Wpis z mikrobloga

Czołem Mircy z #inwestycje #gpw #gielda,

Czy ktoś w Was handluje na zagranicznej giełdzie? Dziś dowiedziałem się u mojego maklera, że akcje kupione za granicą, nie są moje tylko domu maklerskiego (a właściwie jego lokalnego pośrednika). Dodatkowo, owe akcje nie są objęte żadnym ubezpieczeniem/funduszem gwarancyjnym ani, uwaga, nie są uwzględniane w procesie upadłościowym. Jeśli DM pada, ja zostaje z niczym.

Interesuje mnie opcja otwarcia konta maklerskiego w USA i kilku innych krajach. Ktoś to praktykuje? Może mi powiedzieć, jak w takim przypadku wygląda moja "własność" akcji jako obcokrajowca? Dostaję wpis do ichniejszego odpowiednika KDPW czy wciąż Dom Maklerski jest właścicielem?

Interesuje mnie inwestycja długoterminowa z zamysłem odkładania na emeryturę. Nie chcę być zmuszony polegać na jakimś banku i jego wypłacalności przez 30 lat.
  • 7
@Ancro: Ja i koledzy z #bitcoin handlują tą walutą, na giełdach PL i też właśnie zagranicznych.

Zaleta taka że jeżeli środki inwestujesz long-term to trzymasz prawdziwą wartość (pieniądze) u siebie na dysku, a nie jesteś na łasce giełdy.

Na czas handlowania (gdy środki są na koncie giełdy) giełdy podlegają lekkim regulacjom (można dochodzić cywilnie w razie upadku giełdy) - więc z tym bardzo ostrożnie. Wiele razy te giełdy padały. Można też
Pobierz safehouse - @Ancro: Ja i koledzy z #bitcoin handlują tą walutą, na giełdach PL i też ...
źródło: comment_b9NsWrxJEF24t4gQ3To4dUrwTTiNbenX.jpg
Blogi, które czytuję do inwestycji zagranicznych polecają Saxxo Bank, ewentualnie Interactive Brokers. Minimalny wkład własny to 10k $. Nie wiem, jak z prawem własności akcji, ale to może być dobry trop.
@safehouse: Forma własności BTC jest niedoścignionym ideałem. Jednak nikt dziś nie włoży w niego całych oszczędności życia, z których chciałby żyć na emeryturze.

@sedes: Rozmawiałem już Saxo Bankiem i jestem umówiony na koleją rozmowę w przyszłym tygodniu. Nie podoba mi się jednak ich tabela opłat (miesięczna opłata, kwartalna prowizja od wartości portfela, kara za nieaktywność!?). Na pewno przygotuję do nich dużo pytań.

@bill-adamsonn: Oczywiście - jestem w DM BOŚ.
@Ancro: Nie znalazłem wiele, ale i tak się dzielę.
Rozmawiałem ostatnio z przedstawicielem Saxo Bank. Podobno akcje w Ameryce są kupowane za pośrednictwem ich pośrednia - Citi Bank. Jednak w przeciwieństwie do BOSSA, tu moje dane są przekazywane do Citi i w razie upadku Saxo Banku mogę odzyskać moje udziały/pieniądze.

Jednak nie widzę możliwości zweryfikowania tego.