Wpis z mikrobloga

@Grzesiek4: To się dzielnik napięcia nazywa i nie ma nic wspólnego z prądem.

@patryk_t: Zależnie od zastosowania. Używasz jakiegoś gotowego programu/biblioteki? W komentarzach nie ma przypadkiem napisanego jakiego mniej więcej rezystora powinieneś użyć do jakiego fotorezystora?
Co konkretnie chcesz uzyskać?
  • Odpowiedz
@conel: W kursie jest napisane "rezystor 1k", a nie jest napisane do jakiego fotorezystora.
Użyłem rezystora 1,2kOhm i działa.

Ma to działać jako fotokomórka.
  • Odpowiedz
@patryk_t: Tak jak napisałem, zależy do zastosowania (czyli pierdyliarda warunków).

Skoro działa to dobrze, ale słowo na przyszłość. Dzielnik napięciowy, jak sama nazwa wskazuje, dzieli napięcie zasilania (5V) zgodnie z stosunkiem rezystancji obu rezystorów (w tym wypadku rezystora o stałej rezystancji i rezystora zmiennego, tj. fotorezystora). W związku z tym, wartość rezystora, jak i samych "progów" zadziałania warunków programu zależy ściśle od zastosowania (np. w jednym pomieszczeniu będzie więcej światła,
  • Odpowiedz
To jest tylko do uziemienia żeby cały prąd nie szedł do minusa tylko do arduino też. Jakoś to się nazywało ale teraz nie pamiętam


@Grzesiek4: ja pierdzielę, arduino to jednak naprawdę jest rak elektroniki...
  • Odpowiedz
@patryk_t: Nie chodzi o to, że ma wady. Chodzi raczej o sposób jego popularyzowania: za arduino wzięła się masa ludzi nie mająca wcześniej zielonego pojęcia o elektronice i niestety nie mająca najmniejszej ochoty na zapoznanie się choć z jej podstawami, co skutkuje nagminnymi potworkami w stylu cytowanego. Z jednej strony to dobrze, że ciekawe hobby się popularyzuje, ale z drugiej... szkoda, że w tak niechlujny sposób.
Tak, wiem, #elektrodacontent
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Ja osobiście jak już coś tam sobie porobiłem głównie na wiedzy z internetów i doczytywaniu tego co potrzebne to zachciałem posiąść wiedzę jeszcze raz od podstaw i to najlepiej tak, żeby wszystko uporządkować. Odpaliłem YT i kanał "RS elektronika" ogólnie polecam :)
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Pamiętam wątek na elektronicznym stackexchange, gdzie wielkimi literami od lat (nauczeni doświadczeniem) piszą, że problemów z arduino nie rozwiązują, gdzie ktoś podłączył zasilanie kilkudziesięciowatowego silnika prądu stałego pod +5V na arduino jako zasilanie i "dlaczego nie działa, moje arduino się nagrzało i chyba jest popsute, kazali użyć MOSa to użyłem, żeby przez niego podłączyć". I "dyskretny tranzystor" który ktoś zrobił na jakimś mejkers fejr, łącząć dwa styki podłączone do
  • Odpowiedz