Wpis z mikrobloga

Od 11 lat między poznańskimi i warszawskimi sebiksami trwa potężny spór, który jest w istocie odmianą jednego z najsłynniejszych paradosków filozoficznych w historii, zwanego paradoksem Statku Telemacha:

„Czy w Poznaniu istnieje Lech Poznań na licencji Amiki Wronki, czy też Amica Wronki z nazwą i logiem Lecha?”

Na początek może tło wydarzeń:
W 2006 roku władze klubów Amica Wronki i Lech Poznań zawarły umowę o fuzji. Na jej mocy klub Amica, posiadająca licencję do gry w Ekstraklasie nabywała prawa do nazwy i godła Lecha Poznań, miała też zacząć grać na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Powstaje więc pytanie: czy to Lech gra na licencji Amiki czy też Amica zmieniła nazwę i logo?

Oczywiście sebkowie Lecha odpowiedzą na to pytanie inaczej niż sebkowie Legii Warszawa, ale wbrew pozorom jest to sprawa znacznie bardziej skomplikowana.

Paradoks sformułowali już starożytni myśliciele. W pierwotnej wersji, od której wziął nazwę, stojący przez długie lata w porcie statek Tezeusza był stopniowo naprawiany, to znaczy wymieniano zgniłe deski na nowe. Po wielu latach takich napraw wszystkie pierwotne deski zostały wymienione, także statek nie składał się już z żadnej pierwotnej części. Czy dalej był to ten sam statek?

Można to dalej komplikować: co się stanie, jeżeli z tych starych desek będziemy stopniowo składali obok drugi statek? Który będzie statkiem Tezeusza?

Rozwiązania paradoksu nie znam. Jeżeli uznamy, że statek Tezeusza po wymianie w nim wszystkich części na nowe ciągle jest tym samym statkiem, to dochodzimy do absurdalnego wniosku, że każda kopia danej rzeczy jest tą rzeczą. Jeżeli uznamy inaczej, to dojdziemy do innego wniosku, że wymiana w statku jednego gwoździa sprawia, że przestaje on być Statkiem Tezeusza i staje czymś innym.

Ciekawe wydaje się rozwiązanie, że rzecz ma cztery wymiary, a tym czwartym jest czas. Tak więc Prezydentem USA w 2005 roku był George Bush, w 2010 Barack Obama, a obecnie jest nim Donald Trump. "Prezydent USA" istnieje, zmienia się jedynie jego forma w czasie.
Ale w tej sytuacji załóżmy, że jutro USA wprowadzą w swojej konstytucji dwie zmiany i

1) Donald Trump zostanie „Przewodniczącym USA”. Wszystkie pozostałe elementy, tj uprawnienia, długość kadencji itd. zostają bez zmian. Zmieniła się więc jedynie nazwa urzędu.
2) Ustanowione zostaje stanowisko Prezydenta USA, którego kadencja trwa rok i który pełni funkcje ceremonialne. Na stanowisko to powołany zostanie Bernie Sanders.

Pytanie brzmi: kto będzie Prezydentem USA pojutrze? Donald Trump czy Bernie Sanders?
Jeżeli odpowiemy, że Sanders, to znaczy, że uznamy zmianę nazwy za rozstrzygającą. Ale czy jeżeli na Statku Tezeusza przybijemy tabliczkę „Statek Michaua Białka” ma to jakieś znaczenie? Czy jeżeli Wykop.pl zmieni nazwę na kochampapieza.pl to przestanie to być ten sam portal?


#filozofia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #zainteresowania

#ladnapani bo nie miałem pomysłu na inny obrazek

Obserwuj:

#filozofiadlajanuszy
loginnawykoppl - Od 11 lat między poznańskimi i warszawskimi sebiksami trwa potężny s...

