Wpis z mikrobloga

znajdzie sie jakis mirek, ekspert od #bitcoin ktory jest w stanie zarzucic artykułem albo samemu wytłumaczyć jak 3latkowi na czym polega technologia #blockchain ? ogladalem już pare filmikow, czytałem artykuły, ale nie rozumiem za wiele. np. po co faktycznie sie rozwiazuje ten problem co 10min. i co to zmienia. i kto tego dokonuje. a co jeśli przestanie itd. pytan mnóstwo
  • 38
@cr203a: @kryptopomocnik: dzięki!
1. blockchain wykorzystuje się do obrotu bitcoinami (tak?). więc załóżmy, że chcę przelać komuś 2 bitcoiny. jak to jest, że dzieje się to w czasie rzeczywistym, skoro ten proces "kopania" kolejnego bloku przez wiele komputerów na świecie trwa ok. 10min?
2. jak już ten nowy blok zostanie "wykopany" wtedy zawiera on w sobie wszystkie transakcje, które przez te 10min się odbyły? czy nie daje to pola do
dzieje się to w czasie rzeczywistym


@K_R_S: to nie dzieje się w czasie rzeczywistym. Sieć musi potwierdzić transakcję. A żeby ją potwierdzić jakiś górnik musi ją zawrzeć w swoim (wykopanym) bloku. Czasami Gdy daś wysokie fee górnik ma większą motywację żeby wziąć twoją transakcję do bloku bo ma z tego realny zysk.
Może się zdarzyć tak że wysyłasz BTC z atrakcyjnym fee i do zamknięcia bloku jest kilka sekund. Wtedy przechodzi
1. Blockchain jest podstawą działania Bitcoina, ale nie tylko. Może być wykorzystywany do wszystkiego co wymaga księgowania danych. W Bitcoinie blockchain pełni funkcję rejestru danych, do którego ma dostęp każdy. Transfery nie są wykonywane w czasie rzeczywistym. Kiedyś, kiedy jeszcze nie korzystało z Bitcoina tak wielu ludzi i transakcji było mniej to czasem można było spotkać się z tym, że przelew był po kilku sekundach realizowany ponieważ akurat trafiliśmy w moment kiedy
dlaczego skoro to takie bezpieczne i szybkie rozwiązanie, nie udaje się wciaż dla niego znaleźć "szybko" zastosowań dla naszego rynku finansowego, tylko wszyscy dumają nad tym jak nad jakąś enigmą?


@K_R_S: Teraz jesteśmy w fazie zainteresowania sektora finansowego blokchainem i btc i mając na uwadze konserwatyzm tych środowisk trudno się dziwić że postępuje to tak "wolno". Wielkie firmy nie są elastyczne jeżeli chodzi o nowe technologie. Pisząc "wolno" myślę jednak że
@K_R_S:
Zapomniałem o P.S.
Nad sprawieniem aby transakcje rzeczywiście były "instant" ( prawie ) i sieć miała możliwość obsłużenia rosnącej ilości transakcji w bardzo szybkim tempie trwają prace. Jest kilka propozycji takich jak Segwit, Lightting Network, Mimble Wimble, Bitcoin Unlimited.. Właśnie przygotowuję ze specjalistą dokładnie objaśnienie każdej z tych technologii, także możesz mnie śledzić na wykop dam też linki do fb i twittera na dole wpisu. Niedługo ruszam ze stroną, Polską
5. dlaczego skoro to takie bezpieczne i szybkie rozwiązanie, nie udaje się wciaż dla niego znaleźć "szybko" zastosowań dla naszego rynku finansowego, tylko wszyscy dumają nad tym jak nad jakąś enigmą?


@K_R_S: monopol nie lubi konkurencji dlatego dzieje się to bardzo powoli ale dzieje się a co najlepsze nikt nigdy nie będzie w stanie tego powstrzymać. To dzieję się od dołu piramidy w górę. Ludzie na całym świecie rozwijają tą sieć
p.....4 - > 5. dlaczego skoro to takie bezpieczne i szybkie rozwiązanie, nie udaje si...

źródło: comment_WjLe6Wx4HvBOZWt9gHClMWKVx7HddtZz.jpg

Pobierz
@kryptopomocnik: @Ancro: @giermek: @pawlo74:
piękne dzięki Panowie. dużo się rozjaśniło.
zaznaczę, że bardziej niż na samym bitcoinie zależy mi na zrozumieniu technologii blockchain.

