Wpis z mikrobloga

#prawo #mandat #ruchdrogowy

Ostatnio miałem drobną stłuczkę - na lodzie wjechałem gościowi w tył. Poza lekko wgiętym zderzakiem moim i jego nic się nie stało. Facet nie chciał się dogadać i koniecznie chciał wezwać policje.
Policja przyjechała na miejsce, od razu przyznałem się, i nie robiłem najmniejszych problemów.
W prawie jazdy mam wbite że powinienem nosić okulary a takowych nie miałem - gliniarz wlepił mi za to 500 zł i 500 zł za stłuczkę, razem 1000 zł. Mandat przyjąłem.
Czy mogę się od tego odwołać? Czy 1000zł to nie jest trochę za dużo jak na małą stłuczkę i brak okularów?
  • 13
@Zuchwaly_Pstronk trzeba byla.odmowic.przyjecia mandatu.I.wziac sprawe do.sadu, ale skoro.wiesz, ze.Twoja wina to nie bylo sensu. Druga sprawa jak masz nakaz jazdy w okularach, a nie byles to sam.sobie winny jestes. Nie mogliscie spisac oswiadczenia? A moze.zadzwonil po znajomego kolege psa? :)
@Zuchwaly_Pstronk trzeba bylo mu dac, zeby probil.sobie.fotki.Twojego dowodu rejestracyjnego.I prawa jazda,.co.za.osraniec (z niego )Mi facet wymusil, przetracil caly bok, prog pognieciony, wyszedl.taki.zesrany,.sam mu powiedzialem, zjedzmy na.bok na stacje I spiszemy oswiadczenie, poszedlem na stacje benzynowa,.poprosilem o skserowanie dokumetow.I.tyle. Nawet mi przez mysl nie przeszlo zeby karcic chlopa policja.( ͡° ʖ̯ ͡°)
co.za.osraniec (z niego )


@densKukuro: ta, tylko potem na mirko pojawiają się tematy, że "nie wzywaliśmy policji i teraz on się nie przyznaje, co robić".

Niestety, czasem jest się wjeżdżającym, a czasem wjeżdżanym. I nigdy nie wiadomo na kogo się trafi. Ja jeszcze przyjemności nie miałem, ale w sytuacji stłuczki też już bym wzywał policję, bo naczytałem się przygód mirkujacych
@Zuchwaly_Pstronk co więcej, droga sądowa nie miałaby tu sensu. Sąd orzeknie o winie, bo ta jest oczywista. Zatem wyrok masz pewny. Pozostaje wysokość kary - może będzie niżej, ale... Raz, że do tego będziesz musiał doliczyć koszty rozprawy (ze dwieście złotych, tak na oko). Dwa, że o ile policjant ma wyznaczone widełki i nie może dać więcej niż 500, o tyle sąd nie ma takich ograniczeń i może być różnie.
bylo mu dac, zeby probil.sobie.fotki.Twojego dowodu rejestracyjnego.I prawa jazda,.co.za.osraniec (z niego )Mi facet wymusil, przetracil caly bok, prog pognieciony, wyszedl.taki.zesrany,.sam mu powiedzialem, zjedzmy na.bok na stacje I spiszemy oswiadczenie, poszedlem na stacje benzynowa,.poprosilem o skserowanie dokumetow.I.tyle. Nawet mi przez mysl nie przeszlo zeby karcic chlopa policja.( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Zuchwaly_Pstronk: Nie chce Cie straszyć, ale jak mnie miałeś okularów w czasie stłuczki to nie miałeś uprawnień do
@mus_tang: Podciagaja to pod Art. 94. § 1. K. Jesli to wpisane jest w notatce ze zdarzenia to op ma problem. A dlaczego i czy jest to słuszne to już całe wątki na forach internetowych są. Sam dostałem mandat z tego samego powodu, wiec sprawą się zainteresowałem bo też byłem zdziwiony.
@Zuchwaly_Pstronk: Niestety jeżeli w prawie jazdy są wbite tylko okulary, to ciężko tutaj polemizować z taką grzywną. Zdarzają się nawet kary za jazdę w szkłach kontaktowych, jeżeli w prawie jazdy jest tylko kod na okulary. Szerzej o tym temacie tutaj:

http://odwolaniemandatu.yanosik.pl/artykuly/czy-mozna-dostac-mandat-za-prowadzenie-pojazdu-w-szklach-kontaktowych

Co do wysokości kar to funkcjonariusz nałożył maksymalne kwoty, w ramach kodeksowych widełek.