Wpis z mikrobloga

Współpracuję na zasadach B2B jako #programista15k , zleceniodawca udostępnił mi komputer. W umowie nie ma żadnych zapisach o poniższych sprawach:

1. Czy zleceniodawca może żądać instalowania na komputerze oprogramowania monitorującego pracę?
2. Czy zleceniodawca może monitorować ruch sieciowy i analizować moje dane?
3. Czy ja mogę przechowywać prywatne dane na tym komputerze?

#praca #it #programowanie #pracbaza #prawo
  • 10
  • Odpowiedz
@itpr: po to są umowy, żeby takich pytań nie było… Jeśli nie jest to sprecyzowane w umowie to wszelkie tego typu żądania są bezpodstawne. Jeśli „udostępnienie komputera” w tym przypadku to sytuacja kiedy otrzymałeś od niego laptopa do pracy w domu to:

1. nie
2. nie
3. tak

Natomiast jeśli mowa tutaj o udostępnieniu komputera w miejscu pracy należącym do zleceniodawcy to jest to sprzęt z całym dobrodziejstwem inwentarza czyli „jak
  • Odpowiedz
Względem zwykłego pracownika pracodawca może stosować monitorowanie pracy, monitorowanie sieci, blokadę stron www jak i całkowity zakaz wykorzystywania komputera w celach prywatnych, w tym kontrolowanie jego zawartości.


Nawet jeśli nie jest to umowa o pracę?
  • Odpowiedz
@itpr: Jednym słowem zatrudniłeś się na B2B zamiast na umowę o pracę, żeby dostawać więcej do łapy, a teraz będziesz się wykłócał o użytkowanie komputera? ;)
  • Odpowiedz
@Strus: to ty jesteś niepoważny, a udowadniasz to wypowiadając się w tym temacie nic do niego nie wnosząc. Oprócz kodeksu pracy mamy też np. kodeks cywilny, który może reguluje takie sprawy.
  • Odpowiedz
@itpr: Ale tu nie chodzi o prawo, tylko o rozum i godność człowieka. Pracujesz normalnie na etacie, tylko na B2B, dostając do łapy pewnie więcej niż kosztowałbyś pracodawcę na umowie o pracę (więc pracodawca idzie Ci na rękę) - a chcesz się wykłócać o użytkowanie komputera (o które byś się nie wykłócał na umowie o pracę).

Na miejscu pracodawcy to bym Ci powiedział, że jak Ci się nie podoba to pracuj
  • Odpowiedz
Pracujesz normalnie na etacie, tylko na B2B


Nie masz pojęcia jak pracuje. Pracuję zadaniowo/zdalnie/bez wyznaczonego czasu. Zdecydowanie B2B.

Na miejscu pracodawcy to bym Ci powiedział, że jak Ci się nie podoba to pracuj na swoim :D


Mógłby tak powiedzieć, ale to nie odpowiada na wszystkie moje pytania.
  • Odpowiedz