Wpis z mikrobloga

1963, checkpoint Charlie między komunistycznym i Zachodnim Berlinem, najpiękniejsza historia miłosna podzielonych Niemiec. Przedzieleni murem Heinz Meixner i Margaret Thurau planują życie razem, ale władze NRD odmawiają Margaret prawa do emigracji. Zdesperowany młody człowiek wypożycza sportowego, nisko zawieszonego Austina Healey Sprite i pozbawia go przedniej szyby oraz obniża ciśnienie w oponach. Narzeczoną umieszcza na wąskim tylnym siedzeniu, a przyszłą teściową (taki był warunek wybranki wzięcia udziału w ucieczce…) w bagażniku. W niedzielę, ciemnym świtem, schyla głowę i na pełnym gazie prześlizguje się wraz z dwoma kobietami pod wiszącym na wysokości niecałego metra szlabanem. „Wyliczyłem, że strażnicy potrzebują trzech sekund, aby zareagować i zacząć strzelać z karabinów maszynowych. Na wszelki wypadek obłożyłem najbardziej narażoną matkę Margaret cegłami. Do wysokości szlabanu miałem pięć centymetrów zapasu. Musiało się udać. Teraz możemy się pobrać” – tłumaczy Heinz zdumionym amerykańskim pogranicznikom. Zdjęcie pochodzi oczywiście z późniejszej rekonstrukcji.

Zapraszam na mój fanpage: https://www.facebook.com/krotkahistoriajednegozdjecia/

#fotografia #fotohistoria #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #zimnawojna
Pobierz Resenbrink - 1963, checkpoint Charlie między komunistycznym i Zachodnim Berlinem, naj...
źródło: comment_yXhgYDjVyhicj9m0iMtfhA992H1qCDqQ.jpg
  • 8