Wpis z mikrobloga

Zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gwiazdę przechodzącą przez gwałtowną transformację ze stadium czerwonego olbrzyma w mgławicę planetarną, w której to obiekt odrzuca swoje zewnętrzne powłoki gazu i pyłu w otaczającą go przestrzeń.
Przedstawiona na zdjęciu powyżej Mgławica Tykwa – której oznaczenie katalogowe to OH 231.08+04.2 – to rewelacyjny przykład śmierci małomasywnej gwiazdy podobnej do Słońca.
#ciekawostki #kosmos #astronomia
Pobierz Majka94 - Zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gwiaz...
źródło: comment_tvx5ntyimXsZRL8ZoTdnRswixXalleh2.jpg
  • 21
Warto dodać, że materia znajdująca się zaraz koło centrum wybuchu pędzi z prędkością półtora miliona kilometra na godzinę .
@sonep: gówno byś zobaczył, to trwa tysiące lat, musiałby ktoś zrobić timelapsa np fotka za 1 rok abyś kilka sekund obejrzał, taaaakie to wielkie wsio tam jest leci bardzo szybko, ale skala jest gigantyczna
Szkoda, ze nie ma kamery nagrywajacej. Chcialbym zobaczyc, chociaz pare sekund takiego nagrania.


@sonep: ale bidny wiesz o tym, że takie "zdjęcia" wykonuje się celując teleskop w pewien obszar nieba na pewien czas podczas którego następuje naświetlanie matrycy. Tak pokrótce łopatologicznie to jest jak robienie zdjęć w nocy na krótkiej migawce nic nie zrobisz a na dłuższym naświetlaniu coś ci wyjdzie pomijając fakt, że będzie to wszystko rozmazane bo ziemia jest
@pretorius: No i co z tego. Mozna robic pare dlugo naswietlanych zdjec, jedno po drugim


@sonep: i na każdym będzie to samo z przesunięcie na naszej matrycy o jakieś milionowe części milimetra albo i mniej. Tak poza tym to oni to właśnie tak robią. Gdy robili głębokie pole Hubble'a to naświetlanie trwało 10 dni i składało się z ponad 340 klatek z czego zrobili jedno zdjęcie.