Wpis z mikrobloga

dobra ziomki,

jednak nie startuje z brewkitu, tylko prawilnie zacieram słód. dlatego mój końcowy zestaw, kosztorys kształtuje się następująco:

garnek 40 l
135 zł

fermentor 30 l z kranem i rurką
fermentor 30 l
kapslownica ornelia
kapsle 100 szt
woreczek muślinowy do gotowania chmielu
cukromierz
pirosiarczyn sodu
glukoza
195 zł

jodowy wskaźnik skrobii
łyga piwowarska
oxi
pasek do pomiaru ph
szczotka do butelek
słód pale ale Strzegom
słód Pale Crystal 90EBC
citra 50 g
cascade NZ 100 g (50g na zimno)
centennial 50 g
152 zł

∑ = 482 zł

i przepis, którego nie do końca rozumiem ( ͡º ͜ʖ͡º) ale idealnie trafia w moje gusta i oczekiwania:

chcę zrobić tropikalne APA; 30 IBU, 11-12 BLG. dla wszystkich i dla mnie. 5 kg pale ale i 0,25 karmelowego zacierane przez godzinę w temperaturze ~66°C.

chmielenie hop burst, dodanie chmielu od 30'. nic na FWH ani na 60'.

chmielenie:
70' - gotowanie
30' - 10 g Citra
20' - 10 g Cascade
15' - 5 g Centennial
10' - 10g Citra, 10 g Cascade
5' - 10 g Citra, 10 g Cascade, 20 g Centennial
0' - 20 g Citra, 20 g Cascade, 25 g Centennial
oraz 50g cascade NZ na zimną.

pozdrowienia dla wszystkich prawilnych mireczków, którzy pomogli skompletować zestaw ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#piwo #piwowarstwo #browarhipster
Pobierz Luczexx - dobra ziomki,

jednak nie startuje z brewkitu, tylko prawilnie zacieram s...
źródło: comment_mIOnz2JQhSw1vWroueq99rZDYPi9x9bz.jpg
  • 11
@Biernas89: @Luczexx: Sądzę, że chodziło tu o sraczwężyk więc raczej wiadomo o co chodzi.
A co do wysokości BLG to ja osobiście nigdy nie trafiłem tak jak planowałem.
Brewness mi zawsze coś tam wyliczy z receptury a mi i tak wychodzi zawsze jakieś 2-3 stopnie wyżej.
@Luczexx: paski do PH na początek to przerost formy nad treścią, szczególnie że na liście nie ma nic do korekty PH jakby wyszło nie tak jak powinno. Brakuje na liście wężyka z silikonu/igielitu do dekantacji z gara albo z jednego wiadra do drugiego. Brakuje wężyka toaletowego do filtracji, ale tu już się zorientowałeś. No i mam wrażenie, że troszkę duże te ceny. Browamator?
@Luczexx: Drożdzy jeszcze nie ma na liście, no chyba że zamierzasz Drożdzami Babuni...
Zresztą po co się bawić w składanie zestawu od podstaw, jak są w sklepach gotowe. Ja swój kupiłem w Centrum Piwowarstwa - aktualnie kosztuje 255,98 z wysyłką i masz tam wszystko co do zacierania plus PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCEGO. No i w cenie do wyboru cztery zestawy surowców. Serio jest tam wszystko co potrzeba, prócz garnka. Dokupiłem jeszcze tylko
@Gronie: tak, dokładnie chodziło mi o ten wężyk
@aaa_sprzedamopla: kupuję na zapas, to moje pierwsze zakupy.
dopisuję zatem ten wężyk. Choć na Twoimbrowarze go nie widzę...
No właśnie a propos cen; słuchajcie, nie ma w Polsce sklepu żeby zrobić zakupy od A do Z w jednym, dlatego wybrałem zgodnie z kolejnością akapitów: allegro, http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=14058010 i http://twojbrowar.pl i szczerze mówiąc, szukałem jak najtańszych rozwiązań, w korelacji z wysyłką. Znajdę gdzieś tanij?
@Luczexx: W sumie to zależy trochę od osobistych preferencji. Czy przelewasz z wysokiej kuchenki do wiadra na podłodze, czy też np. różnica poziomów jest mniejsza. W każdym razie metr to minimum. Ja mam dwa wężyki. Zaczynałem od metrowego z zestawu startowego - http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_startowe/zestaw_startowy_-_zaciermistrz_pro Po paru warkach stwierdziłem, że przydatny jest też dłuższy i węższy, 2m. Mam więcej czasu na reakcję jak się zagapię, za bardzo podniosę i zacznie zasysać powietrze.
Przy