Wpis z mikrobloga

Od 1 marca najniższa renta rodzinna zostanie zwiększona z 882,56 zł do 1000 zł, tylko czy to jest kwota "netto", czy od tego trzeba będzie odliczyć zaliczkę na podatek US i składkę zdrowotną? Np. teraz dostaje 1022zł brutto, czyli po odliczeniu zaliczki i składki 871zł netto to też obejmie mnie ta podwyżka? #prawo #kiciochpyta #socjal
  • 6
@Tamerlan: strasznie to pokręcone, czyli z tego wynikałoby, że nie się nie łapie i waloryzacja wyniesie 0,73%. A gdzie indziej czytam :

W ten sposób na nowych zasadach waloryzacji świadczeń zyskają osoby pobierające emerytury czy renty niższe niż > 1369,86 zł miesięcznie.

Wyższe niż 1369,86 zł świadczenia zostaną podniesione o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji wynikający z obecnie > obowiązujących przepisów. A to oznacza, że wzrosną tylko o 0,73 proc.

ehh strata czasu
@BlackDave: kwota waloryzacji zawsze wynosi niewiele, chociaż 0,73 % to b mało. W 2014 było 1,6%

Na ile osób masz rodzinna? Rodzeństwo/rodzice? Wysokość renty rodzinne odpowiada 85/90/95% wysokości ewentualnego świadczenia os. zmarłej w zależności od tego czy pobiera ją jedna/dwie/trzy osoby
@KordianA: Na jedną, na mnie. Po tacie, mama nie składała żadnych papierów. Na stronie ZUSu i PUE na razie cisza. Przeczytałem trochę tej ustawy, kilkanaście artykułów, i najniższe podwyższają do 1000zł, a te powyżej 1369,86zł o 0,73% ale nie mniej, niż 10zł. Tylko gdzie ja się tutaj łapie, to tylko allah wie chyba.
@BlackDave: to jesli mama złoży, to zostanie to podzielone na dwie (wtedy Twoja bedzie niższa niz teraz), ale sumarycznie będziecie mieli wiecej.

Na Twoim miejscu nie zajmowałbym sie waloryzacja - co roku bedzie troche wiecej, ale tak niewiele ze nie ma co tego liczyc