Wpis z mikrobloga

Moje minimalne koszty życia na Tajwanie (miesięcznie)

Mieszkanie: 7000 NTD = 928 PLN - pokój z łazienką. Internet i woda w cenie.
Jedzenie: 6000 NTD = 795 PLN - 3 posiłki dziennie. Do syta, lecz w większości w małych barach typu "bar mleczny"
Prąd: ~ 220 NTD = 29 PLN - prądu raczej nie oszczędzam lecz rzadko kiedy używam klimatyzacji
Transport: 1450 NTD = 192 PLN - wyłącznie za dojazdy metrem do pracy i na uczelnie
Internet mobilny: 600 NTD = 79 PLN - starcza na miesiąc używania, bez częstego oglądania YT.
Soczewki: 800 NTD = 106 PLN

ŁĄCZNIE 16070 NTD = 2131 PLN(wydatki minimum w 2 co do wielkości mieście). Z pewnością da się zaoszczędzić na mieszkaniu (pokój ze wspólną łazienką to około 3500 NTD = 464 PLN). Jakby się uprzeć (sam przez to przechodziłem przy braku pieniędzy) to na żywienie można wydawać 3000 NTD = 400 PLN czego raczej odradzam.

Dodatkowe
Piwo w pubie: 150 NTD = 20 PLN - tańsze piwo w pubie
Piwo w sklepie: 70 NTD = 9 PLN - lokalne lub japońskie 500ml.
Burger: 250 NTD = 33 PLN - tutaj dość można się zaspokoić
Paliwo: Pełny bak skutera 150cc za około 150 NTD = 20 PLN
Wejście do klubu: 600 NTD = 79 PLN (picie w cenie)

#zestawienie #ceny #pieniadze #koszty #zycie #tajwan #dalekiwschod #emigracja #studia #bambusowylas
Soju - Moje minimalne koszty życia na Tajwanie (miesięcznie)

Mieszkanie: 7000 NTD ...

źródło: comment_6YeY7LuPFqxfRYMqwpyvB59iC60bhTTl.jpg

Pobierz
  • 14
@NamietnyDzwigowy: @El_abrazo_de_la_serpiente:
Wykopki nie lubią tego słowa ale... minimalna stawka godzinowa wynosi 126 NTD = prawie 17 PLN.
Tak zarabiają ludzie w usługach. Zazwyczaj jest to około 130-135 NTD, mało pracodawców daje minimum.
U mnie w pracy to około 600 NTD = 79,59 PLN.
Wszystkie kwoty oczywiście netto.
@Soju:
30 min temu dowiedziałem się, ze dostałem sie na półroczna wymianę studencka do Tajpejskiego Chengchi University.
W związku z tym będę miał do Ciebie masę pytań xD
Moje pierwsze - będziesz może w ciągu najbliższych tygodni / miesięcy w Warszawie żeby porozmawiać przy piwie / soju / herbacie ? :D
@xewep10: Porównując szaraczka z Polski do szaraczka z Tajwanu to ten drugi faktycznie wypada lepiej. Tym bardziej, że pracując w usługach praktycznie zawsze jedzenie masz na miejscu wliczone w pracę. System podatkowy jest dość prosty i uczciwy.
@niunix: O matko, strasznie bym chciał być w Warszawie. Tęskni się mocno ale niestety.. nie :(. Wbijaj! Pisz jak coś.. no i ewentualnie możesz zajrzeć na mój dawny kanał. KLIK
Gratulacje!:)
@niunix: Twój uniwerek jest trochę na zadupiu, mocno w górach ale do nadziemnej kolei nie jest tak daleko. bezzałogowa brązowa linia, która zabierze Cię prosto do centrum. No i może i zadupie ale piękne widoki... Kolejka linowa na maokong. ehh :D fajnie będziesz mieć!