Górnicy "kopiąc" block obliczają, czy wszystkie transakcje są prawdziwe

Tzn. że ludzie poświecają moc obliczeniową swoich komputerów na to, żeby porównać ze sobą rejestr transakcji w nowym bloku, z własnym rejestrem dotychczasowym?

I doszczegóławiając na podstawe filmiku od Ancro od 6:45 https://www.youtube.com/watch?v=kubGCSj5y3k ten gostek mówi,
@K_R_S: najpierw ogarnij czym jest funkcja #!$%@?ąca (sprawdź na wiki) i to dlaczego łatwo ją wykonać w jedną stronę a w drugą praktycznie niemożliwe (na razie o komputerach kwantowych nie musisz wiedzieć :D )
sam nie jestem ekspertem więc więcej nie podpowiem.
@K_R_S: > 5. dlaczego skoro to takie bezpieczne i szybkie rozwiązanie, nie udaje się wciaż dla niego znaleźć "szybko" zastosowań dla naszego rynku finansowego, tylko wszyscy dumają nad tym jak nad jakąś enigmą?
Oczywiście ani @pawlo74 ani @giermek nie wspomnieli o tym że BTC i Blockchain ma poważne ograniczenia technologiczne i jest to jeden z głównych powodów braku adopcji przez poważne instytucje. Poznaj BTC dobrze zanim w to wejdziesz, nie daj
@K_R_S: zanim weźmiesz na poważnie słowa tego kogoś, sprawdź z kim masz do czynienia, cytuję:

Nie ma czegoś takiego jak wolny rynek. Wolny rynek jest tylko koncepcją. Dzięki państowym regulacjom możemy hnadlować i płacić akceptowaną przez wszystkich walutą. Dzięki państowym regulacjom jeśli zostaniemy oszukani możemy dochodzić swoich praw. AKAP nie zakłada takich rozwiązać. Wolny rynek o którym mówisz to wolna amerykanka gdzie rozmawia się z poziomu siłly a nie prawa.


http://www.wykop.pl/wpis/22194461/#comment-79949833
nie chce wchodzic w bitcoin. zastanawiałem sie nad komercyjnym wykorzystaniem blockchain


@K_R_S: trochę bzdura - Blockchain bez Bitcoin jest nic nie wart. (lub bez innej waluty tego typu),
bo właśnie fakt że ludziom chce się liczyć te długie hashe jest gwarantem że bloki nie będą fałszowane (tzn można by, ale to "kosztuje" 60,000 zł na blok aby zablokować czyjąś transakcję - a i tam ona wejdzie w następnym lub kolejnym).

Chain
@K_R_S: Ilośc transakcji na sekunde to pierwszy i podstawowy problem, dopasowywanie opłat żeby transakcja przeszła, i trudnośc w użytkowaniu. Ludzie z natury rzeczy są leniwi i nie lubią skomplikowanych systemów. Co do wolnego rynku o którym pisze mój arcywróg, podtrzymuje swoje zdanie i podpisuje się obiema rękoma. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK WOLNY RYNEK.
@K_R_S: aktywność tego kogoś używanie słów jak "arcywróg", krzyczenie (wielkie litery) sprawia wrażenie, że monopol traci kontrolę i powolutku zaczyna panikować co daje mi niezwykłą satysfakcję i pewność, mojej racji. Pojawia się zawsze tam gdzie potrzeba ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Gensek: w związku z tym co zacytował @pawlo74 polecam Ci do obejrzenia ten krótki wykład Davida Friedmana. Adresuje Twoje zarzuty i mocno poszerza horyzonty link

@decentralizacja: no nie wiem. np. Northern Trust chce wykorzystać blockchain do obsługi inwestorów funduszu private equity, UBS Deutsche Bank Santander i inni tworzą USC do rozliczania wewnętrznego w oparciu o blockchain link, Deloitte ze startupem SETL i angielskim Metro Bankiem tworzy zbliżeniowe karty do
@K_R_S: Znam to, wielokrotnie podwarzałem te wnioski na uczelni. Ale widzę że ty już opowiedziałeś się po jednej ze stron. AKAP to mokry sen, prędziej piekło zamarźnie niż na planecie zwanej ziemia zobaczymy AKAP. A, i jeśli chcesz coś zrozumieć to nie szukaj wiedzy na Wykopie bu tutaj są tylko opinie.
@Gensek: myślę, że mój awatar dość mocno na to wskazuje. jeśli odpierałeś jakoś sensownie argumenty Friedmana to zapodaj link, albo napisz raz jeszcze, tylko pls w osobnym wpisie i mnie zawołaj, bo ten wątek wole skoncentrować na technologii blockchain