Wpis z mikrobloga

ALPHONSE MUCHA (1860-1939)

- czech, secesja
- przez pół życia mieszkał we Francji, do ojczyzny wrócił na starość
- w młodości dużo szkicował ale też śpiewał (podobno z powodzeniem)
- nie został przyjęty do Art Academy w Pradze
- zyskał sławę za sprawą projektu plakatu, który zlecono mu przez przypadek (zlecenie typu "na wczoraj")
- projekt był tak dobry, że plakaty kradziono z ulic
- zawodowo był grafikiem, projektował plakaty, reklamy, etykiety, ilustracje do książek, biżuterię, tkaniny, wzory tapet, pudełka na zapałki
- jego styl jest wyznacznikiem Art Nouveau, secesji
- zaprojektował czechosłowackie godło oraz pierwsze znaczki i banknoty
- na banknotach nawet wplecił portret swojej córki
- był zagorzałym patriotą
- w późniejszych czasach wykazywał ideologiczne zaangażowanie w swoich pracach
- przez 18 lat pracował nad cyklem 20 wielkich obrazów "The Slav Epic" / "Epopeja słowiańska", takie swoiste dzieło życia
- był to wyraz pochwały narodu czeskiego i ludów słowiańskich
- całość podarował miastu Praga
- za darmo udekorował część Miejskiego Domu Reprezentacyjnego w Pradze
- zaraz po wkroczeniu wojsk niemieckich został aresztowany i przesłuchiwany
- w więzieniu nabawił się zapalenia płuc, zwolniono go, ale zmarł niedługo potem
- Le Pater (ilustrowana edycja "Ojcze nasz") to publikacja, którą uważał za najwyższe swoje osiągnięcie (jeśli chodzi o druk)
- w Pradze jest muzeum poświęcone jego twórczości
- na drugie imię miał Maria ;)

galeria: https://www.wikiart.org/en/alphonse-mucha

#malarznadzis - mam plan wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
garmil - ALPHONSE MUCHA (1860-1939)

- czech, secesja
- przez pół życia mieszkał w...

źródło: comment_gTavZy6eVKwusfGLLJBPqMkrdtJyzXJI.jpg

Pobierz
  • 28
@garmil: Polecam sprawdzić cztery pory roku Alfonsa, aż dziwne, że nie wspomniałeś. Świetne obrazy, jak i secesja, w której bardzo dużo moim zdaniem samoświadomości sztuki, właśnie przez wzrost znaczenia sztuki użytkowej, grafiki.
@garmil: Uwielbiam Alfonsa Muchę i jego styl. Będąc w Pradze odwiedziłam muzeum z wystawą jego prac - wspaniałe! Oczywiście przed opuszczeniem muzeum wstąpiłam do sklepu z pamiątkami i kupiłam kalendarz z grafikami tego artysty. Mimo, że kalendarz już dawno nieaktualny, to chyba nigdy go nie wyrzucę! Ogromny plus za ten wpis. ( )
@garmil: dodam ciekawostkę, Mucha był masonem. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Cytuję Wikipedię: "Sensację wywołało w Czechach niedawne odkrycie całego zbioru nieznanych dotąd dzieł Alfonsa Muchy, poświęconych tematyce wolnomularskiej. Dzieła te przez 60 lat przechowywała w ukryciu pewna czeska rodzina, aby uchronić je najpierw przed NSDAP, a następnie przed władzami komunistycznymi. Uratowany w ten sposób zbiór obejmuje obrazy, malowidła i szkice regaliów masońskich oraz symboli przeznaczonych dla czeskich
@garmil kolego, nie wplecił a wplótł :) Bardzo lubię ten cykl wpisów, wobec tego drobna uwaga: jak będziesz tak #!$%@?ć codziennie, to zaraz się znudzi czytelnikom a Tobie zabraknie tematów :)