Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do władców z #eu4 #europauniversalis #europauniversalis4 a mianowicie jak grać, by w ogóle grać? Już wyjaśniam.

1. Mam EU4 + AoW + CS + RP
2. Gram Polską, bo Polska to piękny kraj.
3. Przeszedłem tutorial (nie spodziewałem sie hiszpańskiej inkwizycji) i póki co nic z niego nie jestem w stanie wykorzystać.
4. Oglądałem 1 i 2 część tego poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=JtcnUYUugXc i dostrzegłem różnice w opcjach (gość ma zainstalowane więcej dodatków, to na pewno), a także zauważyłem pewną losowość każdej rozgrywki
5. Według powyższych udało mi się obsadzić stanowiska, nawiązać stosunki z Austrią, wkurzyć Węgry i Mołdawię, nawiązać sojusz z Litwą i wsadzić ich króla na tron, wybrać zadanie przejęcia Stolp/Koln? (Słupska/Chełma, nie mam spolszczenia!!!) i w zasadzie tyle...

- budować woja nie mogę, bo nie stać mnie na jego utrzymanie
- handlować nie umiem, choć bawiłem się przekierowaniem kupców i przychód delikatnie skoczył
- wjazd na moje upragnione tereny wiąże się z wybuchem I Wojny Europejskiej, każdy na każdego, a Turek zajmuje połowę Węgier.

Wiem, że to gracz decyduje jaką politykę uprawia i w czym tkwi jego siła, ale proszę powiedzcie mi, bądź wskażcie tutorial/poradnik/filmik/artykuł, o tym:
1. Skąd brać kasę (handel? podnoszenie TaxRate w miastach?)
2. Jak poprawnie zabezpieczyć działania wojenne (po czym poznać który sojusznik naszego wroga może nam zaszkodzić)
3. Jak rozwijać technologie i wdrażać idee? (technologii i idei nie mogę kliknąć, są na szaro)
4. Generalnie czego powinienem się naumieć w tym momencie :D zakładając, że gram Polską. Chyba że to zły pomysł grania Polską, bo np. jest za trudna i wymaga specyficznego podejścia i dużego doświadczenia, to ok, wezmę np. Anglię.

tl;dr
Dajcie wskazówki/linki dla nooba po tutorialach, żeby mógł cokolwiek zrobić.
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zolwixx:
1. A na co wydajesz? Ogólnie ważne nie p-----------ć na głupoty. I ile chcesz tego woja mieć?
2. Zawsze możesz w ledgerze sprawdzić, ile mają wojska. Ale ogólnie to kwestia wyczucia i doświadczenia, sorry :)
3. Musisz zbierać monarch pointy. Na pewno o tym było w tutorialu.
4. Graj. Przegraj. Graj raz jeszcze, Przegraj raz jeszcze. Graj kolejny raz. Przegraj lepiej.

:)
  • Odpowiedz
3. Jak rozwijać technologie i wdrażać idee? (technologii i idei nie mogę kliknąć, są na szaro)


@zolwixx: Przy 5 poziomie techonologii administracyjnej będziesz miał do wyboru 1 grupę idei

- budować woja nie mogę, bo nie stać mnie na jego utrzymanie


@zolwixx: Ogólnie w czasach pokoju najlepiej dać utrzymanie wojska na minimalną kwotę, a także wyłączyć aktywne forty by zwiększyć przychody
  • Odpowiedz
@zolwixx: Weź kebaba na start.
1.Musisz nauczyć się mechaniki handlu. Zdobywać prowincje zwłaszcza te bogate. Wznosić budynki. Dobierać doradców odpowiednich na twój budżet. Uważać na inflacje.
2.Patrzysz na jego technologie, rozmiar armii, czy ma jakiś wasali, marchie.
3.Technologi nabija się poprzez zdobywanie punktów administracyjnych, militarnych i dyplomacji. Po przekroczeniu wymaganego progu staje się możliwe wzięcie kolejnej idei.
4.Graj i zadawaj pytania. Ponoś konsekwencje decyzji. Tylko tak nauczysz się grać.
  • Odpowiedz
@zolwixx: Polecam https://www.youtube.com/playlist?list=PLvy1ZtcElnUp1brvmdS_Gk7mJx7LhPCf5

