Wpis z mikrobloga

@JarosG: Btw też mam ten panel pokojowy. Tylko regulacja temperatury coś słabo na nim działa, nastawione 21 stopni, a w mieszkaniu non stop 23. Siłownik tu coś pomoże?
  • Odpowiedz
@robertx: Dobra poczytałem twoje komentarze i mniej więcej wiem o co chodzi. Jak się gdzieś pomylę to mnie popraw proszę.

Na wstępie nie słuchaj tego hydraulika bo opowiada jakieś kocopoły (no chyba, że ja coś przeoczyłem). Masz źle zamontowany zawór mieszający i źle zamontowaną pompę obiegową. A do tego ta bomba to źle zamontowany zbiornik wyrównawczy który powinien być pierwszy "na linii" po wyjściu z pieca. W ten sposób ochrania
Kristof7 - @robertx: Dobra poczytałem twoje komentarze i mniej więcej wiem o co chodz...

źródło: comment_svfab1BswnxCbwZojheoNNkfPezGi20B.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@robertx: Co się naszukałem tego artykułu to historia. :)

Dość podobny przypadek do twojego i na podobnego fachowca natrafiłeś.

http://czysteogrzewanie.pl/2013/05/wdepnawszy-w-nowoczesnosc/

Prze­pisy i dba­łość o wła­sne życie zabra­niają mon­tażu jakich­kol­wiek zawo­rów w tych miej­scach. Od kotła powinna odcho­dzić rura bez­pie­czeń­stwa — moż­li­wie pro­sta rura min. 3/4 cala, pro­wa­dząca do naczy­nia wzbior­czego. Dopiero za nią można mon­to­wać jakie­kol­wiek urzą­dze­nia blo­ku­jące przepływ.
  • Odpowiedz
@Kristof7: Specjalnie brałem hydraulika z autoryzowanego serwisu Defro, żeby wszystko było ok ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Powiedz mi, gdzie widzisz u mnie naczynko przelewowe?
Odnośnie samej temperatury na powrocie - myślisz, że siłownik + ustawienie na kotle opcji "ochrona powrotu" nic nie da?
  • Odpowiedz
Specjalnie brałem hydraulika z autoryzowanego serwisu Defro, żeby wszystko było ok ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@robertx: Za taką robotę ktoś powinien ich pozwać!

Co do temperatury na powrocie to zwyczajnie bym to przebudował tak jak to powinno być. Jeden dzień roboty, trochę rur, śrubunków i da radę to wyprostować. Dokupowanie tutaj termostatów czy siłownika w chwili obecnej to jakiś pusty żart ze strony tego człowieka. Zawór mieszający jest źle zamontowany
  • Odpowiedz
@Kristof7: Jeżeli bym zrobił to tak jak mówisz - 4d tak jak być powinien, co musiałbym dołożyć, żeby móc "sterować" temperaturami wody która mi idzie na grzejniki, żeby się jesienią/wiosną nie gotować? Czy prawidłowo zamontowany zawór 4d bedzie mi to tak samo ogarniał?

Najwyższy punkt na rysunku - masz na myśli to "skrzyżowanie" grubych, brązowych rur?
  • Odpowiedz
@robertx: Na dole masz rysunek jak z tego co widzę masz i jak powinno być. @Kristof7 dobrze pisze: nie słuchaj hydraulika bo gada koszmarne głupoty i robi jeszcze gorzej (brak naczynia wzbiorczego, bo nawet przeponowe przy Twoim piecu i instalacji się nie nadaje to nawet nie błąd, to potencjalna tragedia).
Łatwo jest też to naprawić. Jak zobaczysz na rysunku to przeróbka raptem kilku rurek przy piecu i wyciągniecie wysoko
JarosG - @robertx: Na dole masz rysunek jak z tego co widzę masz i jak powinno być. @...

źródło: comment_RXtvcJfKvNvcVp4Hfjj3ZxxMI89FekXs.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Jeżeli bym zrobił to tak jak mówisz - 4d tak jak być powinien, co musiałbym dołożyć, żeby móc "sterować" temperaturami wody która mi idzie na grzejniki, żeby się jesienią/wiosną nie gotować? Czy prawidłowo zamontowany zawór 4d bedzie mi to tak samo ogarniał?