źródło: comment_Q1XZuPOX5ulyL7Db3IdEeDUhoSy64Exr.jpg

Pobierz
  • 76
@loginnawykoppl: 1. Kluczowa jest tutaj kwestia licencji do gry w ekstraklasie. Lech nie posiadał takowej i dlatego nie powinien w ekstraklasie grać bez wywalczenia awansu na boisku. Dlatego słusznie jest nazywany przez wielu kibiców z całej Polski (a nie jak próbujesz nas wprowadzić w bład, tylko tych z Warszawy) Kuchenkorzem bądź Amikorzem.
2. Przywołując paradoks Tezeusza robisz k%$%#$ę z logiki. W przypadku Tezeusza oba przedmioty były desygnatem słowa statek, w tym
Ja miałem kiedyś komputer Tezeusza. Wymienione (stopniowo) wszystko, z obudową włącznie. Przez długi czas jeszcze rościł sobie prawo do bycia tym samym komputerem, bo stacja dyskietek była jedynym nietkniętym elementem, ale któregoś dnia i na nią przyszedł czas.

Potem kupiłem nowy komputer (stary, tezeuszowski, służył mi ponad 10 lat), ale w ramach oszczędności zachowałem sobie i przeszczepiłem do nowego nagrywarkę. Tak więc no tego, ten tego - wiecie.
@loginnawykoppl: Twoje założenia są błędne. Nie mogą istnieć w tym samym czasie i tym samym miejscu dwie identyczne jednostki. Nie można podzielić materii A na materię A A - ponieważ materia ma nadaną instancje A o miejscu A w czasie A o wadze A rozmiarach A ect. Nazwijmy to seria AAAAA Dzieląc ja zmieniamy jeden wariant, w serii A wiec tworzymy obiekty ABBBB i ACCCC. Przynajmniej jedną z tych serii musimy
@loginnawykoppl: co do statku Tezeusza to dla mnie jest to sofizmat. Błąd polega na niejednoznacznym określeniu co rozumiemy jako statek Tezeusza. Jeżeli mamy na myśli stan prawny to statkiem Tezeusza nazwiemy ten statek za którego on zapłacił. W szczególności mogą to być oba statki. Natomiast jeżeli jako statek Tezeusza rozumiesz materię z której oryginalnie był on zbudowany to określisz tym mianem ten który zbudowany jest z oryginalnych części.
@King_Korwin: Nie musimy się klonować ani teleportować. Już teraz istnieje ten paradoks. Nawet nie mówię o przeszczepie narządów ale przez całe życie wszystkie komórki ciała replikują się i umierają, tak, że po pewnym czasie cały narząd się wymienia. Najszybciej wątroba bo każde cztery miesiące. Co więcej co kilka lat następuje całkowita wymiana atomów w ciele.
Jeśli człowiek to osobowość to ta też się zmienia na przestrzeni lat.
Wszystko płynie.
@MartinoBlankuleto: Przecież obie drużyny grały w ekstraklasie, i obie miały licencje. Amica wykupiła herb, znaki towarowe itp. Po sezonie stary Lech nie wystąpił o licencję na grę w następnym sezonie, dlatego spadł automatycznie
@loginnawykoppl: tu nie ma co dywagować - pozostała nazwa Lech, ale historia pierwotnego Lecha zakończyła się 30 maja 2006 roku, od tego dnia istnieje nowy klub o nazwie Lech Poznań, ale kontynujący tradycje Amiki.
Dlaczego Lech w 2006 nie wystąpił o licencję, a Amica tak? Bo Lech to bankrut, więc opłacało się go zatopić i przenieść nazwę do innego klubu.
Co stało na przeszkodzie, aby to prawdziwy Lech zajął 6 pozycję
@haes82: Polonia nie gra już na licencji Groclinu, tamta Polonia zbankrutowała i nie wiem co się stało z jej licencją (Wojciechowski chciał ją sprzedać GKSowi Katowice, ale chyba w końcu nie doszło to do skutku). Aktualnie Polonia gra na nowej, czystej licencji i miała zaczynać od najniższej ligi (bodajże B klasy), ale ze względu na bezpieczeństwo wystartowała od 4 ligi (piąty szczebel rozgrywek).