Wpis z mikrobloga

#dzialanoscgospodarcza #firma #urzadpracy #urzadskarbowy #podatki
Mirki pytanie.
Za jakiś czas mam zamiar założyć własną działalność gospodarczą. I im więcej czytam na te tematy tym mniej wiem. Sprawa pierwsza. Czy warto starać się o dofinansowanie z UP? Patrząc na wydatki jaki musiałbym ponieść to realnie wyszło by około 1000zł. Może mógłbym na siłę kupić coś jeszcze ale czy warto tracić możliwość zawieszenie działalności i podjęcia innej pracy dla kilku zł. z UP? I czy o dofinansowanie można starać się w krótkim czasie po założeniu firmy. Sprawa druga. Jaką formę opodatkowania ja wybrać. Początkowo dochód będzie na poziomie około 4-5 tys. zł. Jak będzie później nie wiem. Myślę, że maksymalnie do 15 tys. brutto. Myślałem o podatku na zasadach ogólnych ale może ktoś doradzi coś innego. Sprawa trzecia. Księgowość lepiej prowadzić samemu (np. Online) czy skorzystać z biura rachunkowego? W podatkach jestem zielony. Coś sobie przypomnę to jeszcze spytam.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@podwawelska:
1. To zależy. Z dofinansowaniem niby lżej, ale też masz dodatkową robotę.
2. To zależy. Jak masz mało kosztów raczej ryczałt, jak masz dużo kosztów zasady ogólne lub liniowy.
3. Brać księgową, ogarnie Ci temat za 200 zł na miesiąc.
  • Odpowiedz
@corrs: tylko czy warto tracić możliwość zatrudnienia na 2 lata w przypadku niepowodzenia. Ta dotacja nie jest mi niezbędna. Co innego jakbym mógł z tego płacisz zus itd.
Z kosztów to na początku artykuły biurowe a później pewnie paliwo i drobne wydatki.
  • Odpowiedz