Wpis z mikrobloga

#mikrokoksy #dieta

Mam pytanie do kogoś znającego się na tym obszarze biochemii - jak wygląda wykorzystywanie tłuszczu jako energii poza ketozą? Chodzi mi o przypadek kogoś nie będącego na low carbie czy keto. Jest sobie w posiłku tłuszcz, białko i wyngle. Wyngle wiadomo, insulina i te sprawy. A co z tłuszczem? O ile mi wiadomo nie jest w stanie się odkładać, więc jest rozbijany do ketonów zapewne. Tylko czy mięśnie chcą pożywiać się ketonami zamiast glukozy mając to drugie na podorędziu w dużej ilości? Co się ogólnie dzieje z tym "niemogącym się magazynować tłuszczem pokarmowym" w stanie nie-ketozy?

Na chłopski rozum wychodzi, że powinno dziać się to samo co i w ketozie - tylko pojawia się wtedy pytanie po co potrzebny jest "metabolic shift" z glukozy na ketony skoro nawet poza ketozą palimy ketony?
  • 7
@Khaine: W diecie nisko weglowodanowej ketony sa potrzebne tylko do tego, zeby odzywic mozg. Tluszcze (LDL) nie sa w stanie pokonac bariery krew-mozg, a ketony juz tak Zrodlo. Poza tym tylko czesc tluszczu jest zamieniana w watrobie na ketony, chyba ~400-600kcal/dzien. Cala reszta jest rozprowadzana do innych tkanek w organizmie.

Tluszcz jest normalnie metabolizowany w cyklu krebsa przez mitochondria, niezaleznie czy jestes w ketozie czy nie. Poza tym tluszcz egzogenny
@Calhil: Jedne źródła mówią tak, a inne odwrotnie. Aczkolwiek po gościach od paleo spodziewam się kłamstw i manipulacji aby tylko forsować swoje tezy. Weganie, paleo i inne grupy uznające, że mają monopol na prawdę uwierzą w każdą bzdurę, która jakoś popiera ich światopogląd.

Mówiąc krótko - ketoza nie ma żadnego sensu i zwykły umiarkowany low carb zapewne jest bardziej optymalny?
@Khaine: Tzn jakie zrodla? Cykl krebsa jest chyba dosc dobrze opisany, wiec pole do sporow jest raczej znikome. To samo jesli chodzi o transport tluszczu.

Ketoza ma sens. Bez niej mozg moglby byc niedozywiony np. podczas snu albo wysilku fizycznego. Poza tym ketony maja wplyw na aktywacje niektorych genow. Niestety nie ma w tym temacie zbyt wielu badan, ale te ktore sa wydaje sie wskazuwac na bardzo pozytywne efekty tej diety
@Calhil: Trenuję siłowo, więc dla mnie ketoza jest stanem kontr-produktywnym. Robienie treningów na 30% ciężarów trochę mija się z celem. A ketony nie dadzą rady napędzić mięśni w tym rodzaju wysiłku.

Co do ketozy - chodziło mi o przewlekły stan ketozy (brak węgli przez ponad miesiąc). Skoro ketoza jest generalnie tylko dla mózgu, a reszta ciała sobie radzi bez deprywacji węgli do zera, to po co przepłacać?