Wpis z mikrobloga

15 lutego 1910 r. urodziła się Irena Sendlerowa, która pomogła uratować ~2500 żydowskich dzieci w czasie II Wojny Światowej. Działaczka PPS. Umieszczona przez Narodowe Siły Zbrojne na liście proskrypcyjnej.

Chwała Bohaterce!

#neuropa #4konserwy #polska #iiwojnaswiatowa #patriotyzm #narodowcy #bekaznarodowcow #lewica
Pobierz falszywyprostypasek - 15 lutego 1910 r. urodziła się Irena Sendlerowa, która pomogła ...
źródło: comment_CzeKuWgNAkTyn5pBI5liVslAGlUId0Uo.jpg
  • 49
@abdullahibnalibali:

Gdyby była w ONR czy przystąpiła do NSZ raczej nie powtórzyłaby swojego wyczynu.

Bo? To insynuacja. NSZ i ONR też pomagali żydom.

Można było napisać tyle:

15 lutego 1910 r. urodziła się Irena Sendlerowa, która pomogła uratować ~2500 żydowskich dzieci w czasie II Wojny Światowej. Działaczka PPS.

(zdjęcie żadnych napisów)

I to by wystarczyło.

A w ogóle to coś się zepsuło, bo nie zawołało mnie jak mi odpisałeś.
W końcu nic nie pomogło wyrobić w żydowskich dzieciach kondycji i umiejętności ucieczki jak ganianie ich z pałkami c'nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Datura: Prawda, tak bywało przed wojną, ale to się zmieniało.
@Maneharno: Napisane na podstawie jej pamiętnika. Enjoy: "Po każdym wykładzie młodzież zrzeszona w organizacji skrajnie prawicowego ONR biła i Żydów, i nas – Polaków, tych, co siedzieli po lewej stronie. Przewodniczącym tej organizacji na uniwersytecie był student prawa Jan Mosdorf. Pewnego razu tak zbito moją koleżankę Żydówkę, że rzuciłam się z pięściami na jednego z oprawców i plunęłam mu pod nogi, mówiąc: «Ty bandyto!». Kiedy indziej ci sami oprawcy ciągnęli Żydówki
@Andreth: Można ten fragment z pamiętnika. Wrzuciłaś cytat który nie opisuje tej konkretnej sytuacji, ale odnosi się do kilku zdarzeń w czasie getta ławkowego. Proszę tylko o coś co dokumentuje opisaną sytuację w grafice. Absolutnie nie jestem za ukrywaniem jakichkolwiek faktów, ale tam znajduje się prawdopodobnie anegdotka, która nie miała miejsca.
@Andreth: Opublikowany w dniu śmierci i mówi o zdarzeniu, o którym nie wspomniano wcześniej. No, ciężko to uznać za fakt z życia. Faktem jest to, że przeciwstawiała się pomysłowi gett ławkowych i miała z tego powodu problemy, a także doświadczała agresji. I raczej nie odbyło się to nigdy w przedstawianej formie.