Wpis z mikrobloga

Moja żona jest w drugim miesiącu ciąży. Obecnie pracuje na umowie zlecenie (infolinia czyli praca przy komputerze + słuchawki). Dostała propozycję przejścia na umowę o pracę od marca. Pracodawca póki co nie wie o ciąży. Żona wyczytała (chyba w kodeksie pracy), że kobieta w ciąży nie może pracować przy komputerze powyżej 4h/dobę. Teraz moje pytania

1. Czy ten przepis odnosi się tylko do pracodawcy czy dotyczy obu stron? Tzn. jeżeli pracownik chce to może pracować po 8h a przepis jest po to żeby pracodawca nie mógł zmuszać do dłuższej pracy.

2. Przyjmijmy scenariusz: żona podpisuje umowę, o ciąży informuje za ok. miesiąc. Czy w tej sytuacji grożą jakieś konsekwencje (dla niej lub pracodawcy) za to, że przez miesiąc pracowała po 8h ?

Ja radze jej żeby podpisała, powiedziała dopiero jak ciąża będzie widoczna i nie miała żadnych wyrzutów. Podejrzewam, że gdyby powiedziała przed, mogłaby nie dostać tej umowy ( mimo, że obiecana od jakiegoś czasu ).
Dodam też, że chce pracować jak najdłużej, więc to nie jest sytuacja typu: dostanie umowę, na drugi dzień L4 do porodu a potem macierzyński :)
#prawo #prawopracy #praca #ciaza
  • 7
@PTW13:

1. Odnosi się do obydwu stron, a przepis z komputerem jest śmieszny. niech się zapyta bhpowca jaka jest definicja komputera, bo ja słyszałem, że laptop nie równa się komputer :D

2. Dopiero od zawiadomienia pracodawcy o ciąży może uzyskać przywileje
Ja radze jej żeby podpisała, powiedziała dopiero jak ciąża będzie widoczna i nie miała żadnych wyrzutów. Podejrzewam, że gdyby powiedziała przed, mogłaby nie dostać tej umowy ( mimo, że obiecana od jakiegoś czasu ).


@PTW13: oczywiście co do zasady może tak zrobić, bo pracodawca by ją dyskryminował gdyby wziął to pod uwagę. Z drugiej strony trzeba być cwaniakiem żeby takie rzeczy ukrywać.
@alfa87: umowa jest na 2 lata
@djmatthaeus: tu podobno chodzi o sam monitor, że niby długie siedzenie przed nim jest niewskazane :), co 2. pktu - czyli dopiero od powiadomienia pracodawcy rusza ta cała ochrona kobiet w ciąży ? czyli np. jeżeli nie powiedziałaby do dajmy na to sierpnia, to formalnie pracuje jak zwykły pracownik?
@djmatthaeus: jeszcze jedno pytanie, jeżeli będziesz wiedział, jak jest z lekarzem medycyny pracy, trzeba mu mówić o ciąży? żona prawdopodobnie dostanie skierowanie na badania wzroku i słuchu ( też pracowałem w podobnym miejscu i takie badania były)