Wpis z mikrobloga

Mirki, z czego robicie domowe wina? Może sie powymieniamy przepisami? Ja mam zrobione:
- białe winogrono - półwytrawne, dobre
- ciemne winogrono - półwytrawne - bardzo dobre
- wiśnia - półsłodkie, ale bez wyrazu
- malinowe - półsłodkie - wyborne
- truskawkowo-bzowe z przepisu @Browin: - półwytrawne, coraz lepszego
- biały agrest i biała porzeczka - świetne, półwytrawne
- czerwona porzeczka i czerwony agrest - wyborne, półwytrawne
- poziomkowe - półwytrawne, czuje ze to bedzie petarda
- dzika róża - półwytrawne, stoi rok i zjazdem zlaniem lepsze. Za rok będzie rewelacyjne.
- z kwiatów czarnego bzu - półwytrawne, ciężkie w smaku, musi poleżeć
- śliwka renklody - półsłodkie, bardzo dobre
- pigwa - półwytrawne, dość dobre
- pigwowiec- półwytrawne, bardzo orzeźwiające, moje najlepsze wino.

Do tego miody pitne:
- dwojniak gryczany
- trójniak gryczany
- trójniak wielokwiatowy

#winiarstwo #winodomowejroboty #winodomowe #wino
  • 21
  • Odpowiedz
Dlatego dzikiej na czysto się nie robi, ja mam "jesienny trójniaczek" tarninka, głóg i dzika róża. Od razu dobre do picia.

Nad kwiatami czarnego bzu już myślałem, ale na razie nie wpadłem na pomysł z czym to mieszać...

Trochę dziwne, że wiśniówka nie wyszła, nie robiłem, ale dla przyszłości jakie miałeś składniki?
  • Odpowiedz
@KollA: 2016 Wino z wiśni

07.07 nastawione
5,7kg wiśni
1l wody
0,4kg cukru
Drożdże wine complex

Dymion 15l

09.07 dodane
4,5kg wiśni
1l wody
1kg cukru

13.07 dodane
1l wody
1kg cukru

26.07 zlane z nad owoców
Dodane
1l wody
1kg cukru

Dodano 13.08
0,5kg cukru
0,5l wody

Dodano 20.08
0,5kg cukru
1l wody

Dodane łącznie
5,5l wody
4,4kg cukru
  • Odpowiedz
@Browin: poziomki miałem z własnego ogrodu. 2,1kg to ponad miesiąc zbierania, mimo ze mam duzo krzaków i obficie owocują. W wigilie dosladzalem. Moim zdaniem bedzie świetne.

2016 wino poziomkowe

25.09
2,1kg poziomek
1l wody
0,8kg cukru

26.09 dodane
1l wody
0,5 kg cukru

05.10 zlano z nad owoców. Wyszło ok 3l wina

10.12 wyciśnięto cały osad i zlano do dymiona

24.12 dodane 0,15kg cukru
  • Odpowiedz
@Browin: Czyli powiadacie takie przyprawki tylko, rozważę... Odnośnie wiśni, które drożdże macie z największą tolerancją na dużą kwasowość, pytam też pod kątem porzeczki czerwonej?

@CyganskiKsiaze: Vide "wino z wiśni", może tego cukru zostało za dużo, po prostu. W jakim stanie były dodawane owoce? Poza tym drożdże nie z Biowinu?
  • Odpowiedz
- wiśnia - półsłodkie, ale bez wyrazu


@CyganskiKsiaze: ja w swoim winie wiśniowym zastosowałem sztuczkę poznaną na kanale "sok z jednorożca" - na koniec fermentacji dodałem jeszcze świeży sok z wiśni. Drożdże dojadły nowy cukier, a aromat wiśniowy jest wyczuwalny. Nie mam porównania do wersji bez tej sztuczki.
  • Odpowiedz
@CyganskiKsiaze: Ja mam tak:
- kwiaty czarnego bzu - wytrawne. Do nastawu dodałem około kilograma rodzynek na 30l.
- rabarbar - wytrawne, robione na zimno (w odróżnieniu od wielu przepisów w internecie na wino z rabarbaru, robione na ciepło z odkwaszaniem).
- Jabłkowe - półsłodkie.
- Wiśniowe - półwytrawne. Do fermentacji dodana aronia w ilości około 2kg na 30l.
To są wina, które zakończyły już swoją drogę w butelkach.
W tym
  • Odpowiedz
@artnow: wino z kwiatów czarnego bzu wyszło mi tez pod wytrawne, do tego bardzo mętne. Za nic nie idzie go sklarowac. Aktualnie robię wino z soku z granata, ale widzę, że dużo lepsze byłoby z dodatkiem wiśni.
  • Odpowiedz
@artnow: 2016 Wino z kwiatów czarnego bzu

Nastawiono wywar 11.06
10l kwiatów
Dodane drożdże Fermivin LS2
Dodano pozywke

Dodano łącznie:
16l wody
5,2kg cukru

Jest bardzo mętne z tego pyłku z kwiatów.
  • Odpowiedz
@CyganskiKsiaze: 10 litrów kwiatów, ale w jakiej postaci? Bo ja na 30 litrów wina dałem jakieś 3l kwiató, ale w postaci szystych kwiatostanów bez szypułek. to było około 15 - 20 litrów kwiatów w całości.
  • Odpowiedz