Wpis z mikrobloga

10 Listopada 2016 roku chińska rakieta Long March 11 wyniosła w przestrzeń kosmiczną ciekawego satelitę. Mowa o XPNAV 1. Dlaczego jest on taki wyjątkowy?

Śledząc na bieżąco zagadnienia związane z eksploracją kosmosu łatwo dojść do wniosku, że coraz częściej i śmielej wspomina się o odległych podróżach poza granice Układu Słonecznego. Chiński satelita jest pierwszym w historii urządzeniem do nawigacji opartym na promieniowaniu rentgenowskim.

Obecnie jedyną metodą określania lokalizacji obiektów wysłanych w kosmos przez człowieka są obsługiwany przez NASA JPL Deep Space Network (DSN) oraz europejski ESA’s European Space Tracking (ESTRACK). Mimo zaawansowanej technologii wciąż są to sieci zlokalizowane na Ziemi, przez co mają pewne ograniczenia. Chińska sonda pozwoli na stworzenie systemu, który możemy nazwać kosmicznym GPSem gdzie satelity zostaną zastąpione pulsarami.


XPNAV 1 posiada dwa panele słoneczne oraz dwa detektory promieniowania X i waży 240 kg. Misja ma charakter testowy. Podczas jej trwania próbnik ma stworzyć bazę danych opartą na rejestracji promieniowania z najbliższych 26 pulsarów.
Działanie przyszłej nawigacji będzie opierać się na rejestrowaniu sygnałów z pulsarów i porównywaniu czasu ich otrzymania ze stworzoną bazą danych zawierającą częstotliwości i lokalizację tych obiektów. Podobnie jak w systemie GPS różnice będą wykorzystywane do określania lokalizacji.

Jakie są zalety nowego rozwiązania?

- Wysyłanie sond stanie się dużo tańsze gdyż będą one niezależne w kwestii nawigacji. Odciąży to tym samym obsługę naziemną.
- Teleskopy do pomiarów promieniowania X mogą być dużo mniejsza i lżejsze od tych do rejestracji fal radiowych.
- Dokładność systemu ma być oszałamiająca i wynosić 5km! ()

Jako ciekawostkę dodam, że nie tylko Chiny interesują się rentgenowskim systemem nawigacji. NASA pracuję nad Station Explorer for X-ray Timing and Navigation Technology (SEXTANT), który w tym roku ma być zainstalowany na ISS.

Dla bardzo zainteresowanych tematem więcej do poczytania TUTAJ

Jak zawsze zachęcam do obserwowania tagu #nedvedinspace (dzięki temu na pewno nie przegapicie kolejnych wpisów). Tym którzy już to zrobili bardzo dziękuje ( ͡ ͜ʖ ͡)

#astronomia #kosmos #kosmosboners #eksploracjakomosu #ciekawostki #nauka i na poprzednie życzenie #gruparatowaniapoziomu
Nedved - 10 Listopada 2016 roku chińska rakieta Long March 11 wyniosła w przestrzeń k...

źródło: comment_QxPKVtwIduIjVBqZuKkysMT5CV8s47AE.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach