Wpis z mikrobloga

@zielakowy: myślę, że znaczenie ma tutaj jakość tych olejów i sposób w jaki je spożywamy, co złego w dobrej jakości tłoczonym na zimno oleju rzepakowym? oczywiście nie biorę pod uwagę palmowego czy ścierwa za 3,89 zł ze sklepów
@domel88: kokosowy jest tym ok, rafinowany ma wysoki stopien dymienia wiec jest dobry do smazenia itp, EVO jest bardzo dobry do uzywania na zimno i jest bardzo stabilny, nie utlenia sie tak latwo jak inne roslinne oleje.
@vateras131: nie musisz eliminowac niczego, jest to Twoj wlasny wybor. Temat olejow rosinnych jest poruszany w swiecie naukowym od dawna, ja traktuje swoje cialo jak swiatynie lub swietny samochod - wole uzywac wysokiej jakosci paliw i cieszysc sie zdrowiem.

sparwa rzepakowego jest bardziej zlozona, wydaje mi sie ze tloczony na zimno z dobrej jakosci rzepaku nie bedzie szkodliwy - artykul byl napisany w USA gdzie ciezko jest znalzec olej rzeapkowy nie
@Larkin21: tylko do sałatek używasz oleju nie podgrzewanego. nie jesz chyba na obiad samych sałatek co nie? do sałatek starczy ci butelka na rok do smażenia jedna na parę tygodni
@piotr-antyn: sprawa oleju rzepakowego jest bardziej zlozona, tutaj jest np opisane jak powstal takowy olej

Rapeseed oil came from the plant known as "rape," from a Latin word meaning "turnip." Along with cruciferous vegetables, rape is a domesticated crop belonging to the Brassicaceae family.9


Although rapeseed oil is composed of 60 percent monounsaturated fat, it was inedible because of two dangerous substances:10

Erucic acid — a type of fatty acid
@zielakowy: tłuszcze roślinne wcale nie są szkodliwe, ba są BARDZO ZDROWE, ponieważ są praktycznie jedynym źródłem NNKT, po prostu większość olejów roślinnych nie nadaje się do smażenia z powodu niskiego punktu dymienia, stąd należy wyciągnąć wniosek że skoro nie stać cie na olej kokosowy do smażenia - to smaż na smalcu albo łoju wołowym.
i na boga powiedzcie tym gwiazdą telewizji śniadaniowej oraz youtuba że OLIWA Z OLIWEK NIE NADAJE SIĘ
@zielakowy: Dokładnie jest złożona tutaj jest np. inny opis
" 菜籽油就是我们俗称的菜油,又叫香菜油,是以十字花科植物芸苔(即油菜)的种子榨制所得的透明或半透明状的液体。菜籽油色泽金黄或棕黄,有一定的刺激气味,民间叫作“青气味”。菜籽油是我国主要的食用油之一了,而且一般在西北和西南是产量比较高的地区。它是我们生活的必需品,没有油的摄入我们没有办法补充营养,而且美味佳肴也会黯然失色了。
人体对菜籽油的吸收率很高,可达99%。因此它所含的亚油酸等不饱和脂肪酸和维生素E等营养成分能很好地被机体吸收,具有一定的软化血管、延缓衰老的功效。所以对于一般人群来说都是适合吃菜籽油的,孕妇也是可以食用的,它含有丰富的磷脂,可以促进血管神经和大脑发育,有着很强大的作用。
[转载需保留出处 - 苹果绿养生网] 孕妇能吃菜籽油吗 "
@zima65: wiem, że dla niektórych jest jeszcze wcześnie rano i myślą powoli... będą szkodliwe jeżeli będziemy je spożywać w niewłaściwy sposób, czyli np smażyć na lnianym, teraz lapiesz?
@Larkin21: to samo co z innymi olejami, tylko kokosowy nadaje się do smażenia bo w innych pod wpływem wysokiej temperatury powstają szkodliwe związki, ilość jaką zużywasz do smażenia jest znaczna olej bez podgrzewania w niewielkiej ilości się zużywa w kuchni