Wpis z mikrobloga

Zazdroszczę ludziom rodziców, którzy oglądali razem z nimi bajki (filmy animowane) za młodu. Moi prezentowali bardzo popularny pogląd, który brzmiał: "bajki są dla dzieci".

A fajnie by było pogadać po takim seansie z mamą czy tatą, podyskutować o przekazie itp. Przecież w zależności od wieku, przekaz różnie trafia (i różny przekaz, do dzieciaków w wieku 5 lat nie trafi to samo, co do tych w wieku 12 lat).
Przez takie podejście niektórych dorosłych z dwumetrowym kijem w dupie, na marne idzie wysiłek twórców, którzy robią wszystko, aby znalazły się w takich filmach również treści kierowane przede wszystkim do osób dorosłych (choćby w formie ukrytych dorosłych żartów).

A piszę o tym dlatego, że niedawno ustawiłem sobie motyw muzyczny z Kung Fu Pandy jako dzwonek. No i w trakcie przypadkowej rozmowy z dalekim znajomym zadzwonił mi telefon. Kolega spytał "fajne, co to?", a kiedy mu odpowiedziałem, że to motyw z Kung Fu Pandy, popatrzył zniesmaczony i odparł "Co? Przecież to bajka, oglądasz bajki?".

Oglądam. Współczuję ludziom, którzy odmawiają sobie tej sztuki filmowej tylko dlatego, że w ich umysłach uroiło się, że jak mają więcej niż 12-14 lat, to już są za poważni na coś w zamyśle kierowane przede wszystkim do dzieci.

Dorosłość jako synonim kija w dupie to jakieś nieporozumienie.

Filmy animowane są super. Uwielbiam oglądać rywalizację Disneya z Dreamworks, a jak jeszcze raz na jakiś czas wmiesza się w to inny wytwórca z jakąś perełką, to jestem wniebowzięty.

#film #bajki
  • 54
@LowcaZMroku: Zwierzogród jest super. I podoba mi się to, że oprócz typowego, sztampowego przekazu pod tytułem: "Możesz być kim zechcesz, jeśli tylko włożysz w to odpowiednio dużo wysiłku" były inne smaczki, a odniesienie do populistycznych haseł które skutkują gdy na społeczeństwo pada irracjonalny lęk to w ogóle 10/10.

Ale Kung Fu Panda dla mnie lepszy. Cała saga. Chyba nie znam lepszej animowanej komedii, a tu dodatkowo wspaniała akcja, rewelacyjne krajobrazy, klimatyczna
@Slonx: Tacy ludzie, o których wspomniałeś w poście często również gardzą osobami, które grają w gry komputerowe albo układają Lego technic, bo "przecież to jest dla dzieci". Nie wytlumaczysz, że to też dobra rozrywka dla dorosłych.

Ja zawsze jestem na bieżąco z wszystkimi filmami Disneya, moja cała rodzina z małżonkami również (wszyscy lvl +30), a mama mnie często prosi o ściągnięcie kolejnych bajek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Slonx uff czyli nie tylko ja nie widze w tym nic dziwnego a nawet wrecz odwrotnie. Wczoraj udalo sie spelnic moje male marzenie i pierwszy raz bylem z corka lvl 3 na bajce SING. Zastanawialem sie czy wysiedzi ale tez jej sie podobalo.
A co do SING. W niektorych momentach nawet sie posmarkalem ze smiechu :-)
@Slonx: Mam prawie 25 lat i oglądam dalej od czasu do czasu jak jestem w domu rodzinnym z mamą, bo ona bardzo lubi. Ojciec ma takie podejście właśnie jak ty przedstawiłeś, ale przekonałem go ostatnio i w trójkę oglądaliśmy Wielką Szóstkę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)