Wpis z mikrobloga

@Kristof7: Odnośnie powrotu cwu się nie przejmuj, jest zamontowane jak być powinno ;)

Dzwoniłem w tej sprawie na infolinię Defro, i problem podobno jest dość powszechny - za cienkie rurki, aby woda szła na powrót tylko grawitacyjnie. Zalecane zamontowanie drugiej pompy PRZED zaworem 4D, aby woda wpadała w niego już pod większym ciśnieniem niż daje grawitacja. Co o tym myślicie?
@JarosG:

Ciekawostka - temperaturę w domu przy wyłączonym
  • Odpowiedz
@robertx: Powrót sam z siebie na pewno w takim układzie jest cieplejszy niż przed zmianą. Jak się to poukłada i przy dobrym sezonie grzewczym jak woda w rurach jest generalnie cieplejsza, to powinno być w miarę.
  • Odpowiedz
@JarosG: Jest cieplejszy, jasne - ale mi chodzi o utrzymanie zadanej temperatury powrotu. Nie po to #!$%@?łem 15k w piec z instalacją itp, żeby teraz mieć powrót 30 stopni niższy niż być powinien ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Kristof7: Pompa CWU nie chodzi cały czas - więc zwiększoną temperaturę powrotu będę miał tylko wtedy, gdy będzie ona włączona - więc raz na jakieś 30 min/godzinę,
  • Odpowiedz
@Kristof7: Pompa cwu załącza się wtedy, gdy temperatura bojlera spadnie poniżej histerezy - plus minus strzeliłem, że raz na pół godziny, może rzadziej - wszystko zależy od wielu zmiennych - ale raczej nie chodzi cały czas. Chyba, że sugerujesz zamontować pompę która będzie chodzić cały czas, i przepychać ciepłą wodę przez bojler i z powrotem do pieca, ale nie wydaje mi się to ekonomicznym rozwiązaniem - bardziej się skłaniam ku
  • Odpowiedz
@robertx: Ja mówię o pompie obiegowej a nie pompie cwu. Pompa cwu to zupełnie inne urządzenie.
Nowa elektroniczna pompa obiegowa na takim śmiesznie małym obiegu będzie pobierała bardzo mało prądu a woda będzie ciągle sobie przepływała przez bojler i tym samym będzie wypychana sprawniej z pieca.
  • Odpowiedz
@Kristof7: @JarosG:
Nawet jeżeli by to miało zadziałać (przemyślę sprawę dokładniej jutro w pracy), musiałbym w tym momencie, już, teraz zakładać CWU z tego pieca - a z tym chcę się wstrzymać do końca lipca/początku sierpnia. Do tego wiadomo, to też będzie kosztowało. Pompka przed zaworem 4d wyjdzie mnie sporo taniej. Co myślicie o takim układzie jak jest na rysunku?
robertx - @Kristof7: @JarosG: 
Nawet jeżeli by to miało zadziałać (przemyślę sprawę ...

źródło: comment_GTuM9jEDwboUvHJOIIXGUnTSxeRPovu3.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Kristof7: Zaworu różnicowego na razie jeszcze nie ma, a pompa Grundfos ALPHA2
Ciekawostka - przy wyłączonej ochronie powrotu w nocy miałem temperaturę powrotu WYŻSZĄ niż gdy ochrona jest włączona. Musiałem trafić na kocioł w wersji żeńskiej - mówić mu -Grzej powrót. - Nie będę! -A to #!$%@? Ci w dupe, nie grzej -A to będę grzał! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@robertx: Przy pompach zmienno-przepływowych nie wstawiałbym żadnej dodatkowej pompki przed 4d. Zrobi ci się burza w kotłowni i nie wiadomo jak autoadapt na to zareaguje. Być może będzie działało bez zarzutu ale moim zdaniem może mieć problemy z ustaleniem ciśnienia i dobraniem odpowiedniego biegu. Ja bym to na razie zostawił tak jak jest, grzania pozostało ci około miesiąca a jak w lato sobie zamontujesz bojler to dołożyć wtedy pompę obiegową
  • Odpowiedz
@robertx: wygląda na to, że w takim układzie jak u Ciebie głupieją skrypty w ochronie powrotu i przesadzają z przymknięciem 4D. To jest dokładnie to co mówiłem: brak wymuszenia obiegu. Ja bym się tym nie przejmował bo: ustawienie około polowy powinno dawać najlepszy, optymalny wynik; pompka od bojlera jak nawet załączy się co godzinę to tak nagrzeje krótkim obiegiem cały obieg pieca, że powrót uśredniając będzie cieplejszy (dół pieca nie
  • Odpowiedz
@robertx: @JarosG: Nie wiem czy w takim układzie zawór nie lepiej radziłby sobie przy nastawie ręcznej. Instalacja żeliwna nie jest tak podatna na zmiany temperatur w piecu a szczególnie, że i ten wielki dom nie był budowany z uwzględnieniem obecnych standardów grzewczych.
  • Odpowiedz
@JarosG: @Kristof7: Pomyślałem po swojemu, rozrysowałem, przeliczyłem, pogmerałem w sterowniku i instrukcjach - to co podrzuciliście powinno zadziałać. Pompke obiegowa ustawie sobie, aby włączała się na 10 sekund przed pompka CO i chodziła 30-40s dłużej od niej. Nie wiem, co musiało by się stać, żeby to nie działało. Na razie jadę na 4d ustawionym ręcznie 50/50, bo przy automacie miałem zbyt duże falowania temperatury - zadana 60, a
  • Odpowiedz
@robertx: A tak całkiem serio to z nadmiarem automatyki to już tak jest, że nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Szczerze to do dziś bardziej cenię grawitacyjne systemy grzewcze, może i były wolniejsze i czasem bardziej paliwożerne ale jeżeli były wykonane należycie to robiły robotę.

A co do twojej instalacji to kup kilka termometrów przylgowych. Zainstaluje je w odpowiednich miejscach i metodą prób i błędów dostosowuj kocioł/pompę/4d. W końcu natrafisz
  • Odpowiedz