Wpis z mikrobloga

@robertx: hmm, a co ma bojler do czterodrożnego, bo nie łapię (bez złośliwości, po prostu nie kojarzę, jaką to ma zależność). Tu fajny rysunek jak powinien być podłączony czterodrożny (jako fajna opcja jest jeszcze siłownik z termostatem na zaworze czterodrożnym, bez niego pompka na CWU ma skłonność do "kradzieży" większości ciepłej wody wtedy, kiedy pracuje):
JarosG - @robertx: hmm, a co ma bojler do czterodrożnego, bo nie łapię (bez złośliwoś...

źródło: comment_RiNmqOlydx8xS2s8fxfUsOFhiHVk0qHt.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@rolfik_r1: Jestem przy komputerze, więc mogę teraz rozwinąć trochę swoją wypowiedź. Głośność podawania czy to peletu czy owsa czy ekogroszku w kociołku takim jak ja mam, nie ma najmniejszego znaczenia (a jeżeli już ma, to drugorzędne). Piec ten ma wentylator, który pobiera powietrze z pomieszczenia w którym się znajduje, i wg tego co ustawisz sobie na sterowniku zapodaje do paleniska. I ten wentylator w czasie zapodawania tego powietrza do środka,
  • Odpowiedz
@robertx: Jak widać na rysunku zawór 4D nie jest podłączony bezpośrednio do CWU. Inaczej: CWU mogłoby wcale nie być a 4D byłby podłączony dokładnie tak samo (często na instrukcjach pomija się odejście CWU bo ono nic nie zmienia). Zawór 4D ma mieszać wodę zimną z ciepłą po dwóch stronach: z jednej strony obniżając nieco temperaturę wody na grzejnikach, z drugiej podwyższając temperaturę wody na powrocie do kotła. Ta druga funkcja
JarosG - @robertx: Jak widać na rysunku zawór 4D nie jest podłączony bezpośrednio do ...

źródło: comment_NRP2ygTEoQVfz58v9cZggucTkHQa2Pi0.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@JarosG: Pooglądałem dokładniej swoją kotłownię, i powiem Ci, że masz rację, coś jest nie tak. Zaworem mogę podobno ustawiać (wg słów hydraulika który podłączał) ile procentowo ciepłej wody ma iść na grzejniki, a ile zostać; mam stare żeliwne grzejniki gdzie nie ma możliwości montażu termostatów, i to miał być taki substytut.
Ale dostrzegam i minusy tego rozwiązania, pomimo temperatury kotła 65 stopni, temperatura wody na powrocie ma stopni ledwie kilkanaście
  • Odpowiedz
@robertx: Właśnie przy grzejnikach bez termostatów zawór czterodrożny bardzo się przydaje. Na jesieni u ciotki fachman wymienił właśnie stary piec na nowy na ekogroszek i nie dał 4D i przy braku regulacji na grzejnikach mają trochę problem przy w miarę ciepłych dniach: albo mają w domu diablo gorąco i temp. powrotu jest względna, albo ustawiają niską temperaturę na grzejniki ale powrót jest wtedy w zasadzie całkowicie zimny.
Wg mnie najprościej
  • Odpowiedz
@robertx: Nie wiem, bo z Twojego zdjęcia nie wszystko da się wywnioskować. Rozrysuj w paincie jak masz i wklej, ale wg mnie bojler nic do tego nie ma, bo on żadną stroną nie dochodzi samodzielnie do 4D.
  • Odpowiedz
@JarosG: 4d zostaje jak jest - to moja jedyna możliwość regulacji temperatury w mieszkaniu, bo nie mam i mieć nie mogę termostatu. Myślałem nad chronieniem powrotu za pomocą właśnie bojlera i pompki kotłowej, bojler będzie max 1.5 metra od kotła więc temperatura powrotu będzie praktycznie taka sama jak w bojlerze - mieszając się z tą z CO powinna mi dac temperature powrotu koło 55-60 stopni. Układ rozrysuje jak wrócę do
  • Odpowiedz
@robertx: Ale bojler pracuje tylko czasami (pewnie jakby podliczyć to przy dobrze dobranych parametrach może ze 2 godziny dziennie - kwestia temperatur CO i CWU, prędkości pompy i zużycia ciepłej wody) to co Ci da jak tylko chwilowo poprawisz parametry.
W dodatku właśnie prawidłowo podłączony 4D daje możliwość regulacji temperatury na wyjściu i jednocześnie ochrony pieca. Zobacz u mnie: z pieca wychodzi 62stC a do grzejników łazienkowych trafia niecałe 50.
  • Odpowiedz
@robertx: A możesz wykonać zdjęcie obrazujące podłączenia i odejścia z pieca? Na pierwszy rzut oka to takie podłączenie spotkałem już nie raz ale zdjęcie by się przydało żeby rozwiać wątpliwości.
  • Odpowiedz
@JarosG: @Kristof7: Rozmawiałem z hydraulikiem, który mi to robił - wyjścia na ten moment wg niego są dwa - siłownik (koszt koło 1000 zł pewnie ze wszystkim), i właśnie bojler z ciepłą wodą - tylko 500 zł drożej. Mówiąc szczerze sam już nie wiem co robić... Jak się #!$%@?, to zrobię i jedno i drugie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Poniżej wrzucam zdjęcia swojej instalacji,
robertx - @JarosG: @Kristof7: Rozmawiałem z hydraulikiem, który mi to robił - wyjścia...

źródło: comment_S2ze745ePFoBeHHL7ADRf8bgKYxEePTL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz