Wpis z mikrobloga

Na fali rozmowy ze starym znajomym postanowiłem sprawdzić jak się ma moja staruszka.
Większość części pochodzi z połowy lat '90, choć w porównaniu do ówczesnych komputerów jest mocno "wybajerzona"

Będzie trochę #starekomputery na pewno #gimbynieznajo i odrobina #staregry #retrogaming

Na pierwszy rzut oka, wygląda nie najgorzej. Od ostatniego odkurzenia minęło ze 3, może 4 lata. Zdecydowanie stanie w suchej piwnicy daje szansę na to, że zadziała. Dla zainteresowanych, konfiguracja:

Płyta główna: Taken PCI597 (intel i430VX)
Procesor: Intel Pentium 133 MHz (chyba miałem robić upgrade do 200 ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Cache: 256/512K (na dodatkowym module)
RAM: 128MB SIMM EDO RAM (max. obsługiwane przez płytę, standardowy komputer w tej konfiguracji miał ~16MB)
HDD: Maxtor 90320E2 3,2 GB (cud, że jeszcze żyje, pojemność 3x większa niż mojego ówczesnego Connera - dziś części Seagate )
Stacje dyskietek: 3,5" 1.44 MB oraz 5,25'' 360k
Karta grafiki: ATI 3D RAGE II DVD 4MB (kosmos w czasach, gdy ludzie standardowo mieli S3 Trio 64+ z 1MB na pokładzie a o Diamond Monsterze czy VooDoo jeszcze nikt nie słyszał, R.I.P. ATI)
Karta dźwiękowa: Forte Media FM801 (tani crap, ale w pierwszym PC w ogóle nie miałem dźwiękówki).
Klawiatura ADAX ze złączem DIN5
Mysz PS/2 A4Tech (tu warto wspomnieć, że komputer nie miał złącza PS/2 wyprowadzonego, a jedynie piny na płycie, udało mi się jednak swojego czasu upolować śledzia, dzięki czemu można było używać nowszych myszy).
Napęd LG CD-RW 52/32/52 (najnowsza część zestawu i na poziomie MS-DOS jedyny sensowny nośnik danych)

System operacyjny MS-DOS 6.22 (pobrany z MSDN a więc ORYGINAŁ!!)
Swojego czasu miałem tu Win95 OSR2 (a nawet chyba 98), ale po śmierci poprzedniego dysku i rozpadzie naszej retrogamingowej grupy (StarCraft, Quake, Heroes II i parę innych) postanowiłem odpuścić sobie windę.

(więcej spamu i zdjęć za niedługo w komentarzach)
ufo99 - Na fali rozmowy ze starym znajomym postanowiłem sprawdzić jak się ma moja sta...

źródło: comment_AlSQUthtbZXKT0iJIh5MP4oN99sq46aD.jpg

Pobierz
  • 41
@ufo99: też ostatnio ożywiałem takiego 'trupa', o dziwo wszystko do dzisiaj działa, a plomby gdzieś z połowy lat '90. Dysk 1.08GB, reszty niestety nie pamiętam, a teraz nie mam go pod ręką. Oryginalnie zainstalowany Win95 śmiga, wszystko fajnie, tylko niestety napęd CD padł i będę go musiał wymienić, bo ciężko cokolwiek na ten komputer przenieść - w obecnym sprzęcie nie mam floppy drive. Są przejściówki, ale nie wiem jeszcze na co
@ufo99:

Po pobieżnych oględzinach startujemy ( ͡° ͜ʖ ͡°), coś chrupie coś stęka, jeśli dysk ruszy, to świat i ludzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Veuch: tutaj napęd z tych samych powodów był wymieniany już parę razy. A dyskietki śmigają (choć na 1.44 pękła i odpadła zaślepka, a sam napęd krzywo siedzi - nawet nie bardzo pamiętam czemu). Swoją drogą jeśli masz Windowsa
ufo99 - @ufo99: 

Po pobieżnych oględzinach startujemy ( ͡° ͜ʖ ͡°), coś chrupie coś...

źródło: comment_7jB5JOxgh7Rd8p9WybssNdboURDDX9Cn.jpg

Pobierz