Ja tam pierwsze gry grałem bez tutorialu jako indianiec, ale żeby poznać podstawy, to ta seria jest bardzo dobra, bo autor tłumaczy każdą decyzję jaką podejmuje i co ona oznacza oraz wyjaśnia różne pojęcia i mechaniki. Seria chyba mniej więcej na tych samych dodatkach co Ty posiadasz, więc nie powinno być zbyt wiele elementów różniących się od twojej gry. Sam oglądałem jakieś pierwsze 10-15 odcinków i tyle
  • Odpowiedz
1. Skąd brać kasę (handel? podnoszenie TaxRate w miastach?)

handel, development prowincji, prowincje ze zlotem, zmiejszanie utrzymania armii i wylaczanie fortow w czasie pokoju

2. Jak poprawnie zabezpieczyć działania wojenne (po czym poznać który sojusznik naszego wroga może nam zaszkodzić)

sprawdzasz jakich ma sojusznikow dany kraj, po czym patrzysz w ledgera jakimi silami dyspunuja. Zwracaj tez uwage na mil tech, czyli na jakim poziomie maja technologie militarna

3.
  • Odpowiedz
- wjazd na moje upragnione tereny wiąże się z wybuchem I Wojny Europejskiej, każdy na każdego, a Turek zajmuje połowę Węgier.


@zolwixx: Ogólnie to atak na zachód Polską w twoim wypadku atak na Pomeranie wiąże się z tym, że ówczesny przywódca Holy roman Empire(w tym wypadku na początku gry Austria) pomoże im w defensywnej wojnie, dlatego raczej na początku nie opłaca się atakować zachody i skupić się na krzyżakach i
  • Odpowiedz
DZIĘKI PANOWIE!!!
pewnikiem Wasze odpowiedzi dadzą mi więcej pytań, ale żadna z nich nie jest dla mnie bezużyteczna, tak więc po tutorialach znów podejdę do tematu i w weekend zadam kolejne pytania :)

@Ragnarokk:
1. chciałem mieć wojo, bo Austria uważa, że mam mało. Ale to chyba nie tędy droga. kasę chciałem na utrzymanie lepszych doradców, bo póki co stać mnie tylko na tych za 1 euro miesięcznie. wojsko?
2. Pamiętając lekcje historii i na podstawie obserwacji postaram się dostrzec
  • Odpowiedz
@zolwixx:
Ogólnie to jest gra, że trzeba trochę czasu by się wgryżć. A potem trzeba silnej woli, by przestać :)

Ogólnie wojsk powinieneś mieć nie więcej, jak masz Forcelimit - inaczej będzie kosztowało Cie krocie. A na początku nie stać na lepszych doradców, czasem warto się zastanowić czy w ogóle nie odpuścić tymczasem jednego.
  • Odpowiedz
@zolwixx: Ja powiem tak - do prawie każdego twojego pytania trzeba by się rozpisać na 10 albo więcej linijek, a w odpowiedzi będzie zawartych tyle kolejnych zagadnień, że wytłumaczenie wszystkiego przez neta pisemnie byłoby bardzo czasochłonne. Ja grałem z bratem i na żywo mu tłumaczyłem wszystkie mechaniki, a i to sporo trwało. Obejrzenie poradnika to najlepsze wyjście, a później najlepiej dopytywać się już o szczegóły zagadnień.

P.S.
Nie wiem czemu
  • Odpowiedz
@sikzmiednicy: Którego? 1 i 2 miałem gdzieś na CD z gazety, a 3 (polecam), 4 i 5 kupowałem chyba na GOGu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Rski: @sikzmiednicy: tak, jest marchią, ale zlikwidowałem ją i jest wasalem. zawsze mogę usunąć wszelką dyplomację i będzie sama sobie... chyba że nie mogę (nie wiem, nie próbowałem), to wtedy ten plan odpada.

@Ragnarokk: myślałem
  • Odpowiedz