Wpis z mikrobloga

Dzień dobry mirki i mirabelki, mała ankieta:
#neuropa #4konserwy #wiara #ateizm #cbom #ankieta

Mam poglądy:

  • konserwatywne i jestem osobą wierzącą 13.5% (39)
  • konserwatywne i jestem osobą niewierzącą 9.7% (28)
  • socjalistyczne i jestem osobą wierzącą 2.1% (6)
  • socjalistyczne i nie jestem osobą wierzącą 5.9% (17)
  • liberalne i jestem osobą wierzącą 15.6% (45)
  • liberalne i nie jestem osobą wierzącą 53.3% (154)

Oddanych głosów: 289

  • 20
@Majk_Dzięki za uniwersalna możliwość doboru ;) bo ja w sumie wierzę, ale nie wiem do końca w co ;) i mam jedno przykazanie "bądź dobry" poza tym w kwestiach polityki pozostaje konserwatysta
@Majk_: podział jest bezsensowny bo jeśli chodzi o światopogląd to jestem konserwatystą, a jeśli chodzi o gospodarkę to jestem liberałem. I niby co mam kliknąć? Tak jakby taka ankieta miała rozbić ludzi takich jak ja - czysta manipulacja.
@Andreth już elaboruję. Podział wynika z kwestii społecznych.
Konserwatyzm : najważniejsza tradycja i jej poszanowanie, załamanie społecznej hierarchii i porządku be.
Socjalizm: najważniejszy lud i kolektywizm, robienie źle biednym i gorzej sytuowanym (szczególnie kosztem klasy posiadającej) be.
Liberalizm: najważniejsza wolność jednostki, ograniczanie pozytywnych wolności be.
To tak w skrócie. Z powyższych wynikają bardziej szczegółowe wizje państwa.
@Majk_: A, rozumiem, pytanie jest o wartości. No to opcja 5. ("Lud i kolektywizm" przy braku poszanowania wolności jednostki przerabialiśmy i wiemy, że prowadzi do autorytarnych rządów nomenklatury partyjnej, z socjalizmem niewiele majacych wspólnego.)
Konserwatyzm : najważniejsza tradycja i jej poszanowanie, załamanie społecznej hierarchii i porządku be.

Socjalizm: najważniejszy lud i kolektywizm, robienie źle biednym i gorzej sytuowanym (szczególnie kosztem klasy posiadającej) be.

Liberalizm: najważniejsza wolność jednostki, ograniczanie pozytywnych wolności be.


@Majk_: Dwie przecinające się osie układu współrzędnych (światopoglądowo-społeczna i gospodarcza) mają cztery końce, ty podałeś w ankiecie tylko trzy i to jako wzajemnie wykluczające się. Konserwatyzm jest przeciwieństwem liberalizmu (liberalizmu w sensie światopoglądowym, nie