Wpis z mikrobloga

@Dzonzi: nie, bo nie wychowałem się w islamskiej kulturze? Czy to jest tak ciężko zrozumieć? A z innych to obchodzę np. andrzejki, chociaż tu ciężko określić czy to katolickie, otoczka raczej nie
  • Odpowiedz
@Dzonzi:

Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia według kalendarza juliańskiego. Stąd też data święta Bożego Narodzenia, które wyparło tradycyjne wierzenia.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przesilenie_zimowe
Boże Narodzenia miało wyprzeć ludowe święta, które były tam z powodu przesilenia. Nie rób z siebie pajaca co. Nie chodzi o to że to święto jest teraz bo tak Kościół ustanowił, tylko o to DLACZEGO je ustanowił akurat tego dnia.
  • Odpowiedz
@Dzonzi: Uważam, że wszystkie chrześcijańskie święta są kalką z wierzeń ludowych więc jeśli boże narodzenie byłoby w maju, to teraz byłoby święto matki boskiej obojętniejakiej byle coś wstawić w miejsce przesilenia zimowego, by wyprzeć pogańskie święto.
  • Odpowiedz
czyli uważasz, że gdyby BN było o innej porze to dziś świętowalibyśmy przesilenie zimowe?


@Dzonzi: chłopie, przecież Jezus się urodził w inny dzień tylko to święto przeniesiono XD
  • Odpowiedz
czyli uważasz, że gdyby BN było o innej porze to dziś świętowalibyśmy przesilenie zimowe?


@Dzonzi: Czego nie rozumiesz? Koleżanka ci powiedziała, że jeśli nie takie święto, to inne byłoby na miejscu tego ważnego dla pogan dnia.

Chociaż to tylko czysto teoretyczne pytanie, bo nie wiem kiedy chciałbyś świętować narodziny boga wywodzącego się z kultu solarnego boga Mitry.
  • Odpowiedz
@BarekMelka: przeciez napisałem że BN jest teraz bo KK tak ustanowił, a nie że on faktycznie tego dnia się urodził...

Chociaż to tylko czysto teoretyczne pytanie, bo nie wiem kiedy chciałbyś świętować narodziny boga wywodzącego się z kultu solarnego boga Mitry.


@bh933901: np. w lecie
  • Odpowiedz
przeciez napisałem że BN jest teraz bo KK tak ustanowił, a nie że on faktycznie tego dnia się urodził...


@Dzonzi: No to czemu miałby ustanowić w inny dzień? To jest takie gdybanie na zasadzie: "A gdyby przesilenie byłoby w inny dzień to co świętowałbyś 25 grudnia?"
  • Odpowiedz
@Dzonzi: Jeszcze nie widziałem człowieka, który przy urodzeniu byłby w pełni sił. Raczej okres narodzin to okres największej słabości, dlatego bóg słońca rodzi się w czasie przesilenia.
  • Odpowiedz
przecież przesilenie nie jest 25 grudnia.....


@Dzonzi:

Przesilenie zimowe w większości kultur półkuli północnej było okazją do świętowania „odradzania się Słońca”. W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji – narodziny Mitry (bóstwa Słońca), wśród ludów germańskich – Jul, u Słowian – Święto Godowe. Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia według kalendarza juliańskiego. Stąd też data święta Bożego Narodzenia, które wyparło tradycyjne wierzenia.


wikipedia.org/wiki/Przesilenie_zimowe
  • Odpowiedz
@bh933901: mamy 2016 rok prostaku, w tym roku przesilanie jest 21 VI o 00:34

Przesilanie zimowe nie jest wydarzeniem stałym, a ruchomym jak np. Wielkanoc.
  • Odpowiedz