Wpis z mikrobloga

Tak od 2 tygodni po zainstalowaniu linuxa mam pierwsze spostrzeżenia jako użytkownik.
Dystrybucja Linux Mint 18.1
+ plusy
Dwa panele w oknie do zarządzania plikami /folderami
Szybszy start niż Win7 na tym samym sprzęcie
Bardziej pomysłowe wygaszacze
Darmowy
Podstawowe ustawienie komputera do zabawy w domu jest proste. Do b małej firmy też powinno być bezproblemowe.
Zdaje się być mniejszy problem z jakimiś pozostałościami po poprzednio instalowanych programach

- minusy
Trudniejsze udostępnianie po sieci.
B trudne montowanie/dostęp do dysków sieciowych.
Większy poziom skomplikowania konfiguracji systemu i ciągle duży % bazy domorosłych specjalistów powoduje, że trudno o jedno celne rozwiązanie, szukanie rozwiązania prostych problemow zajmuje lata świetlne.
Zwiechy systemu lub aplikacji. Są częstsze niż na Win7.
Znacznie mniejsza baza aplikacji (pomijam komercyjne, nawet wielu koderów programów open source ma tylko wersję pod Windowsa, lub programy pod Windowsa so bardziej zadbane)
Kiepskie wyszukiwanie programów w instalatorze (jak nie można znaleźć to jakby ich nie było a jak ich nie ma to Linux skończy jak Windows Phone, chociaż lepiej żeby nie).
Instalacja programów nie jest ujednolicona.
Zwykły użytkownik nawet jeśli już nauczy się podstawowych komend do jednego Linuxa ale chce zmienić, to musi zaczynać od początku (dlatego Google ma tyle obostrzeń na licencję swojego Androida, bo wyciągnęli wnioski patrząc jak rozdrobnienie Linuxa trzyma go w dupie).

PS komp bez gier, nie służy do testowania hardware a ten, który jest działa raczej poprawnie.

#linux vs #windows
  • 31
Zwiechy systemu lub aplikacji

zła konfiguracja, prawdopodobnie brakuje ci jakiegoś sterownika.

Kiepskie wyszukiwanie programów w instalatorze.

apt seach np: apt search gimp, chociaż nie jestem pewny czy Ci o to chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zwykły użytkownik nawet jeśli już nauczy się podstawowych komend do jednego Linuxa...

Wszystkie linuxy mają takie same podstawowe komendy, czy chodzi CI że na archu nie używasz apt do instalacji pakietów tylko pacman?
Zwykły użytkownik nawet jeśli już nauczy się podstawowych komend do jednego Linuxa ale chce zmienić, to musi zaczynać od początku (dlatego Google ma tyle obostrzeń na licencję swojego Androida, bo wyciągnęli wnioski patrząc jak rozdrobnienie Linuxa trzyma go w dupie).


@klonpvv: Plus za to stwierdzenie dałem.
Ktoś pod tagiem #linux zawsze ci pomoże


@Kryspin013: chciałem coś dorzucić, żeby zbyt łyso nie wyglądało, bo mimo wszystko sądzę, że Linux jest potrzebny a Mint ma być dla użytkownika więc hmmm wygaszacz może komuś pomóc w wyborze.
I niestety: "nie" - nie zawsze pomogą, nawet na forum Minta w sumie zlali problem, który miałem.

apt seach


@rekoj: zapomniałem być bardziej specyficzny. Domyślne wyszukiwanie powinno zawierać wyszukiwanie w opisie, zwłaszcza
@klonpvv:

Windows ma długie doświadczenie w optymalizowaniu pod użytkownika.


No tak średnio. Powiedziałbym że macos je ma, z windowsem średnio. Niech przykładem będzie 30 letnie menu start które na końcu zmienili na kafelki by znów wrócić do menu start.

Windows to historia porażek i kodu pisanego na kolanie. Z ogromnych zalet windowsa jest dbanie o kompatybilność wsteczną, tylko jednocześnie to sprawia, że masa kodu w windows pamięta archaizmy z czasów win95.
@klonpvv: Zapomniałem dodać, unikaj polskich for linuxa jak ognia, panuje tam atmosfera rodem z elektrody. Wszyscy udają że wszystko wiedzą a jak masz problem i szukasz pomocy to na pokazaniu logów się kończy ich wiedza XD.

W pełni Ciebie rozumiem, po prostu linux to specyficzny system i raczej nigdy nie będzie w pełni user friendly. Linux nie upadnie jest za duży rozłam, za duża społeczność, przez to masz wiele dystrybucji bo
@Kryspin013: nigdy bym nie napisał aby kopiować rozwiązania z Windowsa na ślepo, tylko to co działa i pomaga w transferze z systemu na system, z bazą użytkowników przyjdzie szybszy rozwój i najważniejsze wsparcie producentów. Ponadto utrudnianie transferu poprzez naprawdę niezrozumiałe komplikowanie interfejsu użytkownika jest mocno odpychające [patrz edycja nazwy pliku/folderu to w Mint prawoklik - zmień nazwę, zamiast dwuklik - w świeżej instalacji - ].
Nie napisałbym ze Widows to system
napisałeś:

Windows ma długie doświadczenie w optymalizowaniu pod użytkownika.


co ma tak średnio uzasadnienie w rzeczywistości - rejestr jest pierwszym co przychodzi do głowy i nie jedynym - @Kryspin01 rozwinął ten temat. w windzie wciąż wiele rozwiązań jest zupełnie nieprzyjaznych userowi, a windy przewaga często wynika z czego innego. przykładowo:

niezrozumiałe komplikowanie interfejsu użytkownika jest mocno odpychające [patrz edycja nazwy pliku/folderu to w Mint prawoklik - zmień nazwę, zamiast dwuklik - w
obiektywnie bieganie po menu jest gorsze


@klonpvv: redukowanie biegania po menu nie podnosi komfortu użytkowania jeśli zastawia pułapki na usera, kafelki anyone? szachmat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

centralne repozytorium oprogramowania (czyli sposób linuksowy) to coś co dopiero umożliwia wprowadzenie sensownego audytu programów. bez niego i tak pozwala na szybkie i powtarzalne instalowanie oprogramowania o pewnym źródle (czy ufasz twórcy oprogramowania to wtedy inny problem). zauważyli to wszyscy