@robertx: Zawór mieszający przede wszystkim chroni kocioł. Kotły stalowe powinny działać w temperaturze 60-70 stopni a temperaturę na grzejnikach ustawisz dobrze zamontowanym zaworem 4d jesienią i wiosną ograniczając
  • Odpowiedz
@JarosG: Dzięki za te rysunki, dużo mi wyjaśniły. Czyli woda z powrotu MUSI wpadać bezpośrednio do 4d, dobrze rozumiem?
I powiedzcie mi proszę - czy przy prawidłowo zamontowanym 4d będę miał możliwość regulacji temperatury która idzie na grzejniki?
Odnośnie jeszcze całej instalacji - mam naczynko przelewowe na samej górze domu, na strychu - tam woda idzie w pierwszej kolejności, dopiero potem trafia do kaloryferów (górny obieg).
  • Odpowiedz
Czyli woda z powrotu MUSI wpadać bezpośrednio do 4d, dobrze rozumiem?


@robertx: Tak.

I powiedzcie mi proszę - czy przy prawidłowo zamontowanym 4d będę miał możliwość regulacji temperatury która idzie na
  • Odpowiedz
@Kristof7: @JarosG: Czyli wychodzi na to, że przy tym układzie jaki mam w kotłowni, muszę ciągnąć rurę przez całą wysokość domu, kuć stropy itd.? Czy coś źle zrozumiałem? Nie da się tego jakoś obejść mniejszym kosztem?

Tak w ogóle to wielkie dzięki za pomoc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@robertx: Ogólnie tak jest, że trzeba jak najprostszą droga wyjść do naczynia. Inna rzecz mnie zastanawia: jak ten magik zrobił ci napełnianie instalacji i przelew? Zrobił wszystko na szczelnie? Na pewno nie masz gdzieś takiego baniaka około 10-15 litrów?
Teoretycznie, żeby nie kuć: prawo u nas dopuszcza stosowanie przy piecach z automatyką stosowanie naczynia przeponowego i tzw. instalacji zamkniętej. Wtedy nie trzeba kuć się do strychu, wystarczy przy piecu podłączone
  • Odpowiedz
@JarosG: Pozostawienie tego jak jest byłoby bardzo groźne? Chodzi ogólnie o to, żeby nie zagotować wody w układzie, a te naczynka oba są na ten wypadek, gdyby jednak się zagotowała?
Zawór chyba jest w tym momencie #!$%@? fest ( ͡° ʖ̯ ͡°) Od 6 godzin jest na "7", gdzie na grzejniki powinno iść tyci tyci ciepła -a temperatura w pomieszczeniach się nie zmienia nawet o jedną
  • Odpowiedz
@robertx: Najtaniej:
1a) Dołóż naczynie przeponowe na tej rurze, która ma iść do CWU (prosto z pieca). Gdzieś na piecu będzie tez chyba miejsce na manometr do kontroli i ustawiania bazowego ciśnienia. Wywal naczynie przelewowe na strychu bo i tak prawie nie działa (pamiętaj o zamknięciu rury po naczyniu). Koszt około 80 zł + rurki itp.
1b) Ewentualnie zamiast wymieniać naczynie przelewowe to puść do niego rurę np w kanale wentylacyjnym prosto od tego miejsca gdzie ma być CWU. Miedzianą rurę 18mm kupisz miękką w jednym odcinku (w rolce). Koszt to pewnie z 200 zł łącznie.
2) Kup i zamontuj taki zawór jak w moim linku (jest tego trochę na rynku, ważne, żeby miał tą sondę osobno, którą się wkręca do pieca - w instrukcji pieca powinno być gdzie). Zrób to niezależnie od wersji naczynia jaką wybierzesz, bo i jedno i drugie naczynie nie daje 100% bezpieczeństwa w przypadku przegrzania. Koszt 150 zł
3) Przerób rury do 4D tak jak na moim rysunku. Koszt z zaworami zwrotnymi pewnie do 100 zł (trochę kształtek i może z 2 metry rury)
4) Opcjonalnie i na przyszłość: Kup siłownik do swojego zaworu i podłącz go do LUXa. Koszt to pewnie z 400 zł. Wtedy LUX będzie miał czym sterować, bo teraz co on ma
  • Odpowiedz
@robertx: Podzielam opinie które przedstawił @JarosG a z przytoczonych opcji przychylałbym się do opcji 1b. Podejrzewam, że w tak dużym domu masz i tak przebite stropy tylko trzeba to dobrze przemyśleć żeby to jak najrozsądniej spiąć.

Co do siłownika to najpierw jeden sezon 'nauczyłbym się' korzystać z tego urządzenia - zawór 4d. Pisałeś, że dom jeszcze remontujesz i przerabiasz więc i pewnie polepszasz jego izolacje więc jak już te
  • Odpowiedz