. Film oglądałam i oczywiście polecam. Fragmenty filmu (Scena Đurđevdana na rijeci) w załączonym niżej klipie.
Nagrana przez Bregovića wersja Ederlezi uczyniła ten utwór bardziej znanym szerszemu światu. Utwór zaśpiewała macedońska wokalistka Vaska Jankovska.
- oryginalny teledysku do Đurđevdana nawiązywał do pierwszej wojny światowej, a członkowie Bijelo Dugme mieli występowac w mundurach. Nie wszystkim członkom grupy się podobało, a w końcu nawet po nagraniu klipu nie został on wyemitowany w telewizji.
- i na koniec: czemu polski cover jest według niektórych kontrowersyjny? Ano, bo nawiązuje do innego święta. Spotkałam się z takimi głosami w Internecie.

Hej @PyraPrzeznaczenia, mam nadzieję, że zainteresowałam :D


Spam tagami (dajcie znać, jeśli któryś tag wołam niepotrzebnie):
#jugoslawia #serbia #bosnia #bosniaihercegowina #bijelodugme #kayah #kayahibregovic #bregovic #muzyka #rock #80s #yurock #jugopolskie #romowie #prawoslawie #muzykaludowa #cyganie #muzykafilmowa #piosenkazfilmu

Đurđevdan czy pierwsza gwiazdka?

  • Bijelo Dugme - Đurđevdan je a ja nisam... 76.5% (13)
  • Kayah i Bregović - Nie ma, nie ma ciebie 23.5% (4)

Oddanych głosów: 17

kostniczka - JUGOPOLSKIE #12
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Wtorek i lecimy z ...
  • 15
  • 0
@funkmess nic mi o tym nie wiadomo :(
Ale jak będę przy kompie to jeszcze przesłucham, bo może akurat przypadkiem któraś z ostatniej płyty. Tam jeszcze nie wszystkie udało mi się wyśledzić :>
@kostniczka: Na pocieszenie powiem, że istnienie świętego Jerzego jako postaci historycznej jest wątpliwe, więc czy nie było świętego Jerzego czy Grzegorza to wszystko jedno. Od razu przypomniała mi się anegdota o telefonie Stanisława Cat-Mackiewicza do Stefana Kisielewskiego po rzekomym usunięciu świętego Jerzego z listy świętych:
- Co ten wasz szef wyrabia?
- Jaki szef?
- No Jan XXIII.
- Cóż ci takiego złego zrobił papież?
- Jak to, skasował św. Jerzego,