Wpis z mikrobloga

Zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gwiazdę przechodzącą przez gwałtowną transformację ze stadium czerwonego olbrzyma w mgławicę planetarną, w której to obiekt odrzuca swoje zewnętrzne powłoki gazu i pyłu w otaczającą go przestrzeń.
Przedstawiona na zdjęciu powyżej Mgławica Tykwa – której oznaczenie katalogowe to OH 231.08+04.2 – to rewelacyjny przykład śmierci małomasywnej gwiazdy podobnej do Słońca.
#ciekawostki #kosmos #astronomia
Majka94 - Zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gwiaz...

źródło: comment_tvx5ntyimXsZRL8ZoTdnRswixXalleh2.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
Warto dodać, że materia znajdująca się zaraz koło centrum wybuchu pędzi z prędkością półtora miliona kilometra na godzinę .
  • Odpowiedz
@Majka94: dzięki takim wpisom odkryłem mikro. Dopiero potem zrozumiałem że takie wpisy to rzadkość a przeczytać tu mogę głównie o niepowodzeniach stulejek i gownowpisach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@sonep: gówno byś zobaczył, to trwa tysiące lat, musiałby ktoś zrobić timelapsa np fotka za 1 rok abyś kilka sekund obejrzał, taaaakie to wielkie wsio tam jest leci bardzo szybko, ale skala jest gigantyczna
  • Odpowiedz
Szkoda, ze nie ma kamery nagrywajacej. Chcialbym zobaczyc, chociaz pare sekund takiego nagrania.


@sonep: ale bidny wiesz o tym, że takie "zdjęcia" wykonuje się celując teleskop w pewien obszar nieba na pewien czas podczas którego następuje naświetlanie matrycy. Tak pokrótce łopatologicznie to jest jak robienie zdjęć w nocy na krótkiej migawce nic nie zrobisz a na dłuższym naświetlaniu coś ci wyjdzie pomijając fakt, że będzie to wszystko rozmazane bo ziemia
  • Odpowiedz
@pretorius: No i co z tego. Mozna robic pare dlugo naswietlanych zdjec, jedno po drugim


@sonep: i na każdym będzie to samo z przesunięcie na naszej matrycy o jakieś milionowe części milimetra albo i mniej. Tak poza tym to oni to właśnie tak robią. Gdy robili głębokie pole Hubble'a to naświetlanie trwało 10 dni i składało się z ponad 340 klatek z czego zrobili jedno zdjęcie.
  • Odpowiedz