Wpis z mikrobloga

@japecznikow: Raczej mówi się o punkcie przegięcia tego wykresu, czyli najczęściej środka prostego fragmentu wykresu, ale dla tak stromej krzywej faktycznie czasami przyjmuje się początek tego prostego fragmentu (nie wiem jak to jest na maturze liczone).
  • Odpowiedz
@japecznikow: Raczej nie. To jest trudne do wyjaśnienia i trochę bardziej eksperymentalne niż teorytyczne. Typowo podczas miareczkowania kwasem stosuje się wskaźnik o zakresie zmiany barwy poniżej pH=7 a przy miareczkowaniu zasadą wskaźnik o zakresie zmiany barwy powyżej pH=7 (przykładowo oranż metylowy i fenoloftaleina odpowiednio).

Edit: Dopytaj kogoś mądrzejszego, bo w sumie to co napisałem nie do końca zgadza się z tymi zadaniami. Nie chcę cię wprowadzić w błąd.
  • Odpowiedz
@japecznikow: Dokładną odpowiedź znajdziesz na pewno w podręcznikach do chemii analitycznej, po sieci krąży pdf Lipiec-Szmal (analiza dla studentów farmacji czy jakoś tak).

@Iperyt może będzie w stanie rozwiać wątpliwości.
  • Odpowiedz
@japecznikow: Zakres pH pokazuje te wartości, dla których obie formy wskaźnika (protonowana i wolna zasada) występują w porównywalnych stężeniach. Dla zieleni bromokrezolowej dopiero powyżej pH 5.4 następuje zauważalna zmiana barwy - punkt końcowy miareczkowania (nie mylić z punktem równowagowym). Jak widać, dla krzywej C punkt pH 5.4 leży na "prostym" odcinku krzywej miareczkowania. Natomiast w przypadku krzywej D, przy wartości pH równej 5,4 pewna część kwasu nie została zobojętniona - krzywa
  • Odpowiedz