Wpis z mikrobloga

#szachy #pytanie

Cześć szachowe mirki! Robiłem kilka podejść do szachów i teraz chyba najmocniej się "zaangażowałem", więc w związku z tym mam kilka pytań. Oczywiście przeglądałem tag, kilka rzeczy wyłapałem, kilka samemu znalazłem, ale przy ogromie szachowej wiedzy jaką można znaleźć w internetach chętnie usłyszałbym porady od osób, które w tym już "siedzą".

1. Podstawa czyli Chessmaster Grandmaster Edition mam od kilku lat - jest okej, akademia Josha Waitzkina jest całkiem całkiem, a i sam program ma sporo opcji. Jest coś jeszcze ciekawego i przydatnego z software'u? Ściągnąłem sobie Lucas Chess i wygląda nieźle - są zadania, wbudowane silniki i kilka innych opcji. Czasem obsługa jest mało intuicyjna, ale jest o wiele prościej niż w Arenie, którą kompletnie nie potrafię się obsłużyć. Jak mniemam takie programy są przydatne przy analizie własnej gry - można wrzucić partię i silnik pokazuje czy ruch był korzystny czy nie. Który z tych jest waszym zdaniem najlepszy do takich zadań? A może jakiś jeszcze inny?

2. Youtube. Jest ktoś kto fajnie i w miarę przystępnie dla początkującego komentuje partie? Głównie myślę tu o trwającym Tata Steel Chess, ale oczywiście nie tylko. Dodatkowo każdy innego rodzaju szachowy content byłby mile widziany. Z takich ciekawych kanałów kojarzę tylko Chess Network kolesia, który komentował ostatni finał mistrzostw świata na twitchu.

3. Książki. Tutaj nie mam wielkiego ciśnienia, bo praktyka + wiedza z chessmastera są chyba wystarczające na początek. Mam póki co w domu "Szachy dla żółtodziobów" Patricka Wolffa, jest chyba w porządku co? Oprócz może rozdziałów o szachach w internecie, które się trochę przeterminowały. Rzecz jasna nie zależy mi na jakiejś mocno eksperckiej literaturze, ale jak znacie coś dla początkującego, co mogłoby wzbogacić naukę to chętnie zerknę. Może coś o podstawach taktycznych i strategii w skondensowanej formie?

4. Pozostałe. Zauważyłem, że bardzo fajnie robi mi się ćwiczenia szachowe - znajdź najlepszy ruch, mat w x posunięciach. Nie poświęcam szachom jakoś mnóstwo czasu, ale od kiedy ponownie się nimi zainteresowałem (trochę ponad miesiąc) to na tych ćwiczeniach fajnie widać postęp jaki się robi. Znacie coś wartego uwagi w tej materii? Obecnie testowałem sobie trochę te ćwiczenia z Lucas Chess, maty w x posunięciach robię na gameknot.com - mają fajną bazę tego typu ćwiczeń, ostatnio założyłem konto na chesstempo chyba też mają wygodne ćwiczenia? Chess.com i lichess też to mają, ale chyba nielimitowany dostęp tylko dla kont premium, co mnie nie bardzo interesuje. Aczkolwiek konta mam i tu i tu z myślą o grze z żywym przeciwnikiem, ale póki co to wstyd do szachownicy siadać.

Jeżeli macie inne porady/przemyślenia odnośnie nauki, to chętnie tychże wysłucham.
  • 6
@baalder363 wiele razy polecany portal lichess.org - tak jak pisałeś ale tu jest wszystko za free, w przeciwieństwie do chess.com
Z aplikacji mobilnych polecam CT-ART, bardzo dobrze pogrupowane motywy, za darmo można się zapoznać z wybranymi zadaniami, wersja full to ok 40 zł ale chyba warto, ogólnie polecam też inne programy od nich ale za CT-ART dostaje się najwięcej za te same pieniądze.
@baalder363: ad 2. Partie turniejowe "na bieżąco" to tłumaczą raczej eksperci i nie zawsze jest to zjadliwe dla początkujących. Jeśli by były problemy z kanałem chessexplained możesz spróbować kanał mato jelic, głos niczym stworzony do ASMR, wytłumaczone wybrane przez niego ciekawe partie na przestrzeni historii. Więcej filmików już nie tworzy ale te, co pozostały są czystą przyjemnością do obejrzenia.

ad 4. chesstempo albo lichess, lichess ma również apkę, która ma